İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji okumak desek? Kendini yeterince tanıyor musun? Hayalin olan bölümün senin gerçeklerinle uyuşabileceğine inancın tam mı? Ya da Psikoloji senin sandığının aksine çok daha derin bir bölüm mü? İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji son sınıf öğrencisi Betül; okulunun sunduğu imkanlardan, şehrin ona kattıklarına, mesleğe bu kadar yakın olmanın getirdiği histen, o ufak endişelere kadar her şeyi bizimle paylaştı!

Hadi, oku, öğren ve tercih listeni oluştur!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım, YGS sıralamam 230 bin, LYS sıralamam 90 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalim değildi fakat üniversite tanıtım günlerinde önce hayalim sonra gerçeğim oldu, herhangi bir baskı yoktu.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İstanbul Arel Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapıp klinik psikolog olmayı ve insanların ruhlarına iyi gelmeyi hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Akademik kadrosunun ve “bölümüm adına” sosyal yaşantısının çok iyi olması, bir de ne yalan söyleyeyim evime yakın olması :)

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailemle kalıyorum, metrobüs ve ardından üniversitenin ring servisi ile ulaşımımı sağlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Fazlasıyla mevcut; benim de yönetiminde olduğum Psikoloji Kulübü’nün bölüm için elinden gelenin fazlasını yaptığına inanıyorum, eğitim ve seminerlerin dışında birçok sosyal sorumluluk projesi ve eğlence de düzenliyoruz, hocalarımız her zaman her konuda maddi manevi desteğimiz.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün akademik açıdan ziyade psikolojik açıdan zor olduğunu düşünüyorum, ders denen şeyi çalışır halledersiniz fakat bazen duyduğunuz/tanık olduğunuz acı olayları hazmetmeniz zor olabiliyor. Okulun zorluklarına gelirsek; bizim üniversitede geçme notu 70, iyi psikologlar yetiştirebilmek için biraz kasıyorlar, slayttan oku ezberle geç yapamıyorsunuz çünkü role-playler yani tiyatrolar yapmak ve kendinize ait düşünceler oluşturmak zorundasınız. Zaten üst sınıfım, çok zor çok :)

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımızın neredeyse hepsi bizi birebir tanır, çoğuyla arkadaş gibiyizdir ama eğitim söz konusu olduğunda fazla ciddi hatta diktatör olabilirler :) Öğreten, yardımcı olan, motivasyon veren çiçek gibi bir kadro :) Not: Hocaların bu üniversitede sizi tanımasını istiyorsanız; sosyal ve azimli olmalısınız :)

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Birçok ülke ile anlaşması olduğunu biliyorum, ben tercih etmedim ama tercih eden arkadaşlarımın hatta hocalarımın çok memnun kaldığını duydum, tüm süreçte okul sizinle iletişimde oluyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bizim okulda bizim bölümde zorunlu staj yok fakat imkan istediğinizde fazlasıyla sunabiliyorlar, yine Psikoloji Kulübü’nün işbirlikleriyle birçok yerde staj yapabiliyorsunuz. Ayrıca staj bulma/iş bulma imkanları için okulumuz tarafından kurulan Arel Kariyer ve Araştırma Merkezi (arelkam) de var.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Tartışmasız nerede olursa, hangi üniversitede olurda olsun hayalin olan bölüme gitmek!

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bir üniversitede saygı görmek, iyi bir eğitim almak, hocalarla yemeğinizi paylaşacak kadar samimi olmak, çok geniş bir sosyal çevre edinmek istiyorsanız Arel Psikoloji’yi gönülden tavsiye ediyorum! Siz üniversiteye girmek için çalışmanız gerektiğini biliyorsunuz, ben aynı hikayeyi okumayacağım. Tek önerim hatta kamu spotum: Gönülden istemiyorsanız, Türkiye’nin gerçekleriyle baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, çok fazla duygusalsanız, çok okumayı/araştırmayı sevmiyorsanız bu bölümü tercih etmeyiniz :)

Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!