İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencisi gerçekçi açıklamalar yaptı! Öyle her kilo veren diyetisyen olmuyor, gel bu işi okuyandan dinle sen! Sağlıklı kilo vermenin yahut almanın püf noktalarını öğrenen, insanların yaşamlarında belki de bambaşka ışıklar yakan bir meslek duymak ister misin? Dinle ve tercih listeni hazırlamaya başla!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 20 bin civarındaydı, LYS ile 25 bine geldi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında bu sorunun cevabı biraz karışık, fen lisesi mezunuyum ve çevremde bu bölümün adı bile geçmiyordu. 9 ve 10. sınıf  bilinçsizce ben doktor olacağım diyerek geçti ama aslında bunu diyen bilinçsiz kız bile farkındaydı onu mutlu eden şeyin bu olmayacağının, çevre baskısıyla zorla söylenen bir şey olduğunun. 11. sınıf olduğum zaman ciddi ciddi düşünmeye başladım ben ne olacağım diye, konuşmayı seviyordum, dinlemeyi seviyordum ve insanların hayatına dokunmak istiyordum, onlar için faydalı şeyler yapmak istiyordum bu demek değil ki tek faydalı meslek diyetisyenlik. Ama ben uzun süre düşündüm ve benim en yararlı olabileceğim, her gün bıkıp usanmadan yapabileceğim işin bu olduğuna karar verdim, ailem hep beni destekledi. Okul hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim onlara göre kesinlikle tıp okumalıydım. Ama asıl olay şu ki hayal de benim hayat da.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Okulu bitirdikten sonra tabii ki kendi mesleğimi yapmak istiyorum, daha 2. sınıfım o zamana kadar kaç hayal değişir, ufkum ne kadar genişler ya da daralır kestiremiyorum ama kendi klinik ve kafemi açmak istiyorum. İçinde diyet diyet, sağlıklı sağlıklı yiyeceklerin olduğu..

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Çünkü bölümüm açısından İstanbul’da olmam gerekiyor diye düşündüm, sonuçta benim bu bölümde öne çıkabilmem için kendimi geliştirmem gerekiyordu ve bunun için de en doğru şehir burasıydı. Dolayısıyla İstanbul içindeki üniversiteler kaldı. Bilgi Üniversitesine 11. sınıfta bir gezi düzenlemiştik ve beni gerçekten tatmin etmişti. Gerek kampüslerinin güzelliği, gerek kulüp çalışmaları, gerek öğrencilerine sağladıkları çap, yurtdışı, burs imkanları. Ben de ilk tercihime burayı yazdım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet, yurtta kalıyorum. Ulaşım açısından bir sorun yaşamıyorum çünkü okulun merkezi ve ulaşılması kolay yerlerden ücretsiz servisleri var. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Eğitim açısından kaliteli bir eğitim gördüğümüzü düşünüyorum. Ama bu yıl içinde okulumda bölümümle ilgili sadece bir etkinlik düzenlendi, o konuda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Sosyal olarak evet yeterli, kulüpler aktif. Bölümümle ilgili olmasa da sayısız etkinlik mevcut.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümüm çok eğlenceli bir bölüm, zorluk olarak dersler biraz ağır gelebilir çünkü insanı ve beslenmeyi en ayrıntılı şekilde öğreniyoruz. Onun dışında insanlarla sürekli iletişim içinde olman ve onları ikna etmen, kendine inandırman gerekecek ileride. Kendi okulumda da bununla ilgili çalışmalar yapılıyor, insanları ve iletişimi sevmiyorsanız bir kere daha düşünün derim.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hepsi çok anlayışlı ve iyi insanlar. Öğrenciler nasıl daha rahat geçer, nasıl daha rahat öğrenir, nasıl daha iyi birer diyetisyen olurlar diye düşünüyor çoğu hocamız. Hatta hepsi. Gerektiği zaman ayrı ayrı herkesle ilgilenebiliyorlar. Sanırım biraz da bölümün katkısı.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun yurt dışı imkanları çok geniş, sitesine girdiğiniz zaman da çok rahat bulabiliyorsunuz ama bizim bölümümüz Türkçe olduğu için bu şansı vermiyorlar. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Staj konusunda yardımcı oluyor diye biliyorum ama çalışma imkanı vaad etmiyor sanırım, ediyorsa da maalesef bir bilgim yok.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Tabii ki hayalin olan bölümü biraz daha normal bir üniversitede okumak. İnsanın hayallerini gerçekleştirmesi kadar güzel çok az şey var. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bilgi Üniversitesini gönül rahatlığıyla yazabilirler, beslenme ve diyetetik için de ben 10 kere hazırlansam yine aynı bölümü yazarım, gerçekten çok güzel bir bölüm. İş imkanı, atama, çevre baskısı demeden kalbinizi dinleyerek yapın tercihinizi. Başarılar..

Hemen Beslenme ve Diyetetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!