Onlar veteriner değil, veteriner hekim! Türkiye'nin en kapsamlı veteriner hastanelerinden İstanbul Üniversitesi senin için detaylı bir röportaj verdi. Ülkemizde işsizlik oranı en düşük meslek Veteriner hekimlik! Bunun sebebi de çok fazla iş alanı olması: Klinisyenlik, barınaklar, hayvan hastaneleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri, gıda sektörü, ilaç ve mama şirketleri, akademisyenlik bunlardan sadece birkaçı! Senin hayalindeki bölüm Veterinerlik Fakültesinden geçiyorsa, koş!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet ilk yılımda bu okulu kazandım, sıralamam 65 bin civarıydı. Ama okulun taban sıralaması yanlış bilmiyorsam 80 binlere kadar çıkıyor.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Çocukluğumdan bu yana gelen bir hayalimdi diyemem ama 12. sınıfın bir arasında ben veteriner olacağım demiştim. (Deneme sonuçlarından sonra dedim galiba :)) Babam ne yapacaksın veteriner olup dedi sadece konu kapandı. Tercih dönemi ailem hiçbir baskı yapmadı sen ne istersen onu yaz dediler. Sadece bir rehber öğretmenim çok üstüme geldi asla sana göre bir meslek değil mezuna kal diye. Haftalarca ağladım ama onu dinlemedim. Gidip İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesini gezip gördüm ve sevdim. Ben buraya geleceğim dedim. 3 tercih yapmıştım, ilk sırada okulumu yazmıştım.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Ülkemizde işsizlik oranı en düşük meslek Veteriner hekimlik. Bunun sebebi çok fazla iş alanı olmasıyla alakalı kesinlikle. Klinisyen olabiliyorsun, ister kendi kliniğini açarsın istersen başka bir klinikte çalışırsın. Devlette çalışma imkanın var, barınaklar, hayvan hastaneleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri gibi. Gıda sektöründe, ilaç ve mama şirketlerinde de çalışma imkanı var. Tabii her meslekte olduğu gibi akademisyen olmak da bir seçenek. Benim üniversiteye başlamadan hayalini kurduğum şey akademisyenlik.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Veteriner Fakültesi olarak ülkemizde en gelişmiş hastanesi olan İstanbul Üniversitesi. Aynı zamanda İstanbul birçok açıdan insanın hayatının bir kısmında yaşaması, gezmesi, görmesi gereken bir şehir diye düşünüyorum. Kişisel gelişim için, hayatı öğrenmek için bir sürü imkanı önümüze seriyor bu şehir. Bir de şu var ki, bizim üniversite için pet alanında daha çok gelişmiş, büyükbaş hayvan için Uludağ Üniversitesinin daha gelişmiş olduğu söyleniyor. Henüz uygulama dersleri çok almadığım için bu konuda yorum yapamam ama hocalar bile böyle diyor. :)

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Kampüs içindeki okula ait yurtta kalıyorum, yürümemiz 15 dakika sürüyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Kulüplerin düzenlediği seminerler sık sık oluyor. Bazıları gerçekten faydalı diyebileceğim şeyler öğrenmemize fırsat tanıyor. Eğitim kalitesi olarak güzel bir okul, derslerin bazıları gereksiz gibi düşünüyor insan çünkü aşırı ağır bir ders programımız var. Bu yüzden insanın kendine zaman ayırması gerçekten çok zor. Bu zor dersleri daha da zor hale getiren hocalar da yok değil maalesef.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

İstanbul sosyalleşilebilecek en mümkün yerken Avcılar Yerleşkesi merkezi olmadığı için bu konuda çok sıkıntı yaşıyoruz. Ama fakültemiz okulun en eğlenceli fakültesi diyebilirim. Kulüpler de olabildiğince aktifler, sürekli seminerler düzenleniyor, alanında uzman kişiler geliyor okulumuza. Bilimsel araştırma kulübü olarak her yıl düzenlediğimiz uluslararası bir öğrenci kongremiz var bu müthiş bir organizasyon. Burada anlatamayacağım kadar güzel işler oluyor, talep doğrultusunda uzun uzun anlatabilirim :)

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Ders programı çok dolu bir bölüm. Üst sınıflar gittikçe zorlaşacağını da söylüyor. Geçilemeyen dersler, geçirmeyen hocalar, asla öğrenci olmamış gibi davranan asistanlar var. Herkesin vize ve final haftası varken bizim ilk 3 haftadan sonra quizler başlıyor ve okul bitene kadar quiz, vize, uygulama sınavı, uygulama quizi, final vs asla bitmiyor...

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Çoğu şeker gibi insanlar, her soruna cevap verirler, sürekli istediğiniz zaman yanıma gelin her konuda derler. Dersi çok iyi öğretenler çoğunlukta ama slayt okuyup gidenler de var. Abla, abi diye hitap ederiz çoğu asistana hatta bazen hocaya bile. Kişisel konularda bile insanı dinleyip yardımcı olmaya çalışırlar. Ama çok nadir olarak öğrenciyi düşman gibi görenler de var, düşük not vermeyi ilke haline getirenler de. Genel olarak hocalar sıkıntı çıkaracak insanlar değil aklınızda soru işareti olmasın bu konuda.

 

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

3. sınıfta yurt dışı staj imkanları var onu biliyorum. Diğer okullar gibi Erasmus programı var ve akreditasyonunu almış bir fakülte.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bildiğim kadarıyla okul değil de hocalar bu konuda yardımcı olabiliyor. Hocalardan da fikir almıyorsan her şey sana kalıyor.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Ben kesinlikle hayalim olan meslek derim. Çünkü insanın yaşamında özgürce yapabildiği nadir şeylerden biri hayal kurabilmek. Hayalimi bir şehir, bir üniversite adına tercih etmek istemem. Ama bu kişiden kişiye değişir tabi, gittiğin yerde mutlu olmayacaksan gitme, daha iyisini elde edebilmek için uğraş derim ben.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Okula girmek çok zor değil ortalama bir çalışma ile girebilirsin ama okuldan çıkmak gerçekten zor. 5 yıllık bir fakülte ama ortalama bitirme yılı 7. Sadece hayvanları seviyorsun diye gelme bu fakülteye çünkü olmaz. Ama gerçekten istiyorsan ben bu işi yapacağım dersen gel, birlikte mesleğimize verilmeyen değeri verdirmek için çabalayalım, aldığımız eğitimin zorluğuna saygı duymalarını sağlayalım, bize veteriner değil Veteriner Hekim diyeceklerini öğretelim. “Beşeri hekim insanı, veteriner hekim insanlığı tedavi eder.” :)

 

Hemen Veteriner Fakültesi (İngilizce) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!