İstanbul Medeniyet Üniversitesi Psikoloji bölümü hakkında neler biliyorsun? Geniş bir yelpazede çalışmak, aynı anda birçok insanın en özelini dinleyen olmak için uzaklara gitmene gerek yok! Psikoloji okusan yeter. "Yahu orası özel değil mi?" "Neredeydi bu üniversite?" sorularına çokça maruz kalacağın ama keyifle bitireceğin bir yer söylüyoruz şimdi sana: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Psikoloji bölümü!

İnsanları keşfetmeye ve ruhlarına dokunmaya hazırsan biraz kaydırıp neler yaptıklarını okumak istemez misin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senede kazandım, YGS sıralamam 103.149 (103 bin kesin ama 149’dan emin değilim) LYS sıralamam 30.002 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm benim 3 senedir hayalimdi, 2017 de gerçek oldu. Herhangi aile çevre baskısı ile seçmedim bölümü. Tamamen kendi inisiyatifim de oldu her şey. Aslına bakarsanız ailem (özellikle babam) başka bir bölüm seçmem gerektiğini düşünüyordu, ama ben psikoloji bölümü dışında mutlu olabileceğimi, mutlu olsam bile işimi layığıyla yapabileceğimi düşünmediğim için tercih listemde psikolojiyi baş köşeye oturttum. Tabii hayallerim, gelecek tasavvurlarım için bunu yapmak zorundaydım. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Psikoloji insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalı olduğu için öncelikle bilim insanı olabilirsiniz. Psikoloji bilimine katkı sağlayan, araştırmalar yapan, deneyler kuran, deneyler sonucunda yepyeni öğretilere imza atan bir bilim insanı neden olmayasınız? Tabi bilim insanı olmanın dışında çok daha çeşitli iş imkanları mevcut. Nihayetinde insanları, onların psikolojisini, davranışlarını inceleyen bir bilimin her sektörde her bölümde asla göz ardı edilmemesi gerekir. Bu çeşitli iş imkanlarına örnekleri psikolojinin alt disiplinlerinde hareketle yanıt vermek istiyorum. Mesela adli psikoloji, bu alanda yüksek lisansınızı yaparsanız bir adliyede çalışabilirsiniz. Spor psikolojisi, belki de bir spor kulübünde psikolog olabilirsiniz. Klinik psikoloji, yüksek lisans yaptıktan sonra kendi iş yerinizi açıp insanlarla birebir terapi veya seanslarla onlara yardımcı olabilirsiniz. Gibi gibi.. İnanın o kadar çok çalışma alanı var ki buraya hepsini yazmak neredeyse imkansız olacak. Ama unutmayın ki iş imkanları da sizin ilgi ve alakanıza bağlı olarak şekilleniyor ve istediğiniz yapmak konusunda sizi bir dünya yol sunuyor. Kendi hedeflerimi gelirsek; bölüme başlarken ben hep klinik psikolog olma hayali kurardım, ama zamanla bu düşünceden uzaklaştığımı fark ettim. Daha açık konuşmak gerekirse ben edebiyatı ve yazmayı çok seviyorum. İleride de kitap ve senaryo yazma hayalim var. Ve bu hayallerimin altyapısını oluşturmak için psikoloji bölümünün bana çok fazla yararı olacağını düşünüyorum. İnsanları, onların hayatlarını, mücadelelerini yazabilmek için onların psikolojisini anlayabilmem, iyi analiz edebilmem gerekiyor. Bu yüzden ilk hedef bölümümü layığıyla bitirebilmek. Onun dışında psikolojinin alt disiplinlerinden olan nöro-psikoloji ve gelişim psikolojisi alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Umarım gerçekleştirebilirim :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Şöyle ki ben İstanbul ve Psikoloji olmasını istiyordum. Tercih dönemine kadar üniversitemin adını dahi duymadığımı üzülerek söylemek durumundayım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Şu anda evde kalıyorum. Ama önümüzde sene için yurt düşünüyorum. Okulun merkez kampüsü metrobüs, metro ve otobüs duraklarına çok yakın. Hangi ulaşımı tercih edeceğiniz size kalabiliyor ama yaşadığınız yerin konumu da çok önemli tabii.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Bir şey belirtmem gerek, okulun psikoloji bölümü daha yeni açıldı. Ben bölümün ilk öğrencilerindenim. Maalesef şu an için bölümle ilgili yeterli seminer/eğitim mevcut değil.
Okuldaki kulüp faaliyetlerinin yeterli olup olmadığı kişiden kişiye değişen bir olgu aslında. Kim ne kadar faydalanmak istiyor bu tip faaliyetlerden ona göre de beklenti artıyor haliyle. 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

1.sınıf olmam sebebiyle çok fazla zorlamadılar. Çünkü sadece psikolojiye giriş dersi alıyoruz bu sene bölümle direk ilgili. Onun dışında felsefeden tarihe, matematikten biyolojiye bir çok farklı alandan derslerimiz var. Ama 2 sene her şey yeni başlıyor başlıyor gibi görünüyor. Tamamen psikoloji bölümüne girmiş olacağız. Eğer yeterli ilginiz varsa yaşayacağınız zorluklar tatlı oluyor bence. 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Samimiyet kurabileceğiniz öğreten/yardımcı olan kişiler olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun Erasmus programları var ama psikoloji bölümü için henüz yok. Çalışmaların devam ettiği bilgisini hocalarımdan duydum.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okulun Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü var. Yapılan çalışmalarla olabildiğince iş dünyası ve öğrenciler bir araya getirilmeye çalışılıyor. Kariyer zirveleri vs. düzenleniyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Üniversiteyi hangi şehirde okuduğun oldukça önemli kendini geliştirebilmen, farklı perspektifler elde edebilmen için. Ama şu da bir gerçek ki mezun olunca asla memnun olmayacağın bir bölüm için büyük bir şehirde okumak ne kadar mantıklı olabilir? Ya da hiç istemediğin bir üniversitede istediğin bölümü okumak senin ne kadar memnun edebilir? Her halükarda orta yolu bulmak gerektiğini düşünüyorum. Ama gerekirse yeniden denemek, yeniden sınava girmek çok daha iyi sonuçlar doğuruyor. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Her şey olacağını varıyor arkadaşlar, bir bakıyorsunuz hangi üniversiteye gittiğiniz belli olmuş, başka bir şehirde okumaya gelmişsiniz. Zaman gerçekten hızlı geçiyor, sabredin ve verdiğiniz mücadele için sevinin. Çünkü bu sizin öykünüz, sizin hayaliniz, sizin hayatınız. Vazgeçmeyin, şimdilik hayallerimizle yaşıyoruz ama yarın hayallerimizi yaşayacağız inşallah. Her şey bittiğinde ağır yorgunluklar tatlı bir telaşa dönüşecek :)

Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!