1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. 33.800 civarı bir sıralama yaptım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tam olarak değil, benim hayalim İTÜ Kimya Mühendisliğiydi ancak hem aynı fakülte olması hem de araştırdıkça iyi bir bölüm olduğunu anlamam bu bölümü seçmemi sağladı. Mezuna kalmak da istemiyordum bu da ayrı bir etken.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanı gayet geniş. Savunma sanayisinde, neredeyse her türlü fabrikada, az bir ihtimalle devlette (çok az kontenjan var), ayrıca yurt dışında da çalışabileceğiniz önemli bir bölüm. Dil çok önemli, hatta 2. dil şart diyebilirim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Hayalim İTÜ'dü zaten. Profesör sayısı, bölümümün ilk açıldığı okullardan biri olması, kampüs hayatının da ayrıca canlı olması ve tabii ki teknik üniversite olması benim için önemliydi.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalmıyorum, şansım vardı ancak şanssızlıklar yüzünden İTÜ yurdu olmadı. Arkadaşlarımla evde kalıyorum, okula metroyla 1 durak evimiz, maksimum 20 dakikaya okulumda oluyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Eğitim İTÜ'de gayet zor ancak bunun sebebi bölümün çok fazla alana hakim olması ve bence eğitimi yeterli. Okulda birçok da seminer oluyor, farklı firmalar geliyor, bu seminerler staj konusunda da yardımcı oluyor bizlere. Hazırlık olmama rağmen bir seminere ben de katılmıştım.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okulumuzda 200'den fazla kulüp var ve bunların en az 80'i aktif. Neredeyse her hafta bir toplantı ve bir etkinlik oluyor. Mesela ben buz hokeyi takımıyla her salı buz patenine gidiyordum, servisi okuldan alıp okula bırakıyor ve ders saatleriyle de çakışmıyordu.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Teknik üniversite olması dolayısıyla ayrı bir zor ama bu bölüm hiçbir üniversitede kolay değil bunu da söylemem gerekiyor çünkü üstte de belirttiğim gibi çok fazla alana hitap ediyor. Demir-çelik, alüminyum, seramik, polyester gibi birçok maddenin yapılışını öğreniyoruz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Aslında tam olarak her ikisi de var, zorluyorlar ancak bunu öğrenmemiz için yapıyorlar. Birçok profesörün yardımcı olduğunu da duydum ama bir kısmı da sırf zorluyormuş.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus fırsatı mevcut, düşününce o kadar da zor değil. 100/75 alması gerekiyor İTÜ Prof sınavından (hazırlığı geçme sınavı ile aynı) ve sonrasında başvurular sıralanıyor, birçok üniversite ile de anlaşması mevcut okulun.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Seminerler staj konusunda yardımcı oluyorlar, tabii okulun da yardımı var ama kendinizi geliştirmeniz iş konusunda daha çok yardımcı oluyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence hayal çok önemli. Mesela sırf İTÜ diye jeoloji mühendisliğine gelseydim puanım düşük oldu diye, orada mutlu olacağımı zannetmiyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Buraya gelecek olan arkadaşları hazırlıktan sonra üniversite sınavı kadar zor bir süreç bekliyor; hem mühendislik olması hem de İTÜ olmasından dolayı. Neredeyse kolay bölüm yok, lisansı 4 senede bitirmek gayet zor çalışılmadığı zaman.

Hemen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!