İstanbul Üniversitesi Ebelik bölümü öğrencisi Esma bizlerle, yaşamı her yönüyle iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bölümünün detaylarını paylaştı. Sağlık bölümlerini yalnızca Tıp ve Hemşirelikten ibaret sanmıyorsunuz değil mi? Ebelik, pek çok alanda çalışma imkanı veren ve ellerine bir hayatın doğmasıyla yaptığı mesleğe aşık olabilecek pek çok insanın ilk tercihlerinden biri olan bölüm. Hey, sen de merak etmiyor musun?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 164 bindi, LYS ile 125 bine çektim. :)

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Ben ya hemşirelik ya da ebelik olsun istiyordum. İş imkanlarına baktığım zaman ebeliği tercih etmekte karar kıldım.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Ben akademisyen olmak istiyorum ama en azından birkaç sene ebelik deneyimim olmalı öncelikle. Daha sonra da birkaç senedir bilinen ebelik bölümüne öğretim üyesi olarak katkıda bulunmak istiyorum.

4-Bölümün için onlarca üniversite varken neden bu okulu seçtin?

İstanbul hayaller şehri... Benim İstanbul'u tercih etme sebebim en başta öğretim üyelerinin gerçekten alanında mükemmel kişiler olması. Diğer bir sebebi de elbette ailem.

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

İlk dönem yurtta kalmayı tercih ettim. İstanbul’da kalmama rağmen yolum 2 saatten fazla sürüyordu ve ölüm gibi bir şeydi ilk zamanlarda. Ama daha sonra yurttan sıkıldığımı fark ettim ve evden gidip gelmeyi tercih ettim. Kulaklıkla çok sıkı bir ilişkiniz oluyor yol boyunca :)

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim \ seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet sosyal olarak yeterli bir bölümde okuduğumu düşünüyorum kendim pek katılamasam da :)

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler üst sınıfta yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

Evet bilgi sahibiyim. Birinci sınıflar ile 3.sınıfları eşleştirme sistemleri var “akran sistemi” deniyor buna. Akranımdan bilgi alabiliyorum zorlandığım konularda veya bir üst sınıf dersleri ile ilgili.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Geneli yardımcı olan kişiler ama zorlayan profesörler de elbette var. Zorluklara yenilmemek için günü gününe dersleri çalışmak lazim :(

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Maalesef ilgi alanım olmadığı için ben pek bilgi sahibi değilim ama öğrenci işleri ile iletişime geçilerek istenen bilgiler alınabilir.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaat ediyor mu? Yoksa okulu bitirdikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuz bu konuya gereken önemi veriyor. İlk sene ikinci dönemden itibaren en temel öğretilerden başlayarak staja başlıyorsunuz ve genellikle staj yerleriniz Çapa ya da Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde oluyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihin olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihin ve hayalin olan bölüm için biraz daha normal bir üniversiteye gitmek mi?

Hayalim için biraz daha normal bir üniversiteye gitmek.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

Sayısal bölümden hazırlanan ve özellikle biyolojiyi seven arkadaşlar için kazanma olasılığı yüksek ve her açıdan güzel bir bölüm bana kalırsa. Tabii ki hastane ortamında çalışma hayali kuruyorsanız da size uygun aynı zamanda. Bölümümüz sadece kız öğrencilere uygun bir bölüm. Ama geleceğinizi düşünüyorsanız ve ileride KPSS ile çok fazla sorun yaşamak istemiyorsanız buna gayet uygun bir bölüm diyebilirim. Hem ebe açığı çok fazla hem de devlet memuru olmak istiyorsanız KPSS puanları ulaşılması gayet olası puanlar. Ben çok şükür ki çok memnunum, isteyerek seçtim bu bölümü. Kadınlara yardımcı olmak, onlara en zor anlarında "Sizin yanınızdayım, başarabilirsiniz." diyebilmek yine bir kadın açısından çok güzel bir şey...

Hepinize hayatınızda başarılar dilerim :))

 

Hemen Ebelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!