1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ikinci senemde bu okulu kazandım. Sıralamam sözelde 25 bin civarındaydı, tam burslu kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet ilk sene duyulan heyecanla bölüm seçmede tam net karar verememiştim ama aklımda hep olan bir bölümdü. Daha sonra kesin kararla 2. senemde okuduğum bölümü hedefleyerek çalışmalarımı sürdürdüm. Aile veya çevre baskısı yoktu. Aksine kararlarımda hep destek oldular.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bu bölümün iş imkanları aslında çok geniş; bölüm, yapılmak istenen işe göre ve kişinin kendi hayal gücüne göre çeşitli imkanlar sunuyor. Bölümüm gıda sektörüyle iç içe olan bir bölüm ve turizmi de yakından ilgilendiriyor. Yani turizm otelcilik sektöründe, yiyecek içecek işletmeleri olan restoranlarda, cafelerde çalışabileceğiniz gibi kendi işini kurmak isteyenler için de akademik kariyer düşünenler için de yol gösteren bir bölüm. Ben okulumu en iyi şekilde bitirdikten sonra kendi mutfağımı tüm dünya mutfaklarına tanıtacak şekilde şeflerimle, ustalarımla çalışmalar yapıp ülkemi temsil etmeyi ve yurt dışında da hayalini kurduğum, yakından takip ettiğim şeflerin restoranlarında çalışmayı, onların da tecrübelerinden yararlanmayı hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında birçok üniversitede gastronomi bölümü mevcut fakat benim tercih döneminde ilk göz önünde bulundurduğum şey donanımlı akademik kadrosuydu. Ayrıca çalışma alanlarının, yurt dışındaki programlarının yeterliliği beni kendine çektiği gibi kendimi geliştirme konusunda da bana meslek hayatımda ne kadar fayda sağlayacağını gördüm ve tercihimi okulum yönünde yaptım. Şu an iyi ki bu okuldayım diyebiliyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet yurtta kalıyorum. İstanbul şartlarında genel anlamda ulaşım biraz zor gibi gözükse de metro, metrobüs gibi kolaylıklar var. Ben de metrobüsle okuluma kolaylıkla gidebiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet mevcut. Bölümümüzde bize katkı sağlayacak şeflerimiz eğitim için okulumuza geliyor ve alanımızla ilgili seminerler, etkinlikler yapılıyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Evet. Yeterince çeşitli alanlarda seçebileceğiniz kulüpler mevcut. İlgi gösterdiğiniz her kulübe de katılım şansınız var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Üst sınıflarda olan arkadaşlarımızla hep iletişim halindeyiz ve bizi tabii ki staj konusunda da dersler konusunda da yönlendiriyorlar. Bilgi alışverişine dikkat ettiğiniz sürece yani derslerinize giren hocalarınızdan bilgiyi sadece ders olarak değil de en verimli şekilde hayatınız için alırsanız her şey çok daha kolay olacaktır. Sevmedikleri hiçbir bölümü okumalarını tavsiye etmem. Özellikle kendi bölümüm için söylemem gerekirse hayal gücünüzü geliştirmeniz için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Her meslekte olduğu gibi tabii ki zorluklar da var ama içinizde bu bölüme ait istek ve sevgi varsa zorlukları kolaylıkla atlatabilirsiniz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimiz alanında sürekli gelişme göstermiş hocalardır. Derslerde zorlandığınız her konuda ve bilgi sahibi olmak istediğiniz, merak ettiğiniz her soruda yardımcı oluyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programları var, eğitim ve staj imkanı sunuluyor. Anlaşmaları olan ülkeler hakkında okulumuzdan da bilgi sahibi olabilirler ve uluslararası imzalanan Akreditasyon Anlaşması var. Yani dünyanın birçok ülkesinde eğitiminize devam edebilir ve iş yerlerinde çalışabilirsiniz.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bildiğim kadarıyla staj yerlerimizi kendi imkanlarımızla ayarlıyoruz fakat hocalarımız tabii ki staj yerleri konusunda yol gösterici oluyorlar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Üniversite demek aslında eğitim hayatımızın son basamağı olsa da geleceğimizi etkileyen en önemli basamak. Yani üniversite konusunda değil de bölüm konusunda istedikleri alanda okumalarını tavsiye ederim. İyi bir üniversitede sevmediğiniz, ilginizi çekmeyen bir bölümü isteksizce okuyup başarısız olmaktansa sevdiğiniz bölümü sıradan bir üniversitede okuyup kendinizi geliştirmeyi seçmelisiniz.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okul tercihe göre değişiklik gösterebilir ama ben okuduğum bölümü çok severek ve isteyerek kazandım. İnsanın emek verdiği hayalini kazandığını görmesi ve çabalarının boşa gitmediğini fark etmesi kadar rahatlatıcı bir şey yok bence. Bu bölümü isteyen her arkadaşıma ilk olarak hedef belirleyerek çalışmalarını sürdürmelerini tavsiye ediyorum. Bir karar verip yola devam etmek, başarısızlıkla sonuçlansa bile emin olun bir şekilde sizi mutlu edecektir. Hiçbir zaman pes etmeyin, kararlarınızın arkasında durun ve elinizden ne geliyorsa daha fazlasını yapmaya çalışın. Şimdiden başarılar.

 

Hemen Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!