Girne Üniversitesi - PDR okumak nedir, anlatıyoruz! Hayallerine giden yolda karakterini sorguladığında hem okullarda çocuklarla ilgilenmek hem de psikoloji okumak varsa buraya tam da senin için yapılmış bir röportaj bırakıyoruz: Girne Üniversitesi PDR bölümü! Aleyna Avşar bölümü hakkında çevresinin söylediklerini, üniversite için biraz uzak diyarlara gitmenin ne demek olduğunu ve çok daha fazlasını senin için dinledik!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. 126 bin sıralamayla yerleştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm benim hayalimdi ancak benimle beraber annemin de hayali olmuştu artık.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümümü bitirip öncelikle ALES'e girmeyi düşünüyorum, eğer sınavı kazanmazsam yüksek lisans yapıp kendime ofis açmayı düşünüyorum.

4-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken bu okulu seçtin ?

Son sene meslek lisesinden temel liseye geçerek bu sıralamayı yapabildim. Mezuna kalsaydım özel nedenlerden dolayı daha iyi bir sıralama yapabileceğimi düşünmüyordum, Kıbrıs’ta istediğim bölüm burslu geliyordu ben de tercih ettim. Fakat Girne Amerikan Üniversitesini tercihe yazdığımı zannederken Girne Üniversitesini yazmışım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evde kalıyorum. Okulun ücretsiz servisi var, 2 saatte bir Yakın Doğu Üniversitesinden çıkıp Girne'deki öğrencileri alıp okula götürüyor, okula o şekilde ulaşıyoruz.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Girne Üniversitesi daha 3-4 yıllık bir okul ve PDR bölümü de daha geçen yıl açıldığı için okul tam olarak seminer düzenleyecek sağlıklı yapıya ulaşamadı. Ama kardeş okulumuz olan Yakın Doğu Üniversitesinin her imkanından biz de yararlanabiliyoruz ve o okulda seminerler, konferanslar sürekli oluyor. Girne küçük ve olanakları az bir şehir, Türkiye'deki büyük şehirler gibi değil ama zamanla alışınca zaten sosyalleşebiliyorsun.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler, üst sınıfta yaşayacaklarınla ilgili bir bilgin var mı?

Bölüme ilgi ile gittiğim için bana hiç zor gelmiyor zaten ilk yıl bölümle ilgili ders sayısı daha azdı ama ikinci yıl bölümümle ilgili daha çok ders alacağımı biliyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımızın bilgi düzeyi, ilgi düzeyi ve donanımları çok iyi. Alanlarında çok iyi yerlere gelmiş hocalar, zaten genelde profesör, doçent veya yardımcı doçent giriyor derslerimize. Zorlayan hocalar var ama bu zorluğu öğretmede kullanıyorlar genelde, yani bizi en iyi şekilde yetiştirmek için çok çaba sarf ediyorlar diyebilirim. Onun dışında bölümle ilgili olmayan dersler için ne biz öğrenciler çok çabaladık ne de hocalar çok çabaladı.

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus gibi büyük projeler yok ama en büyük artısı dilin gelişmesi ve çift diplomaya sahip olacağımız için yurt dışında da çalışma imkanımız olacak.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Staj yerleri ilk önce bizim tarafımıza bırakılıyor ama staj yapacak bir yer bulamazsak okul tabii ki yardımcı oluyor. Çalışma imkanı için ise şunu söyleyebilirim; eğer diploma puanı iyi ise okul, bünyesinde çalışma imkanı bile sunuyor, onun dışında CV hazırlamada yardımcı olup başarılı öğrencilerin arkasında duran bir okul.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

Ben hayalim olan bölümü normal bir üniversitede okumayı tercih ederdim öyle de yaptım. Çünkü benim için önemli olan bölümdü çünkü kendimi geliştirme konusunda özgüvenim vardı. İstemediğim bölümlerde çok iyi üniversiteler tutuyordu Türkiye'de ama o bölümleri okuyunca kendime hiçbir şey katamayacağımı ve ilerleyemeyeceğimi biliyordum.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

İlk önce kendinize bir hedef koyun ve onun için elinizden geldiğince, gece yatağa yattığınızda vicdanınız rahat olacak şekilde çalışın çabalayın. Elbette düşeceksiniz, yorulacaksınız, gün gelecek yılacaksınız ama her düşmenizde toparlanmasını bilin. Çok büyük nedenler olmadığı sürece bence hedefinizden hiç şaşmayın, kendinize güvenin ki yapabilesiniz. Tüm sınava hazırlanan öğrencilere başarılar diliyorum, umarım herkes için en hayırlısı neyse o olur!

Hemen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!