Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi anlatıyor! Doktorculuk oynadığın günlerden Tıp Fakültesi tercih ettiğin günlere ne kadar çabuk geldin aslında. Hep elinde olan steteskopu artık boynuna takma vakti! Tıp okurken karşına neler çıkacak? Bu kadar uzun yıllar boyunca yalnızca okulda mı oluryorsunuz yoksa pratik dersleriniz daha mı fazla? İntörnlük nedir? Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Onur, bol bol anlattı! Şimdi sıra senin tercihlerinde! 

Hazır mısın Gazi Üniversitesi koridorlarında bir tura çıkmaya?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. YGS sıralamam 5300, LYS sıralamam 5700’dü.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tıp fakültesi hayalimdi ve seçmemde ailemin baskısı olmadı ama çevremden birçok insan tıp fakültesinde okumam için yönlendirme yaptı. Onların da etkisi olmadı değil.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

TUS'u kazanırsam branşımı pediatri, nöroloji veya göz hastalıkları olarak seçip asistanlığımı tamamlamak istiyorum. İngilizcemi geliştirip bilimsel yayınları takip etme hedefim de var. Devlet hastanesinde uzman doktor olmayı hedefliyorum şimdilik.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında Eskişehir'de veya Antalya'da okumak istiyorum son anda fikrimi değiştirdim. Ailemin yanında okumak daha cazip geldi. Hitit Üniversitesinin Tıp Fakültesi henüz kurulmamıştı ve aldığı öğrencilere 6 yıl boyunca Gazi Üniversitesi bünyesinde eğitim verdiği için taban sıralaması 6200'lerdeydi. Eğitimde de Gazi ve Hitit öğrencilerinin derslerinin hepsinin aynı sınıfta ayni şartlarda olduğunu duyunca tercih ettim. Şu an Gazi Üniversitesi bünyesindeyim ve buradan mezun olacağım. (Yalnız bu sene Çorum'da fakülte açıldı ve eğitime 1.sınıf öğrencileriyle orada başlayacaklar.) 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailemle beraber kalıyorum. Ulaşımı metroyla sağlıyorum ve 1 saat 10dk sürüyor. Öğrenci işi bir araba almayı veya yurda çıkmayı düşünüyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Eğitimi iyi. Sosyal olarak değerlendirmek gerekirse fakültemizin birçok kulübü bulunmakta ve çok aktifler. Ama üniversite çapında veya tıp fakültesi kampüsünde pek de fazla bir seçeneğiniz yok diyebilirim çünkü bahçemiz yok.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hocalar çok disiplinli. Teorik derslerin sınavları komite sistemi ile ilerliyor. Sınavlarımız 2 ayda 1 bütün derslerden tek sınav ve test şeklinde. Test olması iyi ancak anatomi derslerinin sözlü pratik sınavlarında zorlanmamak elde değil. Laboratuvar dersleri dışında yoklamanın pek sıkıntı çıkarmıyor olması iyi. Bahçesi bile olmayan bir fakültede okurken bunalıyorsunuz ancak merkeze yakınlığı düşünülürse zorluk olarak sayamam. Alttan ders alma gibi bir olay yok ve eğer 60 ortalamanın altında kalırsanız direk sınıf tekrar yapıyorsunuz işte zor kısım burası.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocasına göre değişir. Asistanlarla genelde aramız iyidir ve çoğu konuda bize yardımcı olurlar. Profesörlerin egoları aramıza engel koyuyor bazı zamanlar ama yine de aramız kötüdür diyemem.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Tıp Öğrencileri Birliğinin öğrenci değişim programlarından faydalanabiliyoruz ama benim o yönde bir talebim olmadı ve kontenjan maalesef çok az. Erasmus varla yok arasında bir şey.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Zaten direk devlete atanıyoruz mezun olduktan sonra. Okulun bir şey vaat etmesine gerek yok.Yazları hastanelerde veya sağlık ocaklarında staj imkanı bulunmakta.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Hayalim olan bölüm. Tıp için mezun olduğun üniversite işe girme durumunu belirlemiyor. Aldığın eğitim mutlaka önemli ama bunun için hayallerimden vazgeçmezdim.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tıp 1.sınıf için yorum yapıyorum. Herkes çok zor aman okunmaz aman yapılmaz diyebilir ama yapılıyor arkadaşlar. Düzenli çalışmadım ben ama her 2 aylık sınav periyodunda son 2 hafta feci çalıştım ve sınıfı geçtim. Biraz garip gelecek ama 1 buçuk ay boyunca kitap yüzü açmadım. Laboratuvarları takip etmem yeterli oldu. Korkmayın eğer isteyerek yazdıysanız bir şekilde okunuyor zevkli kısımları da var az da olsa. Eğer düzenli, garantisi olan, saygınlığı yüksek, maddi yönden mutlu eden, hayır dualarıyla maneviyat eksiği çekmeyeceğiniz bir meslek istiyorsanız ve seviyorsanız tıp tercihinizi yapın. 

Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!