1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazanmıştım. Sıralamamı net olarak hatırlamıyorum ama 58 bin civarıydı. Fakat şu an sıralama olarak çok daha geriden öğrenci alıyor program.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölüm hayalim değildi. Ben üniversite seçtim. Aslında mühendislik de düşünmüyordum fakat lise son sınıfta yapmış olduğumuz teknik gezi sırasında bu okulu seçmeye karar verdim. Bölüm daha 3. senesindeydi (2009 girişliyim, 2007'de öğrenci alınmaya başlanmış). Dolayısıyla herhangi bir baskı yaşamadım bölümü seçerken, sıralamamın geleceği mantıklı tercihi yaptım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümde gerçekten iş var (benim açımdan olumsuz bir görüş oluşturacak sanki çünkü ben kendi mesleğimde çalışmak istemiyorum). Ülke dışında da gayet iş bulunabiliyor dilinizin geliştirilmesine bağlı olarak. İş imkanlarının tek olumsuz yanı, şehir merkezinden uzakta olması. Birkaç AR-GE şirketi haricinde eğer çalışmak istiyorsanız taşra bölgelerde yaşamaya alışkın olmalısınız. Sonuçta madencilik sektörüne hizmet edilecek.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Cevher Hazırlama Mühendisliği, ülke içinde sadece İTÜ'de var o yüzden bu sorumun cevabı da yukarıda verdiğim şekilde olacak; ben üniversite seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle yaşıyorum, metro kullanarak yaklaşık 1 saatten biraz daha uzun bir sürede okula ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Verilen eğitim, ders içerikleri, hocaların yeterlilikleri gayet yerinde. Bölümden mezun olan bir genç mühendis, genel olarak bu meslekle ilgili tatmin edici bilgi birikimine sahip olabilir.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okul kulüp ve projeler açısından gayet zengin. Neredeyse herkese göre en az 1 kulüp var, mutlaka da en az 1 kulübe üye olunmalı. Sadece ders çalışarak üniversite bitmez! Nüfusun kalabalık olması da sosyalleşme açısından bir avantaj, her an yeni insanlarla tanışıp kaynaşma ihtimali var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümü bitirmiş biri olarak, okuldaki havuz derslerinin zorluğundan bahsetmeliyim. Hocalar not konusunda biraz kıtlar, öğrenciyi zorlayan yapıdalar. Bölüm dersleri yoğunlaştıktan sonra gerçekten mühendisliğe adım attığınızı hissediyorsunuz. Bölüm özelinde konuşmak gerekirse, laboratuvar dersleri var ve işinizi sadece teorik değil uygulamada da görüyorsunuz ve inanın bu dersler mesleği daha da sevdiriyor! Bölüm dersleri de zor denebilir ama düzenli çalışmayla gayet halledilebilir.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bölüm hocaları öğrencilerle çok iyi ilgileniyor. Genel olarak öğrenci yanlısı tavırdalar. Ödevlerde yardımcı da oluyorlar, öğretmek için emek de veriyorlar. Havuz dersleri için aynı şeyler söylenebilir mi derseniz, hayır diyeceğim. Genel olarak ezberle geç mantığı var.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun anlaşmalı olduğu birçok üniversite var. Erasmus programları ile bir dönemliğine ya da bir seneliğine Avrupa'da okunabiliyor. Yurt dışı stajını da öğrenci biraz peşinden koşturduğu takdirde ayarlayabiliyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj konusunda bölüm müthiş olanaklar sağlıyor. Öğrenciler için stajlar ayarlanıyor, isteyen öğrenci kendisi de ayarlayabiliyor. Ayrıca her sene düzenlenen konferanslarda, iş imkanı sağlayan yetkililerle tanışma fırsatları da iş bulmada kısmi kolaylık sağlıyor. Ayrıca hocalar da sektörden tanıdıkları kişileri arayarak iş konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Önemli olan eğitim kalitesi. Bu yüzden üniversite seçimi çok önemli. İlk tercih olmayacak bir bölüme gelip sonrasında bölümler arası yatay geçiş yapmak çok daha mantıklı bir hareket. İlk sene alınacak dersler birbiriyle ya aynı ya da çok benziyor. Sıradan bir üniversiteden İTÜ'ye gelmek çok daha zor. Ankara veya İzmir olmayacaksa bölüm seçmek yerine büyük, köklü üniversite seçimini sonuna kadar destekliyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümüm eski sıralamasında değil. O yüzden değeri düşmüş gibi görünüyor. Ama madencilik sektörüne ilgi duyan öğrenci adayları, mezun olduktan sonra iş aramak için fazla uğraşmaz ve hemen para kazanmaya başlayabilir. Daha yüksek puanlı bölümlere kıyasla bu avantaj kesinlikle düşünülmeli, maaşlar da gayet tatmin edici. 100 binlerce öğrenci aldığı için çok fazla çalışmanız da gerekmiyor.

 

Hemen Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!