1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Okulu ikinci senemde kazandım. Yabancı öğrenci olduğum için bu soruda yardımcı olamayacağım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölümü kimsenin baskısıyla değil kendi isteğim ile seçtim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümün çok geniş bir iş alanı var aslında. Üretim, dağıtım şirketleri, satış pazarlama ve inşaat sektörü gibi veya elektrikli araba, akıllı ev sistemleri ve yenilenebilir enerji sektörleri gibi birçok alan mevcut. Ben mezun olduktan sonra inşaat sektörü, aydınlatma, iç tesisat, akıllı ev sistemleri veya elektrikli araçlar alanında çalışmayı planlıyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Türkiyede sadece Elektrik Mühendisliği bölümü bulunan çok az ünüversite var ve İTÜ bu üniversiteler arasında hem isim hem de eğitim kalitesi olarak en iyisi olduğu için seçtim. Diğer üniversitelerin çoğu Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü bulundurmakta.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalmıyorum. Okula çok uzak olmayan yerde evde kalıyorum. Ulaşımımı otobüs veya dolmuşlar ile sağlıyorum ve ortalama 20 dakika sürüyor okul ile ev arası yol.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulda bölümle ilgili veya diğer bölümler ile ilgili birçok etkinlik, seminer, eğitim, yarışma düzenlenmekte. Ben İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübünde aktif görev aldığım ve kulüp olarak yıl içinde birçok bu tür etkinlik düzenlediğimiz için gönül rahatlığıyla diyebilirim ki okulda çok etkinlik düzenlenmekte.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

İTÜ'de aktif olarak hem spor, hem sosyal, hem de uzmanlık olmak üzere 203 kulüp bulunmakta. Bu kulüpler yıl içinde birçok etkinlik düzenliyor ve gayet sosyal bir ortam oluşuyor. Yani hem sossalleşiyoruz, hem de uzmalaşıyoruz ;) Kulüp faliyetleri İTÜ'nün en iyi yanlarından biridir.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulun sınav sisteminden kaynaklı dönemin neredeyse tamamı vizeler projeler ve ödevler ile geçer. Çoğu bölüm dersleri 2 vize yaptığı için dönem içinde ortalama her iki haftada bir sınava girersiniz. Tabii bununla kalmıyor bir de ödevleriniz ve projeleriniz oluyor. Ama zaman yönetiminizi iyi yaparsanız her şeye yetişirsiniz. Üst sınıfta nelerle karşılaşacağımız konusunda şöyle bir durum var eğer herhangi bir kulübe üyeyseniz zaten oradaa üst sınıftan tanıdıklarınız oluyor onlara sorarak bilgi edinebileceksiniz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocaların hepsi aynı değil tabii, çok zorlayan da var çok iyi öğreten de, pek bir şey öğretemeyen de. Genel olarak en azından kendi bölümüm için şunu söyleyebilirim ki bölüm hocaları genellikle öğretirken zorlayan hocalardır. Tabii bu konularda iyi olamayan birkaç hoca da var.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Benim bildiğim Erasmusa gitmek için birçok okulda sınav yapılıyor. İTÜ'de boyle bir sınav yok. Dil belgesine, not ortalamasına bakılarak ve İngilizce mülakata girilerek Erasmus yapılabiliyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul staj konusunda pek yardımcı olmuyor. Stajları öğrenciler kendileri ayarlıyorlar genellikle. Okul sadece eğer okulda bulunan laboratuvarda staj yapacaksanız yardımcı oluyor diğer türlü öğrenciler kendileri ayarlıyorlar stajlarını. Yani bize kalıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Çalışırken çok mutlu olmasam da olur ama iyi para kazanayım ve daha kolay iş bulabileyim diye düşünülürse, iyi bir üniversitede ilk tercih olmayan bölüme gidilebilir. Çünkü üniversite ismi işe girerken çok etki edebiliyor çoğu zaman.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınavdan ne kadar puan alırım diye düşünüp stres yapmasınlar, sadece çalışsınlar, gerisi geliyor zaten.

 

Hemen Elektrik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!