1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ikinci senemde kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında bu bölüm hiç aklımda yoktu diyebilirim. Ben tamamen hukuk fakültesi odaklı oldum. Olmayacağını anladığımda farklı bölümlere yöneldim ve okuduğum bölümle karşılaştım. Bu bölüm beklentilerimi karşılıyordu. Bunun yanında aile ve çevre baskısı tabii ki oldu. Ailem başta sıcak bakmadı bile ama sonra ikna oldular. Daha sonra okudukça bölümün içinde kendimi buldum diyebilirim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Öncelikle bu bölümü bitirdiğinizde Siyaset Bilimci ve Uluslararası İlişkilerci unvanlarına sahip oluyorsunuz. Bu bölüm en başta bir dünya görüşü kazandırıyor diyebilirim. Daha sonra sizin diploma üzerine ekleyecekleriniz önem taşıyor. İleri derecede dil bilmek, yüksek lisans gibi. Mezunlar bakanlıklarda çalışabilirler (İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları), kaymakam, idari yargı hakimi olabilirler, bankalarda veya özel şirketlerde üst düzey yönetici olabilirler, diplomat olabilirler. Okurken her alandan dersler olduğu için çalışma alanları fazlaca çeşitleniyor. Benim hedefim ise akademik kariyer yapmak ve idari hakimlik şansımı denemek olacak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında bu okul ilk tercihim değildi. Alt sıralara yazmama rağmen çıktı ve itiraf etmem gerekirse baya üzülmüştüm. Daha sonra okula başladığımda dersleri ve hocaları tanıdıkça korkularımın yersiz olduğunu anladım. Okul gelişime açık ve bu durum hep devam ediyor. Yani yerinde saymıyor diyebilirim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Hayır, zaten İstanbul'da yaşıyorum. Ulaşımımı metro ve metrobüsle sağlıyorum. Yol konusunda sıkıntı yaşamıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet okulumda bölümümle ilgili seminerler ve eğitimler oluyor. Katılımımız konusunda gayet ilgili davranılıyor. Arada sertifikalı eğitimler de oluyor. Hocalar bizim farklı şeylere yönelmemiz konusunda istekliler.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyal olarak olanaklar mevcut. Çeşitli kulüpler var ve aktif durumda. Ama çok fazla faaliyet yapıyorlar mı derseniz belki yarısı. O yüzden az sayıda kulüple ilgilenmek en mantıklısı olur.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulumun pek bir zorluğu yok ama bölümümü açıklamak beni gerçekten yoruyor. İş olanakları çok olduğu halde anlatınca insanlara yapması zor ve hayal gibi görünüyor. Yapılamaz gözüyle bakılması beni kızdırıyor açıkçası. Aslında bölümün iyi mevkilerde çokça mezunu bulunuyor. Vize-final konusuna gelirsek kesinlikle okumayı ve yazmayı sevmelisiniz. Uzunca sınav kağıtları veriyoruz çünkü. Şu an 3. sınıfa geçtim ve geçirdiğim iki sene güzeldi. Üst sınıf zorlayıcı ama daha katkılı olacaktır çünkü sona yaklaşmış oluyorum. Zorlayıcı derken ise bölümün dikkat ve efor gerektirdiğinden bahsediyorum. Yani tekdüze okunacak bir bölüm değil.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimciler gayet ilgililer. Tabii siz hocalarla aranızı iyi tutmalısınız. Bir şey sorduğumda her zaman cevabımı alıyorum. Maillerime cevap alabiliyorum. Sınavlarla ilgili sorunlarda da yeterli bilgi alabiliyorsunuz.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumda erasmusla ilgilendiğim için bu konuya hakimim sadece. Erasmus konusunda yeterli imkanı sağlıyorlar. İstediğiniz bilgiyi alabileceğiniz bir ofis de bulunuyor. Sene içerisinde bilgi amaçlı toplantılar ve seminerler yapılıyor. Ben de sınavını bu sene deneyimleyeceğim ama çok zor olmadığı söyleniyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Aslında çok fazla imkan sunmuyorlar. Daha çok hocalarla konuşarak ve araştırarak staj imkanı sağlayabilirsiniz diyebilirim. Okul mezun olunca sizi tabii bir işe başlatamaz. Burada bizim de ne kadar geliştiğimiz ve çabaladığımız önemli bir nokta.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ben burada hayalim olan bölümü seçerim diyebilirim ama bir okulun imkanları da göz ardı edilemez. Yine de önceliğiniz hayatta nerede olmak istediğiniz olsun. Kalıplara sıkışmayı değil, özgürce fikirlerinizi sunmayı seçin derim. Emin olun bu sizi üniversitenin prestijinden daha mutlu kılar. Şehir, okul, bölüm seçimlerinizi yaparken isteklerinizi ve nasıl mutlu olacağınızı göz önünde bulundurun.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümüm hakkında söyleyeceklerim gerçekten yeniliklere açık, fikirlere saygılı, okumayı ve öğrenmeyi seven, sayfalarca not çıkarmaktan ve okumaktan sıkılmayacak kişilerseniz bu bölümü seçmeniz. Sınavlara gelirsek asla not biriktirmek ve sonra tekrar ederim demek gibi bir hataya düşmeyin. Hepsini geçersek en önemli nokta sensin. Herkesi dinleyebilirsin ama kendi kararlarını vermelisin. Sen bir bireysin ve kendini şekillendirmek senin elinde. Bugün buradayım diye üzülmek yerine yarın nerede olacağınıza odaklanarak sevinin derim.

Hemen Siyaset Bilimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!