Doktor olanın da, mühendis olanın da, öğretmen olanın da geçtiği ortak ve ilk duraktayız: Okul Öncesi Öğretmenliği. Bazen 'Sabrın sonu selamet.' mi gerçekten yaşayarak görmek zorunda kalsalar da, bir öğrencisinin kalem tutmayı öğenmesi dünyalara bedel olan başka da bir meslek yoktur herhalde! İdealistsen ve bu ideallerini hayal çizgisi üzerinde şekillendirebilecek kadar güçlüysen bu öğretmenlik tam da sana göre! İstanbul Kültür Üniversitesi senin için anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İkinci yılımda kazandım. TS sıralamam 21 bin küsürdü.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Seçtiğim bölüm hayalim değildi. Ben aslında tm çıkışlıyım hatta mezuna kaldığım yıl boyunca tm için çalıştım hayalim psikoloji okumaktı ama maalesef istediğim sıralamayı elde edemedim tam burslu okuma şansım vardı ne yazık ki o bölümde olmadı. Öylesine girdiğim ts sınavında sıralamam gayet iyi gelmişti İstanbul da okumak istediğim için de yüksek puandan aza doğru tam burslu üniversiteleri yazdım ve 3. tercihim geldi. Ailemde herhangi baskı söz konusu değildi.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bu bölümün iş imkanları geniş ister devlette ister özel kurumda olsun olanaklar mevcut. Ben 2. yılımın başında psikoloji ile ÇAP başvurusu yamayı planlıyorum ve şu an okuduğum bölümle prtak şeyler yapmayı hedefliyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında bu üniversite hakkında pek bilgim yoktu. Hayal ettiğim bölümü kazanamayınca hayal ettiğim şehir olan İstanbul da okumak istiyordum sıralamamı da bu şekilde puanının yüksek olması sebebiyle seçtim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Yurtta kalıyorum. Okula yürüme mesafesinde ulaşım gayet rahat.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

İşte bu konuda gerçekten çok ama çok iyi bir üniversite eğitim ve seminerlerin eksik olmadığı bir yer :) Birçok konuda katkı sağlayacağına eminim.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Sosyal olarak da gayet aktif hatta birinci sınıf olmama rağmen bölüm kulübümüzün başkan yardımcısı oldum ve çok güzel şeyler yapma fırsatına sahibim :)

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okulun zorluğuna gelecek olursak puanlama yani harflendirme sistemi çok ama çok yüksek bunu belirtmeliyim yani sınavdan yüksek dahi alsanız A almanız çok ama çok zor. Bu da kötü yanı :( Üst sınıflar hakkında bilgim de oluyor bazı derslerde görüşme şansımız oluyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Şöyle söyleyeyim bir iki istisna dışında diğerleri gerçekten çok ama çok yardımcı oluyor ve de öğretme metodları o kadar iyi ki ara vermese dahi dersin nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus imkanı var. Hatta kulübü de var aktif olarak ama ne yazık ki detaylı bilgiye sahip değilim.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Okul staj imkanı sunuyor kendi ayarlıyor bu büyük bir artı bence :)

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Eskiden olsa bölüm olsun okulu boşver derdim ama şimdi bölümde üniversitede önemli diyorum çünkü imkanların iyi olması sana inanılmaz imkan sağlıyor.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Sınavda ne kadar rahat olursanız o kadar doğru soru yaparsınız sırf denemek için girdiğim sınavdı ts ama şu an o puan türünden alan bir bölüm okuyorum. Ayrıca edebiyat ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi sizi belirleyen o diyebilirim. Tercih konusuna gelecek olursak üniversiteri iyi araştırın kulaktan dolma bilgilerle sakın ama sakın kör dalış yapmayın. İstediğiniz bölümü istediğiniz üniversitede okumak için fedakarlık yapmaktan çekinmeyin. Hey! Sen, ben de senin geçtiğin yoldan geçtim bu zorlu süreçte geçecek inan bana yeter ki sen iyi hazırlanıp dikkatli adımlar at. Strese yenik düşüp kaybetme kendini. Ve son olarak her kimsen yapabilirsin ben sana inanıyorum.. :)

 

Hemen Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!