7’den 70’e her insanı sevmek, her insanın ihtiyaçlarını ve isteklerini kucaklamak ister misin? Evet mi? O zaman sana şimdiden “Sosyal Hizmet Uzmanı” diyebiliriz! Sosyal hizmet; insanlara dokunabildiğiniz, dünyaya “diğer” çerçeveden bakmaya başlayabildiğiniz, güçlü olmayı günden güne daha iyi öğrenebildiğiniz bir bölüm. Lisans eğitimini tamamlamak teorik açıdan zor değil fakat psikolojik açıdan bir hayli zor. Direnebilmeyi ve sabırla emek vermeyi çok iyi uygulamaya koymanız gerekiyor. Bu bölümde eğer gerçekten istemiyorsanız ve aşırı duygusalsanız mutlu olmanız pek mümkün değil. Özveri ve sorumluluk sahibiyseniz, yeriniz burası olabilir. Buyrun efendim!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır, ilk senemde kazanmadım. Bir sene mezuna kaldıktan sonra (hatırladığım kadarıyla) 150-200 bin civarı tm-3 sıralamasıyla girdim bu okula.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında tercih zamanına kadar aklımda belirli bir bölüm yoktu, geçen sene üniversite tanıtım günleri için Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Nur Erdem Özeren’ in konuşmasına katıldıktan sonra karar verdim. Yani ailem ve arkadaşlarımdan çok o abinin etkisi olmuştu bu bölümü seçmemde.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Sosyal hizmet bölümünü bitirdikten sonra lisansınızla birlikte sosyal çalışmacı olarak huzur evlerinde aile ve sosyal politikalar bakanlığında çocuk yuvalarında yaşlı bakım evlerinde ve bunlar gibi devlette yada özelde bir çok yerde iş bulabilirsiniz. Şuan için ataması çok olmasa bile ülkemizin bu meslek dalına olan ihtiyacından dolayı gelecek senelerde farklı imkanlar sağlanacaktır. Dezavantajlı grupları topluma kazandırmayı amaçlayan ve toplumsal iyilik halini arttıran sosyal hizmet bölümü, sonunda sizi bir nevi toplumun iyilik meleği konumuna getiriyor. Benim hedefim ise tam net olmamakla birlikte daha çok yaşlılar yada çocuk ceza evlerinde çalışmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Okulum tercih listemde üçüncü sıradaydı. Aslında çok fazla düşündüğüm bir okul değildi ama mezuna bıraktığım sene 29 mayıs üniversitesinin yurdunda kaldıktan sonra araştırdım ve sıralaması da uygun olduğu için tercih ettim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


29 Mayıs Üniversitesi’nin yurdunda kalıyorum. Zaten sosyal hizmet bölümü yurdun ikinci katında öğrenim görüyor. Diğer kampüs ise bir metro uzaklığında Bağlarbaşı durağında kalıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Eğitim ve öğretim görevlileri konusunda okulumdan gayet memnunum. Bölümün ve çeşitli kulüplerin ayarladığı seminerler eğitimler ve bölümle ilgili konuşmacılar ara ara okulda konuşma düzenliyorlar. Eğitimlere katılmak ise isteklileri için gayet kolay.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


29 Mayıs Üniversitesi’nin sosyal çalışma ve etkinliklerine değinecek olursak açık söylemek gerekirse çok fazla bir faaliyet yok. Ama yeşilay kulübü olsun tema kulübü olsun zaman zaman kamplar, etkinlikler mevcut. Ama bu bölümü okuyacak olursanız hazırlık sınıfında isteğinize yönelik çabalarınızla bir takım çalışmalar yapabilirsiniz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Sosyal hizmet bölümü sayısal bir bölüm olmadığı için benim için vizeleri olsun finalleri olsun biraz çalışmayla gayet yüksek puan alınabilecek bir bölüm sadece bu hususta dikkat etmeniz gereken bu mesleği gerçekten istiyor musunuz aslında bu düşünülmeli çünkü tahmin edeceğiniz gibi zorlukları ve psikolojik etkileri olan bir meslek grubudur. Üst sınıflarda yaşayacağım zorluklar konusunda pek bir fikrim yok ama tanıdığım çevremden ve arkadaşlarımdan aldığım geri dönüşler genelde olumlu yönde. Sadece son sınıfta zorunlu stajlar var ama severek yapacağınız için sorun olacağını düşünmüyorum kendi açımdan. 4. Sınıfta tez yazılacağı zaman grup ve bireysel olma konusunda tek bir sıkıntı olduğunu duydum grup çalışmaları özveri ve sorunluluk gerektirdiği için o aşamada dikkat etmenizi öneriyorum. Eğer bu okulu seçmek ve bölümü okumak istiyorsanız.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimciler konusunda memnun olduğumu belirtmiştim zaten. Derslerde olsun ders dışında olsun öğrenmeye gayretli olan öğrencilere zorlayıcı tavır değil aksine yardımcı olma yönünde davranışlara tanık oldum.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bölümümle ilgili değil ama hazırlık sınıfında sınıf birincileri olan öğrencilere bir dönemlik yurt dışı gezisi ve eğitimi veriliyor bunun dışında maalesef pek bir fikrim yok.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Mezun olduktan sonrasıyla ilgili neler olabileceğini açıkçası bilmiyorum yanlış bir bilgi vermek istemem ama son sınıfta zorunlu stajlarla öğrenci meslek hayatına ilerlemek istediği bölümle ilgili eğitiliyor. Sanıyorum ki okul bittikten sonrada stajlarda çalışılan kurum ve kuruluşlar tarafından iş fırsatları olacaktır.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


İyi bir üniversite tabi ki mezun olduktan sonrası için büyük fırsatlar demektir. Ama eğer kalbinize yatan tek bir meslek varsa o yönde ilerlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Tercih zamanımda sosyal hizmet okumaya karar verdikten sonra bütün listemi farklı okulların sosyal hizmet bölümleriyle doldurmuştum. Çünkü benim için asıl önemli olan okul değil yapacağım işti.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Ben hazırlanırken yaşadığım en büyük sıkıntı ertelemekti. Sürekli konu çalışırken özellikle, pek fazla günü gününe çalışamadığım için her şey son zamana birikti. Bu bence büyük bir sorun diyeceğim o ki konuları eksiğiniz olduğunu fark ettiğiniz anda halletmeye çalışın. Onun dışında kötüyü düşünmeyin derim. Çünkü ben hep aklıma gelen başıma gelir mantığıyla hareket ederim. Ne kadar kötü ihtimalleri düşünürsem onun başıma geleceğine kötüyü çağıracağıma inanırım. Siz bunu yapmayın elinizden geleni yapıyorsanız iyi düşünmemek için bir sebebiniz yok. Sınavda ve üniversite hayatınızda başarılar :)


Hemen Sosyal Hizmet bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!