Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi senin için anlattı! Sınava hazırlanırken aklında mühendislik fakültesi olan birçok öğrencinin en büyük hayalidir Endüstri Mühendisliği okumak. Mesleğin daha çok yönetici kadrosunu şekillendirmek, bir nevi geleceğe ışık tutan ekibi oluşturabilmek ve bu alanda çalışmalar yapmak çok cazip görünebilir. Peki, okurken neler oluyor? İşin teorik ve pratik kısmı nasıl ilerliyor? Üniversite çalışma hayatında ne kadar belirleyici?

Durma, aşağı kaydır! Bir şeyler bıraktık!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS'de 57bin küsürdüm, LYS'de bunu 41bine çektim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm tamamen benim hayalim olan bölümdü. Hatta çevreme ben baskı yaptım diyebilirim, çünkü kız mühendisi pek doğal bulmuyorlardı ama ailem hep yanımdaydı.

3-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken bu okulu seçtin?

Açıkçası Gazi'den yüksek puanlı birçok okul var. Bunların içinden birkaçını kazanmama rağmen; bölümün akademisyen sayısına (özellikle profesör ve doçent), okulun Ankara'da olmasına ve mezun görüşlerine dayanarak Gazi'yi tercih ettim.

4-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

Okulun kapısının karşısındaki yurtta kalıyorum, yurt imkanları gayet güzel. Ama maalesef hazırlık okulu Gölbaşı ilçesinde ve ulaşımı merkezden oldukça zor. Buna rağmen orada da bir sürü yurt mevcut, genelde Ankara içinden gelenlere sıkıntı oluyor anlayacağınız.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim / seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumda özellikle EMT (Endüstri Mühendisliği Topluluğu) çok aktif hatta okulun en aktif topluluğu olarak biliniyor. Sürekli teknik geziler, seminerler, konferanslar, söyleşiler düzenleniyor. Ama maalesef okulun diğer bölümleri için (mühendislik harici bölümler) pek iyi bir izlenim yok.

6-Okuduğun bölümün yada okulun zorlukları neler üst sınıfta yapacaklarınla ilgili bir bilgin var mı?

Bölüm genel olarak zor çünkü birçok mühendisliği içinde barındırıyor. Üst sınıflara dair pek bir fikrim yok açıkçası.

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Gazi'yi aslında tam da bu konu için seçtim diyebilirim. Öncelikle akademisyen öğrenci oranı yüzeysel olarak size bilgi verebilir çünkü bir okulda bu oran arttıkça ilgi düzeyi yükselir. Şimdi düşünelim 1 hoca 5 öğrenciyle mi daha çok ilgilenebilir 20 öğrenciyle mi? Tabii daha sonra mezunlarla da görüşerek bu bilgiyi teyit ettim. Okula başladığımda da bunu kendi gözlerimle gördüm, ciddi anlamda bireysele yakın bir ilgi var.

8-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Neredeyse her bölümde olduğu gibi Erasmus ve Erasmus Stajı imkanınız var. Buna ek olarak geçen yıldan itibaren ATO (Ankara Ticaret Odası) ile düzenlenen birçok farklı burslu yurt dışı stajı imkanı var.

9-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaat ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Okulun ilk 10'una garanti staj imkanı var ve bunlar Aselsan, Mercedes gibi firmalarda. Ayrıca başka staj imkanları da açılıyor. Mezunlardan öğrendiğim kadarıyla birçok fabrika Gazi mezunu olmayı zaten bir referans sayıyor çünkü zaten önceki mezunlarımız bu işlerin ya başında ya da aynı çalışma ortamında.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihin olan bir bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihin olan ve hayalindeki bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

Ben 2.'yi uyguladım. Bana kendini geliştirip bir üste yetişmeye çalışmak, istemediğim ya da hayalim olmayan bir bölümden daha mantıklı geldi.

11-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

Ben Gazi'de endüstri okuyan biri olarak gelmenizi tavsiye ederim .Okul ve bölüm hakkında yeterince bilgi verdim sanırsam, sınav hakkında da birkaç şey söyleyeyim. Benim astım hastalığım var ve YGS öncesi çok hasta oldum, hatta YGS'ye hastaneden geçtim. Sınavda 40'a yakın ateşim vardı ve sıralamam 200bin falan ancak gelir diyerek çıktım sınavdan. YGS açıklandığında normalde sene içinde kahrolacağım 57bine neredeyse sevindim. Fakat LYS'ye kadar hiç ders çalışmadım diyebilirim çekemeyeceğim zaten diyerek. Allahtan ki YGS'ye kadar LYS'nin nerdeyse hepsini halletmişim ki 41bine çekebildim. Tercih yapmaya da sonuç gelince karar verdim. Siz siz olun sakın YGS sonucuna da konularına takılmayın, var gücünüzü LYS'ye verin.

Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!