Gaziosmanpaşa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi İlayda Altınörs melseğin ona kattıklarını ve katacaklarını anlattı! Milli sporumuz olan "inşaat izlemek" herkesin hoşuna gidiyor sanırım, peki ya o inşaatın mühendisi olmak nasıl hissettirir? Tüm bu devasa yapıların, harika köprülerin ve inanılmaz statiğin gizli kahramanları mühendisler için ne söylesek az! Sen mühendis olmak istiyor musun?

Çamurun ve betonun insanı olmak için, biraz aşağı kaydırıp okumak ister misin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım ama sıralamamı pek hatırlamıyorum. 90binlerde olması lazım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalim mimar olmaktı ancak puanım yeterli olmadı. Bir sene daha hazırlanma stresine de girmek istemediğim için bu bölümü tercih ettim. Ama şimdi iyi ki mühendislik seçmişim diyorum. Aile baskısı yaşamadım ancak bölümümün popülerliği seçimimde etkili oldu.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İnşaat mühendisliğini bitirdikten sonra yapı, hidrolik ulaşım gibi birçok alanda uzmanlaşıp o sektörde kalabiliriz. Devlet dairesinde çalışabilir veya kendi şirketimizi kurabiliriz. Yani inşaat mühendisi demek sadece binaları inşa etmek demek değildir. Medeniyeti inşa etmek demektir. 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

En büyük etken ailemin yanımda kalmak istememdi. Aynı zamanda gelişmeye devam eden bir üniversite olması da seçimimi destekledi. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır, ailemin yanında yaşıyorum. Okula ulaşım için merkezden sürekli devam eden bir otobüs hattı kullanılıyor. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Çok daha iyi olması için kulüpler olarak çalışılıyor. Ortalama düzeyde diyebilirim. Birçok konuda eksik kalmış bir şehir ve üniversite maalesef. Unutmayalım ki dediğim gibi gelişim hızlı bir şekilde sürüyor. Çok daha iyi olacaktır eminim.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Şu anda 3. sınıf öğrencisiyim. Bu senemiz en zorlu sene olarak geçiyor. Bölümü okurken eğer sayılarla, Matematik ile veya hızlı kavramayla alakalı sıkıntı yaşıyorsanız zorluk çekebilirsiniz.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İki taraftan da varlar. Bazı ana ders hocalarımız zorlamasa dahi zaten dersin kendisi zor olduğundan hocalarımıza suç atamayız. Tabii onların da kendilerine göre istekleri olduğundan uyuşmazlık olabilir.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus konusunda her sene çok sayıda öğrenci değişimi oluyor. Ayrıca bizim okulumuzda Erasmus sınavları kısmen daha kolay olduğundan yurt dışına gitmek isteyenler için bire bir.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Genelde herkes kendi stajını kendi belirlemek istiyor. Ancak diğer durumlarda hocalarımızın yardımı yadsınamaz. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Hayalim olan bir bölüm için daha sıradan bir üniversitede okumak kesinlikle. Tam olarak hayalim olmasa da buna çok yakın bir şekilde okuduğum da kesin. Çünkü istemediğimiz bir bölüm olduktan sonra istersek Boğaziçi’nde okuyalım mutlu olmak gerçekten çok zor. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Mühendislik seçmek isteyen arkadaşlara tek bir tavsiyem var. O da bu bölüme gerçekten isteyerek gelmeleri. Kimsenin zoruyla okunacak bir bölüm değil.

Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!