İstanbul Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden Nur birçok soruyu cevapladı ve geleceğine ışık olabilmek için çabaladı! Ailecek toplandığınızda çocuklarla oyun oynayan ve her zaman ilgilenen genelde sen mi oluyorsun? Onlarla vakit geçirmek seni mutlu ediyor ve hiç sıkılmıyor musun? O zaman sınıf öğretmenliği okumaya ne dersin? Biz senin için sorduk, araştırdık ve dinledik. Alanında en başarılı olan okul.

Oku, keşfet ve kendini bul! Belki de sınıf öğretmeni olup miniklerin yüreklerine dokunabilmek için varsın!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım, YGS sıralamam 45.250, LYS sıralamam ise 39.596 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bu bölüm benim hayalimdi. Halen de hayalim. Aile ve çevre baskısı vardı diyemem. Daha çok aile ve çevre "desteği" vardı diyebilirim. Her meslek için hayal ve tahammül gereklidir ama öğretmen olmak için ayrı bir bilinç gerektiğine inanıyorum. Öğretmenlikten mezun olmak ya da KPSS ile atanmak insanı öğretmen yapmaz. Bilgiler herkeste mevcut. Ama anlatabilme ve bildiğini karşı tarafa geçirebilme kabiliyeti ölçümü daha zor, daha kıymetli bir yetenek.

3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

İstanbul Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği alanında en yüksek puana sahip üniversite. Bölümüm için daha yüksek bir üniversite yok. Ama bunun dışında İstanbul'da yaşamam ve okulun ismi, akademisyenlerimizin başarısı da bunda etkili.

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailemle kalıyorum. Otobüs, tramvay ulaşımları çok rahat ama özel olarak eğitim fakültesinin çok yakınına metro yapıldı. Artık ulaşım daha da rahat.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Seminerler ve eğitimler konusunda hiç endişeniz olmasın. Sosyal medya ve öğretmenlerimiz aracılığıyla sürekli haberdar olabiliyoruz. Bol bol eğitim oluyor. Ama ben pek katıldım diyemem. Sosyal olarak da yeterli olduğunu düşünüyorum. Kulüpler, mekanlar, kütüphane gibi olanaklar yeterli.

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Eğitim fakülteleri için zorunlu Topluma Hizmet Uygulaması beni en çok zorlayan şey oldu bölüme dair. Açıktan da üniversite okuduğum için aynı anda hem kendi üniversitem hem ikinci üniversite, hem staj hem de topluma hizmet uygulaması için TEGV’de verdiğim dersler beni epey zorladı. Ama bu bir dönemlik bir yoğunluktu. Onun dışında bölümüm çok rahat ve bolca boş zamanım kalabiliyor.

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Öğreten ve yardımcı olan eğitimciler kesinlikle. Zorlayanlar da oluyor ama alan hocalarımız çok samimi. Sosyal aktivitelere katılmamızı istiyorlar ve bizi sadece dersler konusunda değil kültürel manada da donatmak istiyorlar. Yeri gelince bireysel problemlerimizle bile bir dost gibi ilgilenebiliyorlar.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Maalesef bu konu hakkında bir bilgim yok.

9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Staj zaten okul süresince yapılıyor. Üçüncü sınıfın ikinci döneminde yarım dönem gözlem stajı var. Onun için okulu kendimiz buluyoruz. Ama dördüncü sınıfta yıl boyu staj okulunu okul ayarlıyor. Topluma hizmet uygulaması için kurumu da kendimiz ayarlıyoruz ama istersek ders hocamız bize Kadın Eserleri Müzesi’ni ayarlayabiliyor. İş konusunda da sıkıntı yaşanmıyor. Öğretmenler destekleriyle hemen bir özel okula yerleştiriyorlar.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Üniversite tabii ki de çok önemli bir etken ama hayallerinin peşinden koşabilmek için bölüme öncelik vermek gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma, sıralamamla ODTÜ'de okul öncesi öğretmenliği geliyordu ama sınıf öğretmenliğinin en yüksek olduğu üniversiteyi seçmek bana daha mantıklı geldi.

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Atama oranı en yüksek öğretmenliklerden biri olduğunu hatırlatmama gerek olduğunu sanmıyorum. Ama öğretmenlik okumak için okunacak bir bölüm değil. Kesinlikle çocuklarla aranızdaki iletişimi gözlemleyin. Sabır ve empati yeteneklerinizin gelişmiş olması gerekiyor. Ayrıca insanların hayatının avuçlarınızda şekilleneceğini düşünerek mesleği seçin.

Hemen Sınıf Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!