Gastronomi Bölümünün Amacı Nedir?

Gastronomi, mutfak sanatları üzerine öğrencilere eğitim verilen ve dünya kültüründe yiyecek ve içeceğe dair birçok konuda öğrencilerin yetiştirildiği bir alandır. Bu alanda dünya kültürünün korunması, yiyecek ve içecek konusunda geniş bir mutfağa sahip olmak amaçlanmakta ve bu mutfağın devamlılığı amaçlanmaktadır.

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi mezunları için birçok farklı iş ağı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Aşçı veya Şeflik: Gastronomi mezunları restoranlarda, otellerde veya farklı alanlarda aşçılık yapabilecek kadar deneyimli ve bilgili kişilerdir. Günümüz turizminde birçok gastronomi mezunu bu amaçla kolaylıkla iş bulabilmektedir.
  • Gurmelik: Gastronomi mezunları dünya mutfağına hakim kişilerdir. Bu yüzden de restoranlarda gurmelik, denetleme ve geliştirme alanlarında da çalışma yapabilmektedir. Bir gazetede veya televizyonda gurme olarak yorumlarda bulunabilmektedir.
  • Gıda Kontrolcüsü: Gastronomi alanında eğitim sadece yemek yapma ve öğretme üzerine değildir. Bunlara ek olarak iyi bir kimya ve gıda mühendisliği dersi de verilmektedir. Bu yüzden de kontrol işlemlerinde de gastronomicilere ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Akademisyenlik: Bu bölümün deneyimli öğretim elemanı sayısı oldukça azdır. Bu yüzden de akademisyenlikte önü açık meslekler arasında yer almaktadır.
  • Bireysel işler: Bu bölümden mezun olan kişiler kendi yerlerini açabilir ya da markalarını kurarak üretim yapabilirler. Bu seçenek çok az sayıda kişi tarafından tercih edilirken, en çok kazandıran sistemde budur.

Hemen Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!