1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. Sıralamam 100-140 bin arasıydı. Mezuna bıraksam yine biyoloji seçecektim bu yüzden ilk tercihte yerleştim

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Benim en büyük hayalimdi. Ankara’da okumayı da çok istiyordum. Ailemin baskısı olumsuz yöndeydi ama hayallerimi bırakmadım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Birçok devlet veya özel kurumda biyolog olarak görev alınabilir. Hastaneler, laboratuvarlar da keza öyle. Benim hedefim akademisyen olmak ve Hacettepe’de kalmak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Biyoloji, özellikle pratik derslerin yoğun olduğu bir bölüm. Türkiye’deki en iyi laboratuvar koşulları, en çok makale yazımı, en çok ödül ve başarı Hacettepe Biyoloji bölümünde. Ayrıca akademik kadro olarak ve anabilim dalı çeşitliliği olarak en zengin okul Hacettepe Üniversitesi.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet kampüsün içindeki yurtta kalıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Elbette, sık sık bölüm konferansları olur ve yerli yabancı bir çok akademisyeni dinleme şansınız olur. Ayrıca Dünya Balık Göçü Günü 80 ülkede yıllardır kutlanmakta, bu sene Türkiye’de ilk kez Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümü olarak eğitici bir seminer ile kutladık.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Hacettepe Üniversitesi öğrenci toplulukları oldukça aktif. Herkesin ilgisini çekecek birçok faaliyet mevcut.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Biyoloji bölümü çok keyifli bir bölüm. İsteyerek gelen öğrencileri çok zorlayacağını sanmıyorum. Çok fazla anabilim dalını görüyor olmak biraz zorlayabilir. Onun dışında laboratuvar dersleri son derece önemli ve devamsızlık hakkı dönem içinde sadece 1 :)

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Benim derslerime hep Prof. hocalarım giriyor. Hepsi de alanında en iyi hocalar ve sık sık tekrar ederler: “Bizler öğrenci bıraktıkça değil, çok fazla öğrenci geçince mutlu oluyoruz” Son derece yardımcı, hatta özel ilgilenirler.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus imkanı çok geniş bir okul. Onun dışında yurtdışı yaz stajı imkanımız da var. Gerekli sınavlara girip geçtiğinizde dünya sizi bekliyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Ara sınıfta bile başlıyor staj imkanı ve hocalarımız hep yardımcı olur. Özel çalışma alma imkanınız 1. sınıftayken başlıyor. Bu, ilgilendiğiniz anabilim dalının hocalarıyla birebir çalışma imkanı. Oldukça faydalı ve çok özel bir imkan. Orada birebir çalışma halinde de staj imkanlarını size anlatıyorlar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Günümüzde üniversite ismi büyük ve önemli bir etiket oldu. Bu şartlarda önce üniversiteyi tercih edip, not ortalaması ile istediğim bölüme yatay geçiş hakkımı kullanırdım sanırım.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’nin akademik alanda en iyi okulu. Bunu makale, dergi, ödül, kadro bazında araştırıp görebilirsiniz. Siz de en iyi okulda okumaya layık gençlersiniz. Biyoloji ise çok ama çok keyifli bir bölüm. Herkesin ilgi duyduğu bir anabilim dalı mutlaka vardır. Bizler bilim yapıyor, bilim konuşuyoruz. Genç arkadaşları da aramızda görmeyi çok istiyoruz :)

Hemen Biyoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!