1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS-5 sıralamam 150 binlerdeydi, LYS'de ise TM-3 sıralamam 15.238 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Çocukluk hayalimdi çok şükür Allah nasip etti. Hayır kesinlikle aile baskısı görmedim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Hukuk Fakültesinin giremediği alan yok. Çok geniş bir iş yelpazesi var. Hakim, savcı, avukat triosu dışında kaymakamlık, valilik, sayıştay denetçisi gibi birçok alanda iş imkanı bulabilirsiniz. Ben inşallah Cumhuriyet Savcısı olmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

İstanbul'da okumayı çok istiyordum. Kendimi geliştirebilmek için, büyük bir vizyon sahibi olabilmek için, yaşadığım yerden çok daha farklı insanlar tanıtabilmek için İstanbul'u tercih ettin aksi halde zaten birçok devlet üniversitesi elimin altındaydı tercih edebilirdim. İstanbul insana inanılmaz şeyler katıyor. Yazmakla bitmez yaşanılır.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum. Metrobüs ile okula gidiyorum. Gayet kolay bir ulaşımı var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Kesinlikle yeterli. Birçok Hakim ile tanışma fırsatım oldu. Seminerlerin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum açıkçası. Elimden geldiğince hiçbir semineri kaçırmıyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Spor alanında çok daha iyi olabilir. Onun haricinde fena sayılmaz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hukuk gerçekten zor bir bölüm. Sürekli tekrar yapmalısınız aksi halde 1 haftada bütün konuları yetiştiririm, 400-500 sayfayı yalayıp tutarım diyenler genellikle FF'ye abone oluyorlar diyebilirim. 500 sayfadan sorumlu oluyoruz, gerçekten altından kalkmak kolay değil ancak dediğim gibi günü gününe tekrar yaptığınız zaman gayet güzel bir şekilde konular da yetişiyor, sınavlar da geçiliyor. Git gide bölüm daha da zorlaşıyor, 3. sınıf hukuk fakültesinin efsane yılı olarak herkesin dilindedir Oğuzman'ın o efsane Borçlar Hukuku kitabı sizleri küçük sürprizlerle bekliyor olacak.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İlgililer. Tabii derslerde kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Liseden çok farklı normal bir öğrenci olursanız hiçbir hoca ciddiye almaz.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus var, gayet güzel bir program.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

3. ve 4. sınıfta zorunlu stajlar var. Çok güzel bir uygulama. Daha öğrenciyken adliye havasını solumak harika bir duygu.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence kesinlikle bölüm önemli. Sizi meslek sahibi yapacak şey bölümdür geriye kalan her şey sizin elinizdedir. İster Koç'a git ister Galatasaray'a hiç fark etmez. İnsan kendisini tanıdıktan ve ne istediğini bildikten sonra gerisi Allah'ın izniyle geliyor. Ben çok şükür mutluyum, sevdiğim ve hayalini kurduğum bölümü okuyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınavlar malesef Türkiye'nin bir gerçeği, çok iyi bir şekilde hazırlanmaları ve hayallerini gerçekleştirmek için ellerinden gelenin fazlasını yapmaları gerekiyor. Ben öyle yaptım, eğer YGS'de bırakmış olsaydım şu an bunların hiçbirini yazamıyor olacaktım. YGS'den sonra salan arkadaşlarım mezuna kaldıklarına bin pişman oldular. Sistem tamamen değişti ve değişti ve değişti. Anlayacağınız berbat bir durum içerisinde buldular kendilerini. Bu nedenle ilk senede halletmeye bakın.

Hemen Hukuk (Tam Burslu) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!