İsmi sıkça duyulan ancak iş imkanlarını araştırmayanın yeterince bilmediği bölümlerden biri, işletme! Hastaneden pastaneye kadar büyüklü küçüklü her türlü işletmenin aranan yüzü onlar, bu yolda Gebze Teknik Üniversitesinin en iyi artıları ise kampüs içi aktiviteleri ve sanayinin tam ortasında konumlandığı için etrafındaki istihdam sağlayabilecek şirketlerle anlaşmaları olması. Araştırıp öğrenmek için geç değil, hayallerin için en bol şey zaman!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senede kazandım. YGS 360bindi, LYS 220bin.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Seçtiğim bölüm hayalim değildi. O sıralamayla nerelere gidebilirim diye baktım, en yakın ve mantıklı okulu seçtim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölümden mezun olduğunuzda kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde istediğiniz her işi yapabilirsiniz. Özellikle üniversitenin bulunduğu konum size her imkanı sunuyor. Okulun kendi artıları kampüs içi aktiviteleri ve sanayinin tam ortasında konumlandığı için etrafındaki istihdam sağlayabilecek şirketlerle anlaşmaları var. O yüzden mezun olduktan sonra işsiz kalacağımı düşünmüyorum. Ama benim hedefim akademisyen olarak okulda kalmak.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

İlk sebebi evime yakın olmasıydı. İstanbul'dan ulaşım çok kolay. Ama daha sonra öğrendim ki okulun daha fazla artısı var. İş bulma olanağı, kampüs içi aktiviteleri, akademik kadronun çok iyi olması da benim için artık çok önemli.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Yurt başvurusunu yaptım ama çıkmadı. Ben de İstanbul'da ailemin yanında kalıyorum. Gel-git yapıyorum. Ama önümüzdeki sene okulun içine de bir yurt yapılması planlanıyor.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Okulda gerek benim bölümüm gerekse diğer bölümler çok fazla aktivite yapıyor. Bunlar bazen atölye çalışmaları, bazen de seminerler oluyor. Yani, evet çok fazla eğitim ve seminerler oluyor.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Okulun çevresi pek sosyal olmamakla birlikte kampüs içi etkinliklerin çok fazla olması bu açığı kapatıyor. Okulda herkese hitap eden çok fazla kulüp var. Aktif kulüplere katılım sağlandığı takdirde çok güzel sosyal etkinlikler/projeler gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okulun zorluğu genellikle hazırlık sınıfında oluyor. Bölümlerin çoğu İngilizce. Hazırlık görüyorsunuz. Bir miktar zor olmakla birlikte çabalayan herkesin rahatça geçebileceği bir dönem.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Bölüme henüz bu sene geçtim. Tüm hocalarla tanışma şansım olmadı. Kulüplerden etkinlik/seminerlerden gördüğüm kadarıyla, hocalar zorlayan değil de öğrencilere bir şeyler katmaya çalışan, öğrencileriyle zaman geçirmeyi seven güzel insanlar.

 

 

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Okulun Erasmus programı öğrencileri çok fazla cezbediyor. Diğer okullara göre yurt dışına gönderilen öğrenci sayısı çok yüksek. Yani okula geldiğinizde çabaladığınız taktirde çok rahat yurt dışına çıkabilirsiniz.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Okulun TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) var. Öğrenciyle firmalar arasındaki iletişimi koruyor. Gerek staj gerekse iş istihdamı ile ilgili düzenlemeler yapıyor. Öğrencileri yönlendiriyor. Yani mezun olduğunuzda her şey size kalmıyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Eskiden olsaydı belki adı duyulmuş bir üniversiteyi tercih edebilirdim ama artık işler öyle yürümüyor. Mezun olduğunuz üniversitelere değil de okurken kendinizi nasil ve ne kadar geliştirdiğinize bakılıyor. O yüzden hayalim olan bölümü tercih ederdim.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Size verebileceğim en güzel tavsiye kendinizi asla kaybetmemenizdir. Hiçbir üniversite, hiçbir bölüm sizden değerli değil. Sadece çalışıp hayalinizdeki okulu-bölümü kazanmaya odaklanın. İyi çalışmalar, başarılar...

 

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!