Meslek lisesi, anadolu lisesi, x lisesi ya da y lisesi. Birçok öğrencinin tercih ettiği ve sonrasına eğitim hayatına devam edebildiği bir bölüm. Anestezi! Doktor ve hemşire arkadaşların olsun istemez misin? Canlar kurtarılırken sen de bu işin içinde yer almak istemez misin? Ameliyathanelere ilgi duyar mısın? Bu soruların ve tüm soruların cevapları sende! Yeni Yüzyıl’a gelirsek anestezi adına sosyal açıdan aktif ve mesleki açıdan katkılar sağlayan bir üniversite. Eğitimciler ilgili ve staj imkanı mevcut. Sinem diyor ki: “Hayallerinizin peşinden koşun. Siz de insan yaşamıyla iç içe olmak istiyorsanız ama aksi bir durumun da üstesinden gelebilecekseniz; gelin meslektaşım olun!”

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve meslek lisesi olduğu için lise diploma puanım ile üniversiteye yerleştim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Kısmen. Aile/çevre baskısı yoktu tercihlerimi tamamen kendi isteklerime göre yapıp yerleştim. Sağlık Meslek Lisesinde Anestezi okumak istiyordum fakat bölümü açmadıkları için hemşirelik okudum.Liseden beri aklımda olan Anestezi'yi okumak istedim ve ilk tercihimde kazandım :)


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün iş imkanları aslında KPSS'ye girip atanarak devlet hastanesinde çalışırsan çok iyi fakat atamalar maalesef çok fazla olmuyor açıkta kalan çok anestezi teknikeri var. Özel hastanede çalışma imkanı da var tabii.. Okulu bitirdikten sonra memleketime dönüp KPSS'ye çalışarak atanmaya çalışacağım. Bu arada özel bir hastanede iş bulabilirsem hemşirelik/anestezi tek. olarak çalışmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Elimde olan diploma puanıyla zaten belli başlı üniversitelere girebiliyordum.Aklımdaki okul değildi tabi ki de fakat puanım bu okula yetti :)


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


2 senedir yurtta kalıyorum ve eve çıkmayı düşünmedim. Yurdun imkanları ve olanakları çok güzel burada çok güzel arkadaşlıklar edindim. Okula ulaşımımı yurdun servisi ile yapıyorum ve servisle 5 dakika sürüyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulda bölümümle ilgili birçok eğitim ve seminer verildi bu durumdan oldukça memnunum. İş hayatına geçeceğiniz zaman işinize yaracak sertifikalar da oluyor elinizde.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Elbette üniversitede birçok kulüp/proje faaliyetleri var ve oldukça fazla etkinlik düzenleniyor fakat ben hiçbirine katılmadım ama şuan keşke katılıp güzel etkinlikler de vakit geçirseydim diyorum :)


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümüm Türkçe isterseniz hazırlıkta okuyabiliyorsunuz fakat ben hazırlık okumadım. Zorluk derecesi de kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum. Son sınıfım ve son sınıf ilk seneden çok daha rahat bunu söyleyebilirim ilk sene dersler ağır fakat son sene staj ve hafif dersler olduğu için rahat geçiyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimciler gayet iyi ve ilgililer. Tabi ki zorlayan eğitimciler de var oda mesleği iyice öğrenmemiz için yapılan zorluklar onun haricinde bölüm eğitimcileri son derece ilgili ve yardımcı :)


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Her okulun olduğu gibi bizim okulun da var duydum fakat ayrıntılı bilgiye sahip değilim ön lisans olduğum için maalesef :)


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Son sınıfta haftada 1 gün staj görüyorsunuz ve kendiniz staj yeri bulamıyorsanız okul sizin yerinize staj yeri buluyor bu konuda bir sıkıntı yaşanmadı. Staj demek stajyerken kendinizi gösterip orada başarı elde ederseniz okul bittikten sonra size çalışma imkanı sağlayacak demektir.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite. Bence öncelikle ne olmak istediğini ve hangi meslekte kendini mutlu edeceğini kararlaştır. Sevmediğin bir bölümü en güzel okulda okuduktan sonra hep hayalindeki mesleğe keşke diyerek yaşayacaksın.Ve sevmediğin bölümü okumakta maalesef okuma değil de işkence gibi gelecek o yüzden dikkatli düşünmelisin.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer gerçekten ben bu mesleği istiyorum insanlara yardım etmek insanları hayata bağlamak ve yardımcı olmak istiyorum diyorsanız sizi meslektaş olarak bekliyorum. Hiçbir etkenleri takmadan sadece kendi hayalinize doğru koşun. Hayallerinizi bırakmayın. Eğer gerçekten isterseniz yapamayacağınız hiçbir şey yok bunu unutmayın ! Hepinize başarılar diliyorum :)


Hemen Anestezi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!