Düzenli bir çalışmanın her koşulda gerçek başarıyı getireceğine inananlardan mısın? Kafanda sabitlediğin ve değişmez sandığın düşüncelerden mantığınla vazgeçebilir misin? Gel, burada sana yer açalım, çek bir sandalye! Yazılım mı? Hmm, artık günümüzün ve daima geleceğin yapıtaşlarından biri olacak. İnsan gücünden makine gücüne geçişte gittikçe önem kazanacak. Yazılım mühendisi mi? Uzay çağında, robotların insanlaştığı çağda en popüler “onlar” olacak. E her güzel şeyin bir zorluğu var. EMEK, EMEK, EMEK! İlmek ilmek dokuyarak okumanız gerekiyor bu bölümü. Değişimin ve gelişimin sözcüsü bu bölüm, yeni ama ilgi çekici. İlgini al gel, hoş geldin!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır ikinci yılımda kazandım. İlk yıl verimli çalışmadığım için güzel ve yeterli bir puan alamadım bu yüzden de tercih yapmak istemedim. İkinci yıl düşüncelerim daha da oturdu ve altını çizerek belirtmek istiyorum ki DÜZENLİ bir şekilde çalışarak istediğim puanı aldım. Tam olarak sıralamamı hatırlamıyorum ama gittiğim bölüm için yeterliydi. 54. olarak giriş yaptım bölüme.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Benim bambaşka düşüncelerim vardı evet mühendislik istiyordum ama yazılımı en son sıralara koymuştum kafamda. Hatta tercih gününe kadar da böyle devam etti düşüncem. O gün bir aile dostumuzla sohbet etme imkanı yakaladım babamla beraber. O bize yazılımın ne kadar gerekli olduğundan bahsetti ve iyice anlattı. Ardından bende gerekli araştırmaları yaptım ve ilk sıraya yazdım ve geldi.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Özelde oldukça geniş bir iş alanına sahip. Şirketlerde alım müthiş ve maaşları da gayet iyi. Devlette henüz hali hazırda çalışan bilgisayar mühendisi sayısı bile oldukça az. Bu sebeple devlette de iş imkanı gayet iyi. Ben devlet dairesinde çalışmaktan yanayım. KPSS'ye girip güzel bir puan alıp atanmayı hedefliyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Pek fazla ilde bulunan bir bölüm değil zaten. Burayı tercih etmemin ilk sebebi ailemin de burada yaşıyor olması. Kendi yaşadığım ilde kendi memleketimde gitmek benim için daha kolay olacaktı. İkinci bir sebep bu bölümün olduğu üniversiteler arasında en iyi eğitimin Fırat'ta verilmesi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evde kalıyorum ailemin yanında. Evim biraz okula uzak. Gidişlerde ve gelişlerde çift otobüs kullanmak zorundayım.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Yeterli eğitim mevcut. Ama bana göre ne kadar eğitim verilirse verilsin bir öğrenci olarak bir genç olarak onunla sınırlı kalmamalıyız. Okulda eklenenin üstüne kademe kademe bizler de bir şeyler koymalıyız. Seminer konusunda çok şanslıyız. Öğrenci toplulukları çok fazla çalışıyor bu konuda. Aynı zamanda fakülte hocalarımız da bizler için gerekli seminerlerin okulumuzda gerçekleşmesini sağlıyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Ben hep burada yaşadım başka illerde üniversitelerde bu durum nasıldır bilemem ama bana göre Elazığ ve Fırat Üniversitesi sosyal anlamda yeterli. Özellikle üniversite içindeki kulüpler açısından çok zengin. Hem bölümlerle alakalı çeşitli kulüpler var. Febitek , arge gibi. Hemde sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirebileceğimiz Fırat TOG, Tema gibi öğrenci toplulukları var.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Sürekli değişen ve gelişen bir şey teknoloji. Hal böyle olunca bir ucunu kaçırdığınız zaman yakalaması da zor oluyor. Bunun için tempolu bir şekilde çalışmak gerekiyor. Şuan ikinci sınıftayım ve üst sınıflarda yapacağım projelerin sayısının artacağını biliyorum şimdiden:).


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Zorlayan hocalarımızın olduğunu ben kendi adıma düşünmüyorum. Hepsi kendi alanında uzman ve önemli kişiler. Sorduğumuz soruları ellerinden geldiğince güzel bir şekilde cevaplamaya çalışıyorlar. Kısacası bizlere rehber oluyorlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bizim fakültemizde Yazılım Mühendisliğinin UOLP denilen programı var. İlk iki yılı burada okuduktan sonra kalan iki yılı da Amerika'da okuyorlar. Hatta 2017 yılında Amerika'da ilk mezunlarını verdi.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Hocalarımızın hemen hemen hepsinin şirketleri var ve staj konusunda yardımcı oluyorlar öğrenci kabul ediyorlar. Ayrıca çok önemli projelerde yer alan, hakemlik yapan, iyi şirketlerle ortak projeler yürüten hocalarımız var ve bu hocalar vesilesiyle staj iş yeri eğitimi gibi imkanları elde edebiliyoruz bizler de. İş yeri eğitimi demişken onu da biraz açayım. Dördüncü sınıfın sadece bir dönemi okula gidiyoruz. Diğer dönemini bir iş yerinde çalışarak geçiriyoruz. Bu sistem öğrencilere çok büyük kolaylıklar sağlıyor. İş yeri eğitimi sayesinde okul bitince nasıl iş bulacağım sıkıntısı çok fazla yaşanmıyor. İş yeri eğitimi yapılan yerlerde çalışmaya başlıyor çoğu öğrenci. Kalan az bir kısımda sektör hakkında yeterli bilgiye sahip olduğundan iş yeri bulma konusunda sıkıntı yaşamıyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence hayali olan bölümü seçmek. Çünkü üniversite tercihi lise tercihleri gibi değil. Seçtiğiniz bölüm, seçtiğiniz meslek sizin hayatınız oluyor. Yirmi-otuz belki de daha fazla yıllarınızı o işle uğraşmakla geçiriyorsunuz. Bundan dolayı hayalinizdeki bölümü yazmanızı tavsiye ederim. Hem sadece okulda veya ilde bitmiyor iş. Bir insan sırf iyi ilde iyi üniversitede okudu diye işinde dört dörtlük olacak diye bir kaide yok.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


İlk söyleyeceğim şey planlı olarak çalışmanız. Çünkü düzensiz olan şeyler güzel olmuyor. Sonrasında gerekli puanı aldıktan sonra iş tercih kısmına geliyor. Burada çok iyi düşünmenizi tavsiye ediyorum. Öncelikle ne olursanız mutlu olursunuz ona bir karar vermeniz gerekiyor. Bölümler hakkında gerekli araştırmayı yapmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü kulaktan dolma fikirler pek de iyi olmuyor. :)


Hemen Yazılım Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!