Hey! Teknolojinin dev adımlar attığı ve robotların ele geçireceği bir dünyada, birbirinden yetenekli öğrenciler yetiştirmek istemez misin? Google’da, Apple’da veya Microsoft’ta yer alabilecek öğrencilerinle gurur duymak istemez misin? Her şey senin elinde. İstemek ve başarmakla başlıyor her şey. Hayal et, heveslen, koş! Önce dersleri aşacak, sonra zirveye ulaşacaksın. Zirvede adın “bilgisayar öğretmeni” olacak. İyi düşün, çok istediğin buysa başka bölümde mutluluğu zor yakalarsın. Savaş, her şeyle ve herkesle, mutluluğun için!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk yılımda kazandım. Puanım düşüktü maalesef hatırlamıyorum.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


İlkokuldayken sadece bir düşünceydi, liseyi kendi tercihimle meslek lisesi web programcılığını seçtim ve ilk yılımdan beri "Bilgisayar Öğretmeni" olmak hayalimdi. Ailem sağlıkla ilgili bölüm okumamı istediler lise ve üniversite fakat bu hayallerimi değiştirmedi.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Çalışma sahası iş çeşitliliği olarak seçenekler bol. Eğer mezun olan öğrenci öğretmen olmak istiyorsa KPSS'ye hazırlanmalı. Eğer öğretmen olmak istemiyorsa uzman olduğu alanda özel sektörde çalışabilir veya kendi işini kurabilir. Ben 8 yıllık hayalimden yani öğretmen olmaktan vazgeçtim. Hayallerim değişti.Ülkemizde bilişim sektöründe büyük pasta dilimleri görüyorum. İlk önce pasta dilimlerinden yemeyi seçiyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Maalesef lise son sınıfta çok yoğun bir tempo içerisindeydim. Ortak olduğum bir şirket, staj, okuldaki sınavlar derken hiç üniversite sınavına hazırlanamadım sadece deneme çözdüm. Puanım Ağrı'ya gönderdi, bende itiraz etmedim çünkü hedefime gitmeme engel değildi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk yıl yurtta kaldım. 2. ve 3. yıl hem yurtta hem evde kaldım. Bu yıl sadece evde kalıyorum. Evim okula yürüme mesafesinde. Tüm KYK yurtlarından okula otobüsle ulaşım mümkün. KYK'da odalar erkek yurtlarında 3, kız yurtlarında 2,3,4,5,6 kişilik olabiliyor. Çok fazla yurt var ve geneli lüks.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bu yıl sadece bir konferans yapıldı geçmişte hatırlamıyorum. Kendi imkanlarımla Ankara ve İstanbul'da yapılan eğitimlere katıldım üniversite buna hiç bir zaman destek olmadı.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?


Oldukça yetersiz diyebilirim. Sosyal alanımı kendim oluşturdum cafe vs. gibi mekanları sevmiyorum. Ağrı'da sosyal olarak katılabileceğiniz pek etkinlik bulunmuyor. Tüm etkinlikler üniversite kulüplerinden çıkıyor o da yılda bir kaç kez. Arkadaş çevreniz şehirde yaşamanızın en büyük yardımcısı.


8-Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


40'ın üzerinde kulüp var fakat yıl içerisinde en fazla 4 tanesini aktif olarak görebiliyoruz. Tiyatro kulübü her dönem bir oyun yapıyor. Şiir kulübü bir şiir dinletisi. Biz Uluslararası İlişkiler Kulübü olarak bir dönemde 20'nin üzerinde etkinlik yapıyoruz en aktifi biziz diyebilirim. Size tavsiyem muhakkak kulüp faaliyetlerinde yer alın üniversiteden mezun olunca bana iz bırakan sadece kulüp olacak.


9-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Derslerden kalmaya 2. sınıfta başlıyorsunuz. 120 kişinin girdiği bir sınavda 1 kişi geçtiği oluyor(belli hocalarda). Alttan almaya alıştık bölümce, 2-3 ders hep alttan. Bölüm derslerimiz zor değil ama kalıyoruz. Pes etmeyenler mezun oluyor 6. yılı olan var. Yaklaşık 90 kişiyle başladık bölüme 4. sınıftayız 36 kişiyiz.


10-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bölüm hocaları zorluyor. Eğitim derslerine giren hocalardan bir ya da iki hoca zorluyor(her yıl hocalar değiştiği için denk gelmeyebilir). Yardımcı olan ve öğretmeye istekli hocalarımızda var tabii ki. Standart bir üniversite bence her telden hoca var, abartılacak bir tarafı yok.


11-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


En sevdiğim soru her üniversitede olduğu gibi Erasmus+ var gençler gözünüzü dört açın. Erasmus+ anlatılmaz yaşanır. Bir dönem Polonya'nın başkenti Varşova'da okudum. O dönemi 4 üzerinden 4'le bitirdim, 8 ülke, çok kıymetli arkadaşlar, birçok zorluk tecrübe, partiler, eğlenceler, yeni insanlar... Erasmus+ (Not Ortalaması%50+Yazılı Sınav%25+Sözlü Sınav%25=Erasmus+) kazanması hiç zor değil ilk girişimde kazandım. Eğer yabancı diliniz çok kötüyse en kötü üçüncü girişinizde kazanırsınız. Her dönem sınav yapılıyor. Mevlana programı da var fakat bilgi sahibi değilim AB ülkeleri haricinde katılım sağlayabiliyorsunuz.


12-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Son yıl staj programı var ister şehirde bir okulda yapabiliyor kazanabilirsek Erasmus+ ile yurtdışında yapabiliyoruz. Okul bittikten sonra herhangi bir iş imkanı bulunmuyor.


13-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Tabii ki hayalim olan bölüm. Çünkü yaşadığım şehri güzelleştirecek olan ben ve fikirlerim. Dört yıllık bir öğrenim hayatı için ömür boyu yapacağım mesleğimi değiştirmezdim. Hatta soruda meslek değil hayal diyor. Hayallerim ismi duyulmuş üniversitelerden ve şehirlerden daha kıymetli ve bu tartışılamaz.


14-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer hayaliniz Bilgisayar Öğretmeni olmaksa asla başka bölüme gitmeyin. Ama öğretmenlik dışında bilgisayarla ilgili ise iki yıllık bir bölüm tercih edebilirsiniz. Üniversite sadece genel olarak bakacak olursa çalışma alanlarınızı tanıtıyor. Hiç kimse sizi 56 saat C# yada JAVA anlatarak "yazılımcı" yapamaz. Öğrenmek için her şey sizde bitiyor. Üniversitede mutlaka birkaç kulübe üye olun ve faaliyetlere katılın hatta siz kulüp kurun projeler yazın. Erasmus+ 'dan ne olur yararlanın. Denemek istediğiniz her şeyi deneyin fikirleriniz varsa risk alın. Burası deneme yanılma insanları tanıma kısacası hayat okuluna yakın en keskin çizgi. Hayallerinizin peşinden gidin sürekli hareket halinde olun. Bunlar benim fikrim ama hayat sizin. Yolunuz açık olsun.


Hemen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!