Hayali sağlıktan geçenlerden misin? Aile baskısı/çevre sorunsalı olmadan sadece kalbinden isteyenler veya sonradan bölümüne aşık olanlar, hepiniz hoş geldiniz! Dikkat bu meslekte bir tık daha önemli biliyoruz, ne de olsa insan hayatı. Peki lisans süresince aldığımız eğitim bizi çalışma hayatımızdaki her türlü zorlukla baş edebilir hale getiriyor mu, kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız? Hemşir/Hemşire efsanesi doğru mu? Hemşireler hayat dolu mu olur yoksa klasikleşen pozlarındaki gibi sessiz mi? Hayat kurtarmadan önce tercih dönemini kurtarman gerekiyor gibi görünüyor, Hacettepe Üniversitesi tam da bu sebeple senin yanında! Sağlık isteyen herkesin araştırması gereken bölüm, hemşirelik senin için anlatıldı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet okulumu ilk senemde kazandım. Açıkçası ikinci defa denemeyi göze alamadım. Ygs de yanlış hatırlamıyorsam 104 bin,lys de ise 54 binde idim.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Hayır hatta lise hayatım boyunca aklımın ucundan geçmedi.Sıralamam açıklanınca biraz aile baskısının etkisi ile de kafamda neden olmasın soruları döndü.Birkaç kişiye sorarak hemşireliği seçtim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Hemşirelik ya da sağlık alanında bilinen üzere alım yüksek ama şuan da atamalar yüksek olsa da üniversiteler de çok fazla öğrenci alıyor.3-4 yıl sonra ise atamaların nasıl olacağı hepimizi düşündürüyor.Ben devlet,özel sektör düşünüyorum ya da öğretim üyeliği seçeneklerim arasında.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Hacettepe benim bu bölümde tek tercihim oldu.Açıkçası duyulmuş kaliteli bir üniversiteydi ve bunun etkisi tercihimde yüksek oldu.Hazırlık ve 1.sınıf gerek hocalarım gerek arkadaşlarım olsun güzel geçti.Tabi okulumun sosyal aktiviteleri çok fazlaydı ben pek katılmadım.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Hazırlık ilk döneminde hacettepe yurtlarında kaldım.Sonrasında kyk ya geçtim. Şu an mamakta kyk yurdunda kalıyorum.Okuluma yani sıhhiye kampüsüne 20 dk yürüme mesafesinde olduğu için ulaşım çok rahat oluyor.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Okulumda hemşirelik eğitimi gayet kaliteliydi.Bunu 1.sınıf 2.dönemde daha iyi anladım.Hocalarıma hayran olan biriydim.Ancak bu sene bölümümle ilgili yeterli seminere katılmadım.Farklı alanlardaki seminerler okulumda daha fazla oldu.Onlara katılmıştım.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Evet okulumda her alanda topluluk var istediğin takdirde de katılabilirsin.Hemşirelikte mediclup topluluğu vardı.Ayrıca topluluklar farklı sanatçı/oyuncular getiriyor,geziler düzenliyor.İstediğimiz ve yeterli sayıda öğrenci olduğu takdirde bizde farklı alanda topluluk açabiliyoruz.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Zor bir bölüm sevmeden hiçbir şey yapamazsın.Kaç defa ben yapamam deyip bırakmayı düşündüm.Hastalara bakım veriyorsun ve işinde iyi olman gerekiyor,yanlış yapmak birinin felç kalmasına kadar götürebilir.Üst dönemlerde uzun süreli yaptığımız stajlar yorucu oluyormuş ayrıca 2.sınıfta hem cerrahi hem dahiliye derslerinin olması zorluyormuş.Bölümümdeki diğer bir zorluk ise ana derslerimizin yüksek kredili olması o dersi geçemediğinde senen uzamış oluyor.Örneğin bu seneki hemşirelik esasları dersimiz 14 akts(12 kredi) idi.Tabi bu dersimizin sınavı da bayağı zorlamıştı

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

İlk dönem hacettepe tıp hocaları anatomi,fizyoloji gibi derslerimize girmişlerdi.Hocalar sıkmıyorlardı ve derslerde yoklama alınmıyordu,sınavları genelde zordu ve sıkı bir çalışma istiyordu.İkinci dönem hemşirelik esasları dersini gördük ve hocalar alanlarında kendilerini yetiştirmişlerdi.Saatlerce sıkılmadan dinleyebilirdiniz bazı hocalarımı.Stajdaki hocama çekinmeden her şeyi sorabilirdiniz hiçbirimize kızdığını görmedim sadece uyarırdı.Alanında çok başarılı olması beni hayran bırakırdı.İtiraf etmek gerekirse hocalarım sayesinde ben hemşirelik mesleğini sevdim ve onlar kadar başarılı olmayı her zaman isterim.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus ve erasmus+ varmış.Daha fazlası var mı bilmiyorum.Arkadaşım bu sene Berline gitti yaz stajı şeklinde yapacakmış.Bende yurtdışına gitmek ve oradaki imkanları görmek,hastanelerini incelemek isterim.Dil geliştirmek de cabası olur tabi...

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Hacettepe üniversitesi hastanelerinde 1.sınıfta 1 ay süre ile staj yaptım bu sene.Diğer senelerde staj süresi artacakmış.Stajı 2.dönem yaptık yaz stajı yapmıyoruz ve 1.sınıfta yanımızda hocalarımızda vardı diğer senelerde olur mu bilmiyorum.Okulumuzun kendi hastanesi olması da bizim açımızdan çok iyi olmuştu.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Aslında iyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk tercihim olmayacak bölümüme tercih ettim.Tercih zamanı tek hemşirelik tercihimde hacettepe oldu.Beni cezbetmişti.Şuan pişman değilim çünkü imkanlarını seviyorum ve bölümümü de sevmeye başladım.Ancak yapamayacağınızı düşünüyorsanız tercih etmeyin meslek sizin hayatınız oluyor ve bazen dönüş yapmak için çok geç olabiliyor.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Hacettepenin hep iyi yönlerinden bahsettim sanırım kötü tarafı her şeyde sıra beklersiniz.Yemek sırası,ego sırası...Ayrıca beytepe kampüsüne ulaşım gerçekten zordur.Birde her bölümde öyle olduğunu düşündüğüm sınavları gerçekten zordur.Çok çalışmanız gerekir.Bunu hazırlıkta yaz okuluna da kalmış biri olarak söyledim.Arkadaşlar Hacettepeyi seversiniz ama hemşirelik hakkında aynı şeyi söyleyemem.Hacettepede hazırlıkla birlikte 5 yıl hemşirelik eğitimi var ve hocalar siz bazı şeyleri kabul ederek bu bölüme geldiniz derlerdi.Baştan kabullenmeniz gerekir bazı şeylerimYani uğraştığınız şey bir makina değil insan hem de hasta ve fazlaca hassas olan bir insan bunlar mesleğimin zorluğunu birkez daha ortaya koyuyor.Bana biyoloji seviyorsan rahat yaparsın demişlerdi ama bu hiçbir şekilde yeterli değil.Lütfen kendimizi doğru şekilde tanıyarak tercihlerimizi yapalım

 

Hemen Hemşirelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!