İlgini çekenler yalnızca Fen Bölümleri mi? Araştırmayı, makaleler okumayı ve yazmayı, yenilikleri ve yeniliklere gebe olmayı seviyor musun? Yahut sevebileceğini düşünüyor musun? Moleküler Biyoloji ve Genetik geleceğe hızlı adımlarla koşan bölümlerden biri, çita gibi! Bitkilerden hayvanlara, hayvanlardan insanlara uzanan kocaman bir laboratuvar. Küçük hesaplar yapabileceksen ve sabır bizim işimiz dostum diyorsan mutluluğu zamanla burada yakalayacaksın. Unutma ki bu yolda “biyoloji”yi çok sevmelisin. Bazen kaynak yetersizliğinden yakınacak olsan da pes etme; sen, büyük bir insan olacaksın!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. Aslında MF-2 puanıma göre bir bölüm düşünüyordum ama MF-3 sıralamam daha iyi olarak 256 bin geldi. Yüksek bir sıralama değil farkındayım ancak okulum için yeterliydi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayalimde hep fen bölümleri vardı. Moleküler biyoloji tutturabileceğim aklıma gelmezdi, ancak puanımın vakıf üniversitesinde tuttuğunu görmek havalara uçurdu resmen. Fırsatı kaçırmadım ve ilk tercihime yazdım. Seçimlerime dışarıdan hiçbir müdahale olmadı, hangi bölümü seçersem seçeyim destek olurlardı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Lisans eğitiminden sonra yeterli iş imkanları var elbette. Mikrobiyoloji, adli bilimler ya da embriyoloji ile ilgili iş alanlarında yer edinilebilir, aklıma gelenler bunlar. Ama benim hedefim bunlarla sınırlı değil, yurtdışında yüksek lisans ve sonrasına doktora yapmayı düşünüyorum. Kök hücre, genetik veya genetik mühendisliği alanlarında.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Benim açımdan düşünecek olursam devlet üniversitesinde bölümü kazanmam için yeterli değildim. Başka vakıf üniversitelerinde de bu bölümün çok iyi olduğunu biliyorum. Ama düşündüğüm okullar arasında en iyisi benim için Haliç’ti. Kesinlikle eğitim konusunda bu kadar kaliteli olduğunu bilmiyordum bile tercih yaparken ve ayrıca çok değerli hocaları, verilen dersler, size sağlanan imkanlar kesinlikle çok yüksek benim beklediğimden fazlası oldu.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evimden gidiyorum okula. Metrobüsle 20 dk’ya gidip sonrasına okulun servisine binip 3 dk’lık mesafe gidiyorum. Ulaşım her yerden çok kolay metrobüs hattına yakın olduğu için.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Açıkçası bu sene kendi bölümümle ilgili okulda çok fazla seminer yapılmadı, ancak kendi hocalarımız farklı okullara çağrılıp oralarda kongreler düzenledi ve onlara katılım sağladık. Bölüm kulübündekiler mezun olacağı için bu sene ilgilenmediler diye düşünüyorum, ama onun haricinde etkinlik takvimi her gün dolu olan bir okul.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Çok fazla kulüp aktiviteleri var. Sürekli olarak projeler, eğlenceler, geziler düzenleniyor ki ben bunların hiç birine yetişemiyorum bile. Özellikle bahar festivalleri çok güzel geçiyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Sanırım özel üniversiteye gidenlerin çok kolay geçtiğini ya da okumak dışında her şeyin yapıldığı kanısı var çoğu kişide. Açıkçası devlette okuyan arkadaşlarım benden daha rahatlar. Sürekli olarak iyi eğitim almamızı isteyen hocalar ve o dersi anlamadan geçemeyeceğiniz dersler var. Kolay bir bölüm asla değil. Her hafta yazılması gereken raporlar, quizler vs oluyor. Fen fakültesi olmamıza rağmen mühendislik bölümünün matematik ve fiziğini de alıyoruz. Hepsi ayrılmaz bir bütün ama illaki bir yerde zorlanabiliyorsunuz. Yine de göz korkutmasın, bölümü sevdiğiniz sürece hepsi çok kolay gelir.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Kesinlikle okulun en sevdiğim yanı hocalar. Abartmak için söylemiyorum hocaların ilgisi o kadar iyi ki bazı günleri iple çekiyorsunuz. Ders haricinde bütün hayatına yardımcı olabilecek hocalarla tanışmak mümkün ve bizlerden daha çok derse çalışıp hazırlanan hocalarımız var en iyisini öğretebilmek adına.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus programıyla ilgili çok fazla bir bilgim olmasa da, okul tanıtım günlerinde çok fazla şehir ismi sayılmasına rağmen bizim bölümümüzün çok seçeneği olmadığını öğrendim. Lisansüstü için yurtdışı düşündüğümden dolayı şuan için bir araştırmada bulunmadım.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bizim bölümümüzde zorunlu staj olmadığını söylediler. Ama hocalar yazları kendi yanlarına öğrenci alabildiklerini söylemişlerdi. Henüz 1.sınıf olduğum için çok fazla araştırmadım, ama stajı okul devam ederken öğrencinin ayarladığını söylemişlerdi.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


İyi bir üniversiteye gitmek elbette çok önemli, her açıdan hem de. Ayrıca en azından 4 yılın orada geçiyor sevmediğin bir yerde okumak zor olurdu. Ama bu düşünceme rağmen hayalim olan bölümün neresiyse orada olmak her zaman daha doğru benim için ki bende öyle yaptım ama şansıma hem istediğim okul hem istediğim bölüm geldi. İnsan neyi okumak istiyorsa orada olmalıdır, sıradan olduğuna inandığın bir okulu sevdiğin şey uğruna değiştirebilmek kendi elinde. Orayı sevebilmek, herkesin inadına dersleri takip etmek, sosyal olmak, eğitimler, seminerler vs sürekli takipte olmak o sıradanlığı yıkar bence. İstedikten sonra her şeyi başarabilirsin.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Söylediğim gibi moleküler biyoloji kolay bir bölüm değil, öncelikle bunu kabul etmek lazım. Dersler ağırlaşacak doğru yerde olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü sevmiyorsanız size zor gelmeye başlayacak. Seçeceğiniz alana göre hayatınızın büyük bir kısmı laboratuvarda geçecek. Evet biliyorum bazılarınız bunu duyunca heyecanlandı, ben de hala heyecanlıyım :) Çevrenizden ne okuduğunuzu anlamayanlar olacak, iş bulamayacağınızı söyleyenler olacaktır. Ama hiç birine kulak asmayın. Siz bunu ne kadar istiyorsunuz onlara gösterin, başarı gerçekten uzak değil. Yakın bir zamanda mesleğiniz geleceğin mesleği olacak, yeter ki gelişmeye ve geliştirmeye devam edin.


Hemen Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!