Evet, hepimizin ismini az çok duyduğu bir bölüm ancak kaçımız gerçekten çalışma sahalarından haberdar? Üst düzey yöneticiliklerden bakanlıklara kadar uzanan bu uzun iletişim yolundan da haberdar mısın? Aranan özellikleri senin için Gazi Üniversitesi zaten anlattı ama biz de ufak bir konuşalım, iletişim! Kendini anlatma becerisi, temsil yeteneği, güçlü hitabet ve daha nicesi. Seviyorsan durma, koş: Uluslararası İlişkiler!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet, ilk senede bu okulu kazandım. YGS sıralamam 260 bin, LYS sıralamam 68 bin idi (Umarım yanlış hatırlamıyorumdur).

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

İstediğim bölümler arasındaydı. Çevre veya aile baskısıyla karşılaşmadım. Mezun olduğumda mutlu olabileceğim bir bölümü bitirmek hayali ile yola çıktım ve burayı seçtim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölüm çok geniş bir çalışma alanına sahip. Diplomatlığa kadar uzanan bir alan. Dış İşleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıklar, özel şirketlere üst düzey yöneticilik ve daha bunun gibi birçok çalışma alanı var.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Gazi Üniversitesi benim alanım için bir ekoldür. Türkiye'nin en başarılı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesidir. Mezun olduğumda okuduğum okulun beni ön plana çıkarması için Gazi ilk tercihim oldu.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Yurtta kalıyorum. Fakültem Ankara'nın göbeğinde olduğu için, metro, dolmuş, belediye otobüsü gibi imkanlar fazlasıyla mevcut.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Kesinlikle mevcut. Fakültemiz alanımız ile ilgili fazlasıyla seminer verir. Çeşitli ülkelerin büyükelçileri, diplomatları sık sık üniversitemizi öğrencilerle sohbet tadında söyleşiler için ziyaret eder.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Sosyal açıdan da yeteri imkan var, fakat özel üniversiteler burada biraz daha avantajlıdır. Ama sosyal aktiviteler, projeler mevcuttur.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Dersler git gide ağırlaşacak fakat altından kalkamayacağınız bir şey değildir. Her bölümün ve her okulun mutlaka zorlukları vardır. Fakat bunlar elbette görecelidir.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Öğretim üyelerimiz alanlarının en iyileridir. Hocadan hocaya değişir tabii ama yardımcı olan ve öğreten hocalardır. Çok zorlamazlar. Zaten böyle bir üniversiteye geldiyseniz, derslere çalışmanız gerektiğinin bilincinde olursunuz.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus, Mevlana ve Farabi programları mevcuttur. Üniversite araştırma üniversitesi olduğu için, yurtdışı kontağı fazlasıyla mevcuttur. Fakat öğrenci değiştirme programı kapsamında yurt dışına az öğrenci gönderildiğini düşünenlerdenim.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Eğer hocalara kendinizi sevdirirseniz, size ellerinden geldiğinin fazlasını sunup yardımcı olurlar. Onun dışında staj imkanı da elbette tanınıyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin olan bir bölümü seçip olursa iyi bir üniversiteye gitmek elbette en güzeli. Ancak şunu unutmayın, mezun olduğunuzda mutsuz olursanız çok pişman olursunuz. O yüzden sırf iyi üniversite diye istemediğiniz bir bölümü okumak saçma olur. Hayaliniz olanı okuyun, sıradan bir üniversite olsun ama orayı da en güzel şekilde bitirip mezun olun.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Eğer Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih edecekseniz, devlet üniversitesi olarak Gazi ve Ankara Üniversiteleri ilk tercihiniz olsun. Her zaman bir adım önde olursunuz.

 

Hemen Uluslararası İlişkiler bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!