Hacettepe Üniversitesi Eczacılık bölünü anlattık! Derin bir nefes al ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık bölümü öğrencisi Özge'nin anlattıklarına kulak ver! İlaçların prospektüsleri, bedenimize dair birçok bilgi, iğneler ve aşılar... Daha fazlasını duymaya hazır mısın? Eczacılık okuduğun zaman mezun olduğunda tüm ilaçları ezbere biliyor olacak mısın? Yoksa yalnızca sınavlar için mi tüm bu çaba? :)

Kendini kanıtlamış bir okulun öğrencisi olmaya var mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. Bir ÖSYM sitesi ziyaretinden sonra sıralamalarımdan tekrar emin oldum :) Yerleştirme puansız YGS-2 sonucum 28000. Yerleştirmeyle beraber yani asıl önemli olan MF3 sıralamam da 20795.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında değildi. Hatta sıralamamın yaklaşık olarak bu civarlar geleceğini tahmin etmeme rağmen eczacılık hiç düşünmemiştim. Hatta baskı demeyeyim ama çok sevdiğim bir ablam sonuçlar açıklandığında eczacılık yazmalısın dediğinde ona kızdığımı hatırlıyorum. Çünkü herkes gibi ben de eczacılığı sadece eczane olarak görüyordum ve bunu yapmak istemiyordum. Alternatifin neydi diye sorarsanız aslında yoktu. Matematik fizikten ziyade benim için biyoloji kimya çok daha ön plandaydı. Bu nedenle mühendislik mimarlık fikrim yoktu. Sağlık alanı olacaktı ama Diş Hekimliğini kesinlikle istemiyordum. Fizyoterapi vardı yakın olarak puanıma. Onu da araştırdıktan sonra benim için uygun bir meslek olmayacağına karar verdim. Yani aslında Beslenme ve Diyetetik ya da FTR yazmayacaksam eczacılık tek tercihim gibi duruyordu. Ben de araştırmaya karar verdim. Eczacılığın aslında eczaneden ibaret olmadığını, hatta yeni yasayla eczane açmanın daha da zorlaştığın, ilaç firmalarında, hastanelerde, kurumlarda çalışabildiğimi ya da okulda kalabildiğimi öğrendim. Sonra dedim ki neden olmasın? Fikrimi netleştirdiğim zaman da Hacettepe'nin tanıtım günleriydi. Orada okulumla ilgili tanıtım yapıldı, dekanı dinledim, okul hakkında, eczacılık hakkında bilgilendim ve son olarak okulu gezdim. Laboratuvarları gördüm ve sonra dedim ki evet ben buralarda çalışmalıyım. Ve 1. tercihime Hacettepe Eczacılık yazdım. Bölümümden memnunum, her ne kadar eczacılık bitti denilse bile.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Açıkçası tam olarak bir hedefim yok henüz şekillenme aşamasında. Ama ben sanırım akademisyen kalmak istiyorum. Diğer tercihimse ilaç firmasında çalışmak. Bakalım zaman neler gösterecek...

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Çünkü en iyisiydi. Puanım tutuyorken alanında en iyi olanı seçmeliydim. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

2 yıl yurtta kaldım ama bu sene eve çıktım. Okulun içinde yurtlar var ama bana yurt çıkmadı. Çevresinde de birçok özel yurt bulunuyor. Ama ben okul çevresinde yaşamıyorum. Oturduğum semti sevdiğimden dolayı ayrılamadım zaten okula dolmuşla gidiyorum çok uzun sürmüyor :) Aslında merkezi kampüste bulunmamızın en büyük faydası bu olsa gerek. Hastane kampüsünde bulunuyor bizim bölümümüz. Kampüs ortamı olmaması kötü bir durum ama ulaşım açısından gayet merkezi bir konumda.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Yok diyemem, hatta olması için bizzat uğraşan okul topluluğumuzda bu yıl yönetim kurulundaydım. Güzel ve bilgilendirici bir kongre düzenlendi. Her yıl da düzenli kongreler, etkinlikler oluyor. Daha çok ya da daha farklı şeyler olabilir mi? Tabii olabilir. Bu konuda daha da gelişeceğimize inanıyorum.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Aslında gerçekten zor bir bölüm. 1. sınıfta çok bir şey anlamadım ama 2. sınıfta artık ana derslerimiz başlayınca işler ciddiye bindi. 3. sınıf da en zor yıl diyorlar bakalım göreceğiz. Yoğun bir Kimya eğitimi, ilaç bilgisi, onun yanında bitkiler... Yani yoğun bir Kimya-Biyoloji eğitimi var diyebilirim kısaca.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Aslında kişiye göre değişiyor her yerde olduğu gibi. Ama genel olarak fakültemizin eğitimcileri alanlarında çok şey başarmış insanlar. Zaten kadronun çoğu da profesörlerden oluşuyor. Genel olarak iyi bir eğitim verildiğini söyleyebilirim ama bir o kadar da zorluyorlar :)

