İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencisi İrem Çoban her alanda üne kavuşmuş bir okulda okumanın hayatına kazandırdıklarını, İstanbul'un önüne sunduğu tüm fırsatları ve heyecanla mezuniyetini beklerken yaptığı, uğrunda sabahlamak zorunda kaldığı projelerini anlattı! Her bölümün ardı ardına açtığı sınırsız kapıların, çevredekilerin ne dedikleriyle kapanmayacağını bize gösteren bir bölüm var sırada!

Dinlerken keyif aldığımız ve sürekli şaşırdığımız bir röportaj daha seninle!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde tercih yaptım çünkü mental açıdan mezunu kaldıramayacağıma emindim. Kendine güvenen insanlar için doğru karar mezuna kalmak ama biraz şüpheniz varsa canımdan kıymetli mi be diye düşünüp kestirip atılmalı. Üniversitede hayatın yönlenişi çok değişiyor bir sürü fırsatla face to face oluyorsun. YGS’ye 11. sınıfın yazı hariç hiç çalışmadım pişman da değilim 60 bin oldum neticesinde de asdagh LYS temelim de sınava hazırlanış sürecimde iyiydi Sağlık’ta 25 bin, Mühendislikte 32 bine çektim. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmen de herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Kendimi bildim bileli taşkışla hayranıyım. Teyzem oradan mezun onun yıllığının, çizimlerinin, anılarının hatrı sayılır etkisi oldu evet. Ama kararım sadece bana aitti gelecek planımdan geçen yolda bu bölüm ve olmak istediğim ortamda İTÜ var. Sadece sağlık sıralaması iyi gelince ftr diyetetik gibi ısrarlar çok oldu ama değerlendirmedim bile. Sıralamam ziyan olur mantalitesi tamamen yanlış, mutlu olacaksan türkiyenin bi ucunda x bölümü bile okunabilir.

3-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okulu seçtin?

Aslında karşımda best of'lardan itü ve odtü vardı 1.sebep taşkışla 2.tabii ki İSTANBUL

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

İstanbul'da özel yurtlar inanılmaz uç fiyatlarda, devlet zaten 3 kişiye falan çıkıyor sanırım. Okulun yurt imkanı bu yüzden İstanbul şartlarında iyi. Ana kampüs maslakta çok sayıda temiz ve güzel yurtlar var. Sayı olarak tam karşılanılmamasından şikayet ediyor ama bu durum için kötünün iyisi denilebilir. Okulun hemen girişinde metro hattı var 20 dakikada taksimde oluyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim / seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? 

O konu da kesinlikle tatmin oluyorsun. Artık aa yeter yine mi bu adam diyorsunuz ceo'lar için. İstanbul'da okumanında etkisi var tabii. Karşınıza çıkmayacak insanlar girdiğiniz "kulüpler sayesinde" size staj imkanı sunabiliyor. Ama iş her durumda olduğu gibi yine sizde bitiyor. İTÜ öğrencisinin peşinden koştukları falan yalan, belki sadece iyi bir ön izlenim bırakıyorsunuz ve iletişim imkanınız fazla oluyor. 

Kulüpler de spor, ekonomi, kültür, tiyatro bla bla eğiliminize göre mutlaka keyif alacağınızı bir tane buluyorsunuz ama kimse kolunuzdan tutup içine katmıyor sizi girişken olmak sosyal gelişimde temel sayılabilir.

7-Okuduğun bölümün yada okulun zorlukları neler üst sınıfta yap yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

Mimarlık fakültesi klasiği sabahlamalı projelerdir. Eğer şüpheniz varsa çekilir dert değil sanırım. Üst üste çöp olan ödevler bölüm değiştirmeye okul bırakmaya kadar gidebilir.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Lise sistemi devam ediyor kendini öğretmek için feda edecek olanlar ve zaten maaşım ayın 15inde bankada diyenler. Kariyer olarak evet müthiş eğititimliler var, idol sayılabilecek kadar ama karakter herkes bir çeşit!

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim bir kaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Devreye burada da kulüpler giriyor. Yurtdışındaki diğer okul kulüplerinin uzantısı olanlar var. yabancı öğrenci ağırlama, onları ziyaret etme gibi. Erasmus programı için de en çok teşvik alan okulların başında sanırım. ama prof puanınız ve ortalamanız tabii ki çok önemli.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Okulun staj ayarladığı bölümde okuyan arkadaşlarım da var, zorunlu stajı kendi kovalayan da. Sistemi ben de pek bilmiyorum ama staj işi neredeyse her tatil de atılması gereken bir adım cv için. Bulmak biraz beceri ve torpil istiyor

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

Gelecek planım şehir planlama, mimarlık yapmanın biraz ötesinde. Ama yine de okul tercih ettiğim için hiç pişman değilim. Arkadaş ortamım, imkanlarım, muhatap olduğum kitleden çok memnunum. Bu kişiden kişiye değişen bir durum. Mesleğe aşıksan onun peşinden nereye gidersen git mutlu olursun kanımca.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

a,b,c,d hatta z planınız olsun. Becerilerinizi, isteklerinizi iyi değerlendirin. Sıralamanızı değil beyninizi ve kalbinizi dinleyin. İTÜ sınavlarınızda destek değil köstek. Biraz da paracı. Ve biraz da adaletsiz. Bölüm olarak da şüpheye yer olmaması lazım. Çaplar geçişler yandallar kolay değil. Çalışın ve kendinizi nerede hayal ediyorsanız orada olun. Geç değil

Hemen Şehir ve Bölge Planlama bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!