1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. 2017 yılında YGS ve LYS sınavlarına girdim. YGS sıralamam 115.000 lerdeydi. LYS'de ise 2664’üncü oldum.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında lisenin başlarında hayalim olan bir bölüm değildi çünkü dilci değildim. Eşit ağırlıktan hazırlanıyordum fakat 11. sınıfta dil bölümüne geçince ilgim arttı bu bölüme. 12. sınıfta ise en büyük isteğim İngiliz Dili ve Edebiyatıydı. Yani hayalim olmuştu bu bölüm. Ailem hiçbir şekilde zorlamadı beni tercihlerimde tamamen özgür bıraktılar.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişi hem çok şey olabilir ama aynı zamanda hiçbir şey olamayabilir de. Bu tamamen mezun olan kişinin kararlılığıyla ilgili. Formasyon alıp öğretmen olunabilir, çevirmenlik yapılabilir akademik kariyer de yapılabilir. Yapılabilecek çok şey var aslında.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İlk olarak okulumun hocalarının çok kaliteli hocalar olduklarının bilincindeydim tercih yaparken ve öyle de çıktı. Bence alanlarında en iyileri. İngiliz Edebiyatının en iyi şekilde İstanbul Üniversitesinde okunabileceğini düşündüğüm için puanım çok daha iyi okullara yeterken burayı seçtim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Hayır yurtta kalmıyorum ailemin yanındayım. Açıkçası gerek olduğunu da düşünmüyorum çünkü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin olduğu yer Laleli’de, her türlü ulaşım mevcut. Okulun tam önünden tramvay geçiyor, aynı zamanda tam yanında Vezneciler metrosu geçiyor; onunla Yenikapı'ya gidip Marmaray ile karşıya bile rahatça geçilebilir.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet fazlasıyla mevcut. Bizim bölümün ayrı bir kulübü var ve her çeşit konuşma alanında uzman insanlarla yapılıyor ayrıca diğer edebiyat bölümlerinin de kulüpleri var onların etkinliklerine de katılınabilir.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulda yeterince kulüp var herkes zevkine göre istediği kulüplere katılabililiyor ve çoğu kulüp çok aktif. Neredeyse her ay etkinlikler düzenliyorlar o yüzden isteyen kişi sosyalleşebilir okulda.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümüm aslında zor gibi gözükse de değil bence. İşin sırrı günü gününe çalışmakta çünkü bölümün dersleri fazla yoğun. Romanlar, şiirler ve hikayeler işliyoruz derslerde. Eğer bunlar günü gününe çalışılmazsa doğal olarak birikiyor ve insan altından kalkamıyor. Ben birinci sınıfı bitirdim ve daha genel şeyler işledik çok derine inmedik. Ama ileri sınıflarda daha detaya ineceğimiz için zorlaşacak doğal olarak.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimciler gayet ilgili. Öğrencilerin ezber yapmasını değil işlediklerimizi gerçekten öğrenmemizi derslerde tartışmamızı ve beyin fırtınası yaparak düşünmemizi istiyorlar. Her bir eğitimci sorularımız varsa sormamızı istiyor ve kafamızdaki bütün soru işaretlerini gideriyor.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi programlar var. En aşina olduğum Erasmus. Bir dil sınavına giriyorsunuz ve not ortalamanız alınıyor. İkisinin de %50’si alınıyor. İlk sene sınava girerseniz ikinci yılınızın güz veya bahar dönemlerinde gidilebiliyor. Aynı şekilde 3. sınıfta sınava girerseniz yine 4. sınıfta gidebilirsiniz. Çok güzel Fransa, İtalya, Slovenya, İspanya gibi ülkeler var.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Daha çok öğrencide bitiyor bu işler bence. Kendi gayretimizle iyi yerlere ulaşabiliriz. Bizim okulda bu imkanların varlığıyla ilgili bir bilgim yok açıkçası.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Tabii ki hayalin olan bölümü seçmek. Ben de aynı şeyi yaşadım ODTÜ’de İngilizce Öğretmenliği okuyabilecekken bizim üniversiteyi ve hayalim olan bölümü seçtim çünkü edebiyat bölümünü ne kadar seveceğimi ve zevk alacağımı biliyordum.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sınava hazırlanmak gerçekten çok zor. Kim bilir kaç kez yapamayacağımı düşünmüş ve pes etmek istemiştim. Ama önemli olan şey bu işi gerçekten yapabileceğinizi düşünerek kendinizi pozitif bir şekilde yönlendirmek. Her şey yapılabilir ve başarılabilir. Bunu en iyi kendimden biliyorum çünkü 12. sınıfta dille ilgili her şeyi yeni öğrendim sıfırdan başladım yani. Aynı zamanda YGS benim için çok zordu her dilci için de eminim öyledir. Çoğu arkadaşım benden çok yüksek aldı YGS'de. Ama kafaya takmadan LYS'de en iyisini yapacağımı düşündüm ve yaptım. Yani sakın umudunuzu kaybetmeyin. Her şeyi başarabilirsiniz.


Hemen İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!