1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Bölümümü YGS puanımla tercih ettim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Öncelikle söylemeliyim ki bölümü yazdığımdan bile haberim yoktu o stresli zamanlarımda artık ne gelirse diyerek önüme gelen tüm üniversiteleri tercih ettim. Bu çok iyi bir şey değil aslında. Ama ben bir sene daha bu mücadeleyi verecek gücümün olduğunu düşünmüyordum. Tercihler açıklandığında resmen bu bölüm ne ki be dedim. Ama şuan bölümümü çok seviyorum. Keşke önceden bu bölümü bilseydim de tercih yaparken başka bir üniversitenin podoloji bölümünü tercih etseydim... Neyse artık kısmet.. :)


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümün amacı ayak sağlığı ve bölümden mezun olduğunuz gibi ayak sağlığı merkezi açabiliyorsunuz ya da hastanelerde ortopedi/dermatoloji bölümlerinde çalışabiliyorsunuz. Benim hedeflerimin arasında da ayak sağlığı merkezi açmak var aslında. Ama mezun olduğumda biraz kendimi geliştirip öyle bu girişime adım atmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Aslında diyorum ya bölümü yazdığımdan haberim yoktu... Ailem Urfa’da görev yaptığı için beni yanlarından ayırmak istemediler ve Harran Üniversitesindeki tüm bölümleri tercih etmeye başladık. Beni örnek almayın gençler ama bölüm mükemmel yazabilirsiniz onda hiç sıkıntı yok :) Eğer bölümü önceden bilseydim kesinlikle Kocaeli Üniversitesi'ni tercih ederdim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemin yanında kalıyorum. Ulaşımım 10 dakikalık otobüs yolculuğu...


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Tabii ki bazı ayak sağlığı merkezleri okulumuza gelip uygulamalı bir şekilde seminer verdiler...


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal alanda üniversitemiz çok ama çok yetersiz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Zorlukları yok aslında ama herkeste şu düşünce oluyor: Mezun olunca ne yapabilirim, ataması yok? Ayak sağlığı merkezi açmak öyle çok kolay bir şey de değil, tek zorluğu bence bu.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Kesinlikle zorlayan...


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Tabii ki var. Almanya’ya gidip sekiz ay boyunca eğitim görüyorsunuz. Sonra size bu işi yapabileceğinize dair oradan da diploma veriyorlar. Sonra bu bilgiler unutulmuş mu, hala işini yapabilir mi gibilerinden diplomayı aldıktan on yıl sonra tekrar sınava giriyorsunuz ve o sınavdan da başarılı olursanız diplomanız halen elinizde olabiliyor. Başarısız olursanız diplomanız geçersiz oluyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Hayır kesinlikle staj imkanı yok, kendi üniversite hastanemiz bile staj için bizi kabul etmedi. Aslında etseler de bize bir yararı olacağını zannetmiyorum. Hastaneye gelen hastalar genellikle batık tırnak için geliyor. Genel olarak hastaneye gelen hastalar da tırnağını çektirip gidiyor. Bunun bize bir yararı yok, bir şeyler öğrenemeyiz stajdayken. Eğer bu bölümü seçecekseniz kesinlikle ayak sağlığı merkezlerinde staj yapmalısınız size çok yararı olacaktır.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalimde ki bölüm tabi ki.. Sevmeyeceğim bir mesleği sırf hayalimdeki üniversite için okumazdım.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Çok güzel bir meslek. Tabii ki tercih etmek size bağlı. Ben gerçekten bu bölümü kazandığım için çok mutluyum. Çünkü mesleğim Türkiye'de yeni yeni gelişen bir meslek ve ben bu mesleği ülkeme tanıtacak insanlardan biriyim. Mutluyum...


Hemen Podoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!