1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. YGS’de 36 bindeyken , LYS’de 59 bine geriledim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Tam olarak değildi. Sınav süresince Genetik ve Moleküler Biyoloji istiyordum fakat sonuçlardan sonra gelen üniversiteler ve eğitim dillerinin Türkçe olması beni başka bölümleri araştırmaya itti. Kimya Mühendisliği, tercih döneminde öğrenip araştırdıktan sonra anladım ki aslında benim ilerde yapmak istediğim işi bana tüm ihtiyaçlarımla sunan bir bölümdü.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölüm kendi içerisinde: Biyoteknoloji, Malzeme Bilimi ve Teknolojisi , Polimer Teknolojisi olarak 3 ana dala ayrılıyor diyebiliriz. Özellikle ilk yıllarda tüm mühendislik ortak derslerini alıp ilerleyen sınıflarda ilgi alanınız ve aslında yapmak istediğiniz iş grubu için bu 3 temel alanı alan içi seçmeli olarak sunuyor. Bölümü bitirdikten sonra bu işleri yapan şirketlerde ve fabrikaların, Ar-Ge ,denetleme, kalite kontrölü ve aynı zamanda yönetim gibi pek çok alanında çalışma imkanı sunuyor.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İlk nedenim, Hacettepe Üniversitesinin bana katacağı vizyon ve bulundurduğu seçkin profesörlerle birlikte kadrosu ve gerek okurken gerek mezun olduğumda bana sunduğu imkanlar. Daha sonra ise bölüm eğitim dilinin %100 İngilizce olmasıyla beraber bunun bana sağlayacağı yurt dışı staj ve yurt dışı iş imkanları.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Bu sene Bahçelievler’de bir özel yurtta kaldım. Bu sene okul yurtlarından olan öğrenci evlerine geçmeyi planlıyorum. Okula ulaşım ise Çayyolu metrosundan gerçekleşiyor. Metronun Beytepe durağında inip Kampüs merkezi ve bölümlere ulaşım için sadece Metro-Kampüs arası olan Ringlere biniliyor. Metrodan indikten sonra Kampüs kapısı ve kampüs merkezi uzaklık fazla olduğunda ringler oldukça yaygın kullanılıyor. Ring kullanmak istemeyenler içinde okul içine ve dışına otostop yine çok yaygın.


6-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumuzda 160'a yakın öğrenci topluluğu bulunuyor. Bölümle alakalı ve kariyer odaklı toplulukların dışında çok sayıda spor, sanat, taraftar ve her ilgi alanına yönelik toplulukların sayısı da bir hayli fazla. Herkesin ilgi alanına göre birçok topluluğa katılabileceğini düşünüyorum.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Topluluklarda karşılaştığımız üst sınıflardan duyduğum kadarıyla genelde zorluk ortak mühendislik derslerinde oluyor (Termodinamik, Akışkanlar vs.). Geneli bu derslerin zorluğundan yakınıyor ama henüz görmediğim için de önyargı oluşturmanın yanlış olduğu düşüncesindeyim. Sonuçta birine zor gelen bir ders diğerine kolay gelebiliyor. Kişisel yeteneklerimizle de alakalı bir durum.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Henüz hazırlığı bitirdiğim için fikir sahibi değilim.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuz Erasmus ve Mevlana eğitim programlarına sahip. Aynı zamanda öğrenim dilinin %100 İngilizce olmasıyla bölümle ilgili teknik ingilizceye sahip olmuş oluyorsunuz bu da yurt dışı imkanlarını arttırıyor haliyle.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Kariyer Haftaları, Mühendislik günleri ve toplulukların düzenlediği yine bu tarzda olan etkinliklerle büyük ve kendi alanında başarılı firmaların yetkili isimlerinden seminer dinleyip onlarla iletişim kurma imkanı sağlayarak hem firmalar hakkında hem de onların bizlere bireysel önerilerini dinleme imkanı sağlıyoruz. Bunun dışında zaten son sınıfta zorunlu stajımız mevcut.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben iyi üniversite düşüncesindeydim öyle yaptım. İyi üniversitenin sağladığı vizyonun önemini çevrenizden çok net görebiliyorsunuz ve hayalinizdeki bölümün sizi ilerde yapmak istediğiniz işe götürdüğünden emin olun. Çünkü bazen iyi bir üniversitenin farklı bölümünde o üniversitenin imkanları sayesinde asıl yapmak istediğiniz işi yapabilirsiniz.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Araştırmayı ve laboratuvar ortamını seven sabırlı, meraklı ve yaratıcı bir insansanız kimya mühendisliğini tercih edebilirsiniz. Okul olarak da Hacettepe (Beytepe kampüsünü kastediyorum) geniş, sosyal ve bol imkanlara sahip yemyeşil bir ormanın içinde. Sınavı kazanamamaktaki en büyük engelin ümitsizliğe kapılmak olduğu düşüncesindeyim. Süreç boyunca sabırlı olmaya, sakin olmaya özen gösterin çünkü stres işin içine girdiği zaman çok kısa sürede halledebileceğiniz konuları bile karmaşık hale getiriyor. Stres sizin enerjinizin inhibitörüdür :) Ondan uzak durun. Sizi motive eden şeylere hayalinize odaklanın .


Hemen Kimya Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!