Âh, zor olanı seviyot insan her defa... Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği ya da dümdüz DİŞ HEKİMLİĞİ! Maddi ve manevi zorlukların içinden geçerek “hekim” unvanına kavuştuğunuz bu bölüm, size bembeyaz yollar açıyor. J Oldukça fazla özveri ve sabır istiyor. Gerçekten hayallerinizi süslemiyorsa yol yakınken dönmelisiniz. Fakat severek ve isteyerek yapacağınıza inanıyorsanız; okumayı, öğrenmeyi ve merakınızı taze tutabileceğinize güveniniz tamsa bu meslek size biçilmiş kaftan!

Faydalı bir birey olmak; “Tıp olmuyorsa diş okunur.” sözünden geçmez. Diş hekimliği ayrı bir ilgi, ayrı bir beceri ister. Bunu asla unutmayın!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS-2 sıralamam 18bin, LYS'de ise MF-3 sıralamam 15bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Diş hekimliği 11. ve 12. sınıfta aklıma oturmuştu. Aslında her zaman bir doktor olma hayalim vardı. Küçüklüğümden beri ya diş hekimi ya da çocuk doktoru olmak isterdim. 9. sınıfta coğrafya öğretmenim sen bir eşit ağırlık öğrencisisin dediğinde uzun bir süre bunu kafama taktığımı hiç unutmuyorum. Sayısal alanda devam ederek diş hekimliği kazandım. Fazlasıyla mutluyum. Aile ya da çevre baskısını ise hiç hissetmedim. Tam aksine ailem asla sayısal alanda olmamı istemedi. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Önceliğim elbette DUS'a girerek uzmanlığımı almak. Şimdilik aklımda uzmanlık alanı olarak fikirler olsa da kesin ve net kararı kliniğe çıktığım zaman vereceğim diye düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Benim bulunduğum sıralamada Ankara ya da Gazi üniversitelerinden hangisini üste yazarsam o gelecekti. Araştırdım, öğrencilerle görüştüm, okulların web sitelerini inceledim. Ben biraz rahat olmayı severim. En azından okula yerleşip adapte olma sürecinde. Araştırmalarım sonucu Gazi Üniversitesi'nin hem beni ilk senemde zorlamayacağını, hem bana gerekli ve yeterli bütün bilgileri vereceğini öğrendim. Ayrıca üniversitenin ilk senesinin çok önemli olduğunu düşünenlerdenim. İlk senede okul sizi mesleğe hazırlamalı, adapte etmeli ve onu size daha da fazla sevdirmeli. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ise bu açıdan beni tatmin ediyor. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet, yurtta kalıyorum. Yurdum okula çok yakın, yürüyerek en fazla 10 dakikada okula ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Sanırım Gazi Üniversitesi'nin genel anlamıyla en büyük eksikliği bu. Sosyal yaşam yok denecek kadar az. Haliyle bu da biz öğrencileri rahatsız ediyor. Yine de Ankara şehir olarak sosyalleşmeye müsait bir durumda. Seminerler, kurslar, yeri geldiğinde partiler düzenleniyor. Bizler de katılabileceklerimize katılmaya çalışıyoruz.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okumuş olduğum bölüm biraz masraflı bir bölüm maalesef. Bunun dışında dersler yoğun, staj dönemleri stresli. 4. ve 5. sınıfta klinik staj göreceğiz. 3. sınıfın bahar yarıyılında gözlemcilik yapacağız. İlk 2 sene ise preklinik dediğimiz klinik öncesi dönemle geçiyor. Bazı bölümlerde sene atladıkça okul kolaylaşır, ders yoğunlukları azalır. Diş hekimliğinde ise bildiğim kadarıyla genel olarak tam tersi bir durum mevcut.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız içinde bizleri zorlayan kişi sayısı yok denecek kadar azdı. Ellerinden geldiğince bizleri geçirmeye, birinci sınıfı güzel bir şekilde yaşamamıza yardımcı olduklarını düşünüyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi. Okul ilk senesinde öğrenciye mesleği daha da fazla sevdirmeli. Bu durumda eğitimcilerin davranışı fazlasıyla etken rol oynuyor.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumuzda Erasmus projeleri mevcut. Fakat bizim fakültemizde yalnızca 4'ten 5'e geçerken mümkün diye biliyorum. Emin değilim.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Diş hekimliğinin son 2 senesi zaten stajla geçer. 5. sınıfta mezun olduktan sonra diş hekimliği diploması ile gerekli yerlere başvurulabilir ya da DUS'a girilerek uzmanlık alınabilir.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Ben kaliteli üniversitede kötü bir bölüm olsun sözüne çok fazla katılan birisi değilim. Sonuç olarak bizler bir ömür meslek icra edeceğiz. Bir ömür üniversite okumayacağız. İyi bir hayat istiyorsan sevdiğin mesleği seç, demişti birisi.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Diş hekimliği hakkında en büyük genel yanılgı "Tıp olmuyorsa diş okunur." sözüdür. Buna asla katılmıyorum. Diş hekimliği ayrı bir ilgi, ayrı bir beceri ister. O yüzden bu bölümü tercih edecek olanlar varsa tıp olmadığı için değil gerçekten diş hekimliği istedikleri için bu bölümü yazsınlar. Çok daha faydalı ve yararlı birer birey olacaklardır. :)

Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!