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konuda okulumu çok övemeyeceğim. Yurt dışı konusunda açıkçası pek destekleyici değiller. Yurt dışı erasmus ya da staj isteyenlerin kendisinin çabalaması gerekiyor. Ama imkansız değil, biraz dil ve ortalama bir başarı notu başvurmak için yeterli . Derslerin sayılması falan sıkıntı oluyor bu durumlarda. Geldikten sonra alttan kalan dersleri toparlamak gerekli. Bir de yarım dönem yok bizde, tam yıl gitmek gerekiyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Aslında bu konularda ben de çok bilgili değilim .Henüz staj yapmadım, seneye başlayacak. Ama tamamen bize kalmadığını, yardımcı olduklarını biliyorum.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Güzel soru... Bu durumda ben hangisini seçtim diye bakarsam tam bir cevap verememekle birlikte sanırım ilki bana daha yakın duruyor. İyi bir üniversitede aslında hayalim olmayan bir bölümü seçmek. Ama bunu yapmamın sebebi bir hayalim olmaması diye düşünüyorum. Çünkü tercih yaparken hayalim Hacettepe Eczacılık olmuştu ve onu ilk sıraya yazmıştım. Ama belki daha düşük sıralaması olan Diş Hekimliği fakültelerini yazsaydım ya da farklı bir şey isteyip onu yazmış olsaydım gelebilirdi. Ben bunu düşünmedim çünkü birincisi hayalim Diş Hekimliği değildi, ikincisi de yaşadığım şehir ya da okuduğum okulun da tercihimde önemli olduğuydu. Yani bu soruyu tam olarak cevaplandırabileceğimden emin değilim. Çünkü eğer hiç istemediğim bir okul/şehir değilse hayalimin peşinden giderdim diye düşünmeme rağmen eğer alanında gerçekten iyiyse ve ikinci tercihim de hayalim olabilecekse onu da seçebilirdim. Bu durumda önemli olan pişman olmamak ve gerçekten istediğin şeyin ne olduğuna emin olmak ve öyle tercih yapmak diye düşünüyorum.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eczacılıkta zor bir dönem bunun farkındayım ama bu zorluğu ortaya çıkaranın yine eczacılar olduğunu düşünüyorum. Şu an yapılmakta olan yeni istihdam çalışmaları olsun, yeni kanundan dolayı farklı alanlara yönelmeyi tercih eden öğrenciler olsun ama ben umut görüyorum. Eczacılık bitti diyenlere kulak asmayın bence, bu bitecek bir meslek değil. Sadece biraz doğru şekillenmeye ihtiyacı var. Hacettepe de gerçekten Eczacılık alanında, hatta sağlık alanında demeliyim, adını duyurmuş bir üniversite. Bu nedenle pişman olacağınızı düşünmüyorum. Biraz sınav haftaları isyan edebilirsiniz o konuda bir şey diyemem. Son olarak ne tercih ederseniz edin iyi düşünün ve kendinize mutlaka sorun -biraz klişe olacak belki ama- "Bu meslek, bu tercih beni mutlu edecek mi?" bence gerçekten önemli olan bu. Hedeflerinize, ideallerinize ulaşabilecek misiniz bu tercihinizle ona bakın ve üniversite hayatının tadını çıkarın.Bir sorunuz olursa yorumları takip etmeye çalışacağım hepinize seçimlerinizde, kararlarınızda kolay gelsin diyorum.

Hemen Eczacılık Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!