Hangimiz yiyerek zayıflamak istemiyoruz ki? Hangimiz sağlıksız beslenmeyi sevmiyoruz ki? Hangimiz geceleri çılgınlar gibi yemiyoruz ki? Peki sen bizi bunların içinden çekip çıkarmak ister misin? Diyetisyen! Diyetisyen; besinleri ve beslenmeyi bilen, besinlerden ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını ve bunların çözümlerini araştırarak ortaya koyan, var olan besin kaynaklarının ekonomik, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak işlevini sürdürmesini sağlayan kişidir. Toplumu bu konularda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek en büyük görevlerinden biri. Varım diyorsan, bu yazıyı okuyarak başla; Hacettepe tüm ihtişamıyla sana kucak açıyor!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, okulu ilk senemde kazandım. Sanırım YGS sıralamam 26 bin iken, LYS ile 19 bine çekmiştim. Küsuratları hatırlamıyorum maalesef.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında ben son sene çalışmalara başlarken GATA TIP diye başlamıştım, bunu okuyan arkadaşlarım büyük bir ihtimal gülecektir hatta burada. Lakin sene içerisinde iki operasyon geçirmek durumunda kaldım ve "ne tıp ne de diş okurum ben, bunları hayatta başkasına yapamam!" diyerek o hedefimden vazgeçtim. Bu duruma tabiki tıp okumamı isteyen ailem biraz sert tepki gösterdi ve uzun süre de beni ikna etmek için uğraştı ama ben kafamın içerisinde çoktan başka bölümler arayışına girmiştim. Beslenme ve Diyetetik Bölümü de bu sıralarda karşıma çıktı ve neden olmasın derken buldum kendimi. YGS sonrası puanımın beklediğimden yüksek gelmesi sonucu "acaba bana yazdıracaklar mı bu bölümü?" diye kara düşüncelere daldım, sonrasında çalışmalarımı biraz boşlamama neden oldu bu korku ve tam istediğim gibi sınırda bir puan elde ettim LYS ile. O sene 19 bin ile ya İstanbul'a çok uzak yerlerde özel üniversitelerde tıp yada diş okuyabilirdiniz ya da Hacettepe'de Eczacılık ve Beslenme ve Diyetetik. Tabiki bu sayede kendim çok isteyerek ve çabalayarak Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü'ne 2.sıradan girdim ve üniversitede de yemek bursu kazanma şansı yakaladım!


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun olunca "Diyetisyen" unvanına sahip oluyorsunuz ve önümüzdeki yıllarda çok fazla rağbet göreceği söyleniyor bu mesleğin. Lakin yine de bu konuda çok çalışmalar gösterildiğinden açıkçası şüphe ediyorum ben. Diyetisyen ünvanı ile birçok yerde çalışabilirsiniz aslında; hastaneler, spor merkezleri, sağlıklı yaşam merkezleri, huzur evleri, kreşler, yurtlar, oteller, fabrikalar, vs. Çalışma alanımız çok geniş ama buna rağmen işsiz mezunlar da çok fazla. Ama konuştuğum işsiz mezunlar genelde bunun sebebinin kendileri olduğunu itiraf etmişlerdi bölüme ilk başlarken. Gittikçe durumun değiştiğini de duydum, bakalım ben mezun olunca ne olacak!


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Çünkü bu bölümü ilk açan üniversite; Hacettepe Üniversitesi. Bu alanda en kapsamlı kütüphaneye, laboratuvarlara sahip olması bu bölümü okuyanlar için çok büyük bir lütuf. Çoğu üniversitenin hala laboratuvarları yok maalesef. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi'nin de kendince bir ismi var ve açıkçası iş bulma esnasında çok yarar sağladığı bir gerçek. Dolayısıyla bu bölümü okuyacaklar için en mantıklı kararlardan biri ve zaten bu alandaki en yüksek taban puanına da sahip.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben yurtta kalıyorum, okula 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesi var. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü ile Ankara Üniversitesinin Cebeci Kampüsünün birbirine çok yakın olmasından dolayı ikisi arasında birçok yurt bulunuyor ve bu yakınlık aynı zamanda tam bir öğrenci ilçesinde yaşamanızı da sağlıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


