1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. Sanırım 170 bin küsürdü LYS-2 sıralamam, ilk tercihimdi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında aklımda böyle bir bölüm okumak yoktu çünkü sporcuydum ve BESYO okumayı düşünüyordum. Son senemde neden denemeyeyim ki diye düşündüm, hiçbir zaman derslerime çok çalışan biri değildim ama sporda sakatlanmalar olabileceği için de çalışmayı hiç bırakmamıştım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümü bitirdiğimizde kimyager unvanıyla mezun olmuş oluyoruz. Okulunuzda ya da başka bir okulda yüksek lisans sonrasında doktora yapmak isterseniz başvurabiliyorsunuz. Üzerine yüksek lisans yapıp farklı alanlara geçiş yapabilirsiniz. Yüksek lisansa başladığınız zaman eğer akademik kariyer düşünüyorsanız asistanlık için kadro açılınca sınavlara girebilirsiniz. Mezun olur olmaz eğer öğretmenlik düşünüyorsanız formasyon alıp aynı zamanda lisans okurken bol bol staj yapıp kendini geliştirebilirsiniz. Kimyagerlerin TUS sınavına girme hakkı da bulunmakta, yeterli puanı aldığınız taktirde klinik biyokimya uzmanlık eğitimi almaya hak kazanıyorsunuz. Devlet memuru olabilirsiniz, adli tıp kurumları, gıda tarım hayvancılık bakanlığı, çevre ve şehircilik bakanlığı, sağlık bakanlığı, devlet malzeme ofisi ve birçok kurum kimyager alımı yapmaktadır. Başlıca bildiğimiz kimyager çalışma alanları da araştırma geliştirme, kalite kontrol, üretim, pazarlama ve satış, sorumlu müdürlük kalite güvence gibi alanlar ve çoğunlukla araştırma laboratuvarlarıdır.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Şu anda okuduğum okul %100 İngilizce olmakla beraber enstitü olduğu için araştırma geliştirmeye daha çok önem veriyor. Laboratuvarlarda malzeme eksikliği yaşamıyor, daha çok pratik yapma imkanı buluyoruz. Okulumuzun içerisinde bulunan teknopark sayesinde lisans okurken kendi şirketini kuran birçok arkadaşım var. Bölüm okuyorum denildiği zaman olaya hakim olmayan insanlar küçümseyip önemsiz bir şeymiş gibi tepki veriyorlar çünkü mühendislik olmadığı için basitmiş gibi gözüküyor, maalesef ki böyle bir algı var ülkemizde. Oysa ki bilim insanı olmak için öncelikli yol bir bölüm okumak ve orada kendini geliştirmekten geçiyor. Günümüzde sadece bölüm okumak artık mühendislik mimarlık olsa bile yeterli değil, kendimizi geliştirmemiz ve diğer bu bölümü okuyan kişilerden farklı olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. İYTE mezunları bu konuda yardımlaşıyorlar; staj olsun, iş veren olsun. Okulumuz sürekli iş ve staj imkanlarıyla ilgili bilgilendirme yapıyor, firmalarla bizi birleştirmek için çeşitli gezi ve konferanslar düzenliyor. Ben de birinci yılımı bitirmek üzere olduğum için kesin bir kariyer planına odaklanmadım mutlaka yüksek lisans düşünüyorum fakat daha dinleyip öğrenme aşamasındayım.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben İzmir'de oturduğum için Karşıyaka'dan Urla'ya okulumuzun anlaşmalı olduğu servisi kullanıyorum, her semte gidip gelen bir servis oluyor. Okulumuzda bir özel yurt ve bir de devlet yurdu bulunuyor. Okul çevresinde Gülbahçe köyünde de ev ve apart tutma imkanınız var tabii ki.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Kesinlikle, öyle olduğunu düşünüyorum çünkü ben de bu şekilde öğrendim hala da öğreniyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumuz İzmir'e yani şehre biraz uzak fakat bu sizi endişelendirmesin bu sebepten dolayı birçok topluluğumuz var, mutlaka kendinize uygun bir topluluk bulup yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Derslerden sonra her topluluğun kendi aktiviteleri, oyunları düzenleniyor ve bazı topluluklar üniversiteler arası yarışmalara da katılıyorlar.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuduğum bölüm kimya ve temel bir bilim olduğu için aslında oldukça zor. Her şeyi tüm ayrıntılarıyla öğreniyorsun ve yüzde yüz İngilizce. Kolay olmadığını bilerek fakat isteyerek geldim. Bu yüzden vazgeçmiyorum, bu zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum. İlk zamanlar dersi İngilizce anlamaya çalışmakla geçiyor ki hazırlık okuduysanız çok zorlanmıyorsunuz, bir yerden sonra olay artık İngilizceyi aşıyor direkt o dersi anlamak zor bir hale geliyor. Üst sınıflarda yaşayacaklarım hakkında bilgim var tabii ki, üst sınıf öğrencilerle konuşma fırsatınız daima oluyor kimse sizi geri çevirmez ve her koşulda size yardımcı olmaya çalışacaklarına eminim. Üst sınıflar da gittikçe zorlaşıyor ve zorlaşmaya devam ediyor, tabii ki de. Birinci sınıftan sonra artık kimyanın kendi içinde bölümlere ayrıldığını görüyor ve ayrı ayrı öğreniyorsunuz.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Profesörlerimiz de asistanlarımız da kesinlikle çok bilgili kişiler, farklı okulları da görmüş kişiler. Eğer benim bölümüme veya okuluma gelmeyi düşünüyorsunuz her eğitmenin öz geçmişini bulabilirsiniz okulum sayfasında. Şöyle söyleyebilirim ki, hem zorlayan hem öğreten ve kesinlikle size yardımcı olan kişiler. Özellikle asistanlarımız, eğer profesör ile konuşmaya çekinirseniz, kapıları size her zaman açıktır ve bin kere anlamadım deseniz de bin kere anlatır veya farklı bir yolunu bulurlar size öğretmenin.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumun lisans, yüksek lisans ve doktora bölümlerinden mezun olan öğrencilerin mutlaka yurt dışına gittiklerini biliyorum ve okulumuzun yurt dışında geçerliliği var bunu söyleyebilirim. Erasmus gibi birçok hem okuyup hem çalışabileceğiniz tarzda imkanları da size sunuyorlar.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Kesinlikle, hem okurken hem de mezun olduktan sonra yardımcı oluyorlar. Hatta mezunlarla iletişim kurup onların yanlarında işe bile girebilirsiniz.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bölüme gitmek diyorum çünkü günümüzde sadece iyi ve duyulmuş bir üniversiteden mezun olmak yeterli değil. Kendi kendimizi geliştirmeliyiz. Bu yüzden hayalim olan bölüme gidip kendimi geliştiririm.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Birçok bölümden birçok arkadaşım, bilmelisiniz ki okulum ve bölümüm gerçekten zