1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Açıkçası bölüm olarak hiçbir zaman kesinlikle şunu seçerim demiyordum .Matematik ile fazlasıyla ve doğrudan ilgili her bölüm olurdu benim için.Zamanla kendimi keşfettikçe de mühendislik veya öğretmenlik değil de sadece matematik okumanın bana daha uygun olduğunu anladım.Ayrıca bazı bölümleri baskıyla seçebilirsiniz ama devam edemezsiniz.Matematik de tam olarak böyle bir bölüm,sevmiyorsanız işiniz gerçekten çok zor.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Matematik bölümü mezunu bilişim,finans ve eğitim alanlarında çalışabilir.Öğretmenlik gibi belli bir isim vermek doğru olmaz,kendinizi hangi alanda geliştirirseniz o alanda çalışabilirsiniz.Genel olarak da pek bilmiyorum ama bizim okulumuzda mezunlar genelde finansa yönelmeyi tercih ediyor.Ben de okulumuzun "araştırmacı" kimliğinden yararlanarak akademik kariyer yapmayı planlıyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Okuduğum bölüm için en iyi universitelerden birindeyim.Bunu rahatlıkla söyleyebilmemin sebebi de ne ismi ne de sıralaması.Beni ilk çeken özelliği fransız ekoluyle eğitim vermesiydi.Fransa'dan sayisizca matematikçi çıktığını ve matematik alaninda sadece arastirma yapmak icin okullarının oldugunu goz onune alirsak benim icin Galatasaray biçilmiş kaftandi.Her ne kadar eğitim sektörüyle ilgilenmek istiyor olsam da tek hedefim derse girip çikmak değildi,gercekten matematik öğrenmekti.Okulumuzdaki her bölümün ortak yönü de bu aslında:Alanımıza tam anlamıyla hakim olmak.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemle kalıyorum.Okulumuzun konumundan dolayı da rahatlıkla ulasimimi hemen hemen her aracla sağlayabiliyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Seminerlerimiz oluyor ama bana göre hiçbir etkinliğe katılmayıp sadece bölüm derslerini takip ederek de bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.Sonuçta seminerlerde de derste de yaptığımız şey aynı:Bir konu üstünde düşünüp tartışmak.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Açıkçası bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir ama benim açımdan gayet sosyal bir yerde okuduğumu düşünüyorum. Kulüplerimizin de güzel etkinlikleri oluyor özellikle işletme ve iletişim gibi girişimciliğinizin ön planda olması gereken bir bölüm istiyorsanız kendinizi fazlasıyla kulüp faaliyetleriyle geliştirebilirsiniz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Üniversitemizin eğitim dili Fransızca, bu yüzden bir hazırlık sürecinden geçiyorsunuz. Pek kolay olduğunu söyleyemem ama bir sene içinde size bir dilden daha fazla şey kattığını söyleyebilirim. Bölümüm için konuşmam gerekirse en zor tarafı matematiği gerçekten "öğrenmek". Bugüne kadar ezbere yaptığınız matematik üniversitede bir anda çok fazla soyutlaşıyor ve siz bu soyutluğu kavramaya çalışıyorsunuz. Birçok bölüm gibi oturup çalışacağınız daha doğrusu "ezber yapacağınız" hiçbir şey yok. Belli başlı metotları kullanarak ve bol bol tanım okuyup düşünerek matematiği tam anlamıyla öğrenmeye çalışıyorsunuz. İlk okul ve liseden sonra bu süreç biraz ağır gelebilir, hele ki matematiği sevmiyorsanız.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Öğrenci sayısı bakımından küçük bir üniversitede okuyorum. Haliyle sınıflar da çok kalabalık olmuyor, bu yüzden de hocalarla yüz yüze bir ders ortamı oluyor. Hocalarımız gerçekten öğrenmemizi istedikleri için tabii ki zorluyorlar ama bir şey sorduğumuzda asla ilgisiz değiller. Sonuçta aynı zamanda araştırma üniversitesinde okuyoruz, soru sormamız-araştırmamız tam olarak da onların istediği şey.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Üniversitemiz Türkiye ve Fransa arasında imzalanan bir anlaşma ile kurulduğu için Fransa'daki birçok üniversiteye Erasmus imkanımız var. Hazırlık sürecinde de dil öğrenmek için de Fransa'ya kursa veya şantiyeye gidebiliyorsunuz.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bölümün her zaman ön planda olması gerektiğine inanıyorum çünkü her üniversitenin iyi olduğu bölümler olduğu kadar kötü olduğu bölümler de var. Sırf ismi var diye üniversite seçmek anlık bir mutluluk getirir, sonrasında birçok insan gibi yatay geçiş yapmayı veya okulu bırakmayı düşünebilirsiniz. Bu her üniversite için mümkün. Ama bölümünüz içinize sinerse geri kalan her şey sizin için geçici bir sorun olur,hatta o sorunları gözünüz görmeyebilir de.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sınav senesi içinde boyunuz kadar kaynak almayın, sınav yaklaştıkça her biri bütün enerjinizi emebiliyor. Hele ki boş sayfalar boş sorular falan... Düzenli ve planlı olun. Ufak adımlarla uzun yollar kat edin. O konular ve sorular masa üstünde birikmesin ;) Heyecan yapmayın, çalıştıysanız mutlaka bir şekilde karşılığını alacaksınız. Son olarak da kendinizi motive etmek için Fransızca şarkı falan dinleyebilirsiniz, aynı zamanda hazırlık öncesi bir kulak aşinalığı olur sizin için ;) Hepinize bonne chance!


Hemen Matematik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!