İşte tek sorunumuz burası! Maalesef okulda bu tür faaliyetler çok yok. Bilişim ve Afiş Sorumlusu olarak bulunduğum bölümün bir Beslenme ve Diyet Topluluğu var ve etkinlikleri hocalarımızın izniyle bizler yapmaya çalışsak da bu konuda daha yetkili kişilerin çalışmaları hepimiz açısından daha yararlı olacaktır.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Aslında Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe Kampüsü sosyallik konusunda harika bir imaja sahip lakin bu Sıhhiye Kampüsü'ne kadar ulaşamıyor ve biz yararlanamıyoruz. Ama bulduğumuz ilk fırsatta çoğumuz kendini Beytepe Kampüsü'nde buluyor ve bu imkanlardan yararlanmaya çalışıyor. Yine de Sihhiye Kampüsü olarak en büyük artımız Ankara'nın merkezinde olmamız!


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Açıkçası tez yazma ve staj kısmının 4. sınıfta çok zorladığını duydum ama hocaların bu konularda ihtiyacı olana yardımsever davrandıkları da bir gerçek. Yine de ilk sınıflarda bizi en zorlayan şey; sınav dönemlerimiz olmuştu. Maalesef Sıhhiye Kampüsündeki sağlık bölümlerinin belli bir vize haftası yok ve sınavlar bir kez başlayınca haftada 2-3 kez olmak üzere 1 ay sürüyor! Üstelik sonrasında ise sadece 1 hafta vize yok ama dersler var ve yeniden vizeler başlıyor! Okulu kırıp eve gitme imkanımız neredeyse hiç olmuyor, devamsızlık yapma gibi bir şansı ise neredeyse hiç bulamıyorsunuz! Neyse ki bu dönem final haftası çok iyi ayarlanmıştı da bayağı rahattık.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Aslında bu benim gözlemlerimce öğrenciye göre değişiyor. Yani hocalar kimlerin gerçekten isteyerek okuduğunu, daha sonrasında bu mesleğe katkı sağlayacağının farkında ve o kişilerin de hareketleriyle hocalarla olan ilişkileri daha sosyal. Ve tabi ki hocalar herkese eşit davranıyor. Ayrıca bizleri bölüm olarak çok zorladıkları gerçeğini de göz ardı edemem. Yani evet, çok ilgililer ve eğitim adına gerçekten bizleri zorluyorlar. Özellikle Hacettepe'nin bu konuda böyle bir ünü olduğu diğer üniversite öğrencilerince de biliniyor ve bilgi konusunda birçok açıdan seminerlerde, eğitimlerde bizden daha çok zorlanıyorlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus olduğunu biliyorum ve onun haricinde maalesef çok bir bilgim yok.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Önceden 3. sınıfın yaz stajı vardı ve herkes istediği yerde yapmakta serbestti diye biliyorum ama benim geldiğim sene kaldırıldı bu. Şimdi yaz stajlarımız zorunlu değil, isteyen yapıyor. 4. sınıf ise tamamıyla bölümün ayarladığı yerlerdeki stajlarla geçiyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bir bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek. Çünkü onu gerçekten istiyorsanız iş imkanı az bile olsa çabalarınızla çoğunluğun içinden sıyrılırsınız.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Üniversite ile lisede öğretilenler inanın çok farklı! Bu yüzden üniversiteleri kazanmaya bakın ve sonrasında kendinizi sanki ilk defa okuma yazma öğrenmeye başlayacakmışsınız gibi hazırlayın derim ben. Özellikle kazandığınız bölümler mühendislik ve sağlık bölümleriyse!


Hemen Beslenme ve Diyetetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!