İnsanlarla sürekli iç içe olmak ve onların acılarını, ağrılarını dindirmek; onlara iyi gelmek, sihirli ellerin iyileştirici gücü. İşte bütün mesele bu! Fen bilimlerinin, fizyolojinin, biyolojinin yanı sıra psikolojiyi de bilmek çok önemli. Hastaların motivasyonlarını yüksek tutmak gerçekten çaba gerektiren durum. Bir sürü alanda çalışma imkanınız var; sayısız yer, sayısız iş. Tuğba ise diyor ki: “Önceliğiniz kendiniz olun, kimseye kulak asıp hayallerinizden vazgeçmeyin, iki şık arasında kaldıysanız daima mutluluğu seçin!”

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır, ikinci senemde 228075. sıralama ile ÖSYM'den tam burs kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Daha büyük hayallerim vardı. Ben elimden geleni yaparak bu bölümü kazandım ve şu an kendimi bölümüme ait hissediyorum. Herhangi bir pişmanlık yaşamadım. Gelecek planımı kendimi bu bölümde geliştirmek adına yapıyorum.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Fizyoterapi bölümünü mezunu olduğunuzda, Fizyoterapi Teknikeri unvanına sahip oluyorsunuz. Devlet hastanelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, spor/sağlık merkezleri, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, kaplıca/termal tesisleri gibi çalışma ortamların da çalışabilirsiniz. Sürekli insanlarla iç içe oluyorsunuz ve onların acılarını dindirmeyi hedefliyorsunuz. Ben mezun olduktan sonra bölümümü DGS ile lisansa tamamlamayı hedefliyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Öncelikli olarak tercih etmemin sebebi merkezi konumda oluşu, önlisans programında 3 yıl burstan yararlanma imkanı, shuttle hizmeti, dilediğiniz gibi eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz santralistanbul Kampüsü :) Ayrıca İngilizce Hazırlık Programı’na katılıp İngilizce bilen bir sağlık çalışanı da olabilirsiniz.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Hayır yurtta kalmıyorum, evde ailemle kalıyorum. Gaziosmanpaşa'da oturuyorum ve ulaşımım kolay. Gaziosmanpaşa'dan santralistanbul Kampüsü'ne ulaşabilmem için 3 farklı otobüs var 10 dk sürüyor ve daha sonra santralistanbul Kampüsü'nden shuttle ile Kuştepe Kampüsü'ne 15 dk da ulaşıyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümle ilgili seminer görmedim, ama kendinizi geliştirebileceğiniz çok güzel seminerler ve sertifika programları düzenleniyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kesinlikle sosyal olarak yeterli. Çeşitli projeler ve kulüp faaliyetleri düzenleniyor, herkesin kendine uygun bir şeyler bulabileceği kulüpler var. Ne yazık ki ben bulduğum her kulübe üye oldum ve hiçbirinde aktif üyelik sağlayamadım :( Size tavsiyem gerçekten aktif olacağınız kulüplere üye olmanız :) Okulumuzda ki mevcut kulüplere de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://tanitim.bilgi.edu.tr/content/kulupler/


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


İnsanların sürekli 2 yıllık bir bölüm olduğu için hafife almaya çalışması. Kısa sürede mezun olup iş hayatına atılmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir bölüm. İsterseniz bölümden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans bölümüne geçmek için de yararlanabilirsiniz. Okulun herhangi bir zorluğunu da görmedim.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


İlgi düzeyleri fazlasıyla iyi. Her zaman öğreten ve yardımcı olan kişiler. Mail ve telefon ile onlara ulaşmanızkolay ve hızlı. Yeri geldiğinde eğitim hayatınızda yeri geldiğinde özel hayatınızda size çok yardımcı olacak eğitimciler.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bu konuyla ilgili detaylı bir bilgim yok ama okulun yurtdışı imkanlarının çok iyi olduğunu duydum.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulumuzun anlaşmalı olduğu kurumlar var ayrıca sizde isterseniz staj yerinizi kendiniz bulabiliyorsunuz. Staj yerinizde kalmanız ya da iyi bir kurumda çalışmanız için sizin başarı ve emeğiniz gerekiyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Tercih yaparken isteklerimi belirledim ve isteklerime en uygun bölüm ve üniversite üzerinden gittim. Öncelikli hedefim İstanbul'da olmaktı. İstanbul'da ki iyi üniversiteleri ve benim başarılı olabileceğim, severek yapabileceğim bölümleri belirledim. Bu bilgiler doğrultusunda gerçekten istediğim bir üniversitede ve istediğim bir bölümdeyim. Tavsiyem sırf iyi ve duyulmuş bir üniversite olsun diye ileri de pişman olacağınız bir bölüm seçmemenizdir.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sadece üniversiteli olmak için, elinizde bir üniversite diplomasının olması için ya da arkadaşlarınız ilk senesinde üniversite kazanıyor diye kendinizi istemediğiniz bir bölüme, üniversiteye ya da şehire zorlamayın. Tekrar denemekten korkmayın ve eğer isterseniz daha iyisini yapabileceğinizi unutmayın.


Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!