1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Hayır, YGS'de 20 binde LYS’de 3 binde idim. Tabii ben hukukçu olduğum için bu TM3 sıralamam.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

En başından beri aklımda tek bölüm vardı ve sadece hukuk kazanmak için çalışmıştım. Yani en büyük hayallerimdendi denebilir. Ailem bölüm konusunda destek oldular.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Aslında klasik bir tabir vardır hukuk ve tıp asla bitmez diye. Hukuk aslında avukat, hakim ve savcıdan ibaret gözükse de Kaymakamlık, Müsteşarlık, Ateşelik, Arabuluculuk gibi birçok farklı mesleğin de temelinde. Benim hedefim uluslar arası ticaret üzerinde uzmanlaşmak yani avukat olacağım diyebiliriz.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında ben seçmedim desem yeridir. Hedefimde başka bir okul vardı. Ancak sıralama olarak tutturamadım. İstanbul Üniversitesi en eski hukuk fakültelerinden biri, köklü tarihi beni İstanbul Üniversitesine götürdü.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Hayır, evde kalıyorum. Okul tramvay ve metro durakları üzerinde, ulaşım olarak sıkıntısı yok. 40 dakikalık bir yolculukla Beşiktaş'tan gidebiliyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Eğitim ve seminer çok fazla var. Okulun bazı kulüpleri (özellikle İlsa) çok güzel seminerler ve eğitimler düzenliyor. Ayrıca Ceza kürsümüz de Suç ve Ceza Festivali adı altında film gösterimleri yapıyor.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Hukuki olarak evet ancak sosyal olarak hayır. Hukuk Fakültesi Beyazıt kampüsünde yer alıyor. Ancak sosyal nitelikli kulüplerin çoğu ana kampüste. Bu nedenden dolayı sosyal içerikli kulüplerde sıkıntı var (Spor kulübü hariç Hukuk Fakültesi spor kulübü çok etkin). Ancak hukuk kulüplerinin proje ve faaliyetleri çok fazla ve yeterli.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Çok açık ve net konuşmak gerekirse okulu zamanında bitirmek zor. Bölüm ezbere dayalı ve pratikle pekiştirmek gerekiyor. Eğer ezberlediğiniz bilgileri uygulama kabiliyetiniz yoksa çok zorlanırsınız. Üst sınıflarda daha da artıyor bu zorluk.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Okulumuzda her sınıfta yaklaşık 1200 öğrenci var. Dersler amfilerde gerçekleşiyor ve kalabalık oluyor. Eğitimcilerle aramızda ilgi bağlamında bir yakınlık ve ilgi söz konusu olmuyor çoğu zaman. Ancak hocaların çoğu öğretim anlamında alanında 1 numaralı isimler. Çoğu hukuk kitaplarının yazarları. Eğitim anlamında şüpheniz olmasın.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus dışında pek bir bilgim yok açıkçası. Üst sınıflarda ortalamayı tutturmak zor olduğundan genelde 1. sınıf ortalamasıyla 2. sınıfta gidiliyor. Tabii ortalamanız yeterse üst sınıflarda da imkan var.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Okul çalışma ya da staj olarak hiçbir imkan sunmuyor. Zaten bölüm bittikten sonra 1 yıllık zorunlu staj dönemi var. Eğer isterseniz kendiniz ayarlayıp yazın kendiniz staj yapabiliyorsunuz.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

İlk önce bölüm seçilmeli diye düşünüyorum. Bölüm bizim isteklerimiz, mesleğimiz. Yıllarca yapacağımız bir işi sırf daha iyi bir okulda diye değiştirmek bence yanlış bir karar.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Kesinlikle hukuk okumayı gerçekten istiyorsanız burayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü düzenli ve hatta çok çalışmazsanız asla sınıfı geçemeyeceğiniz bir yer. Bunları da bölümü sevmeden yapamazsınız.

 

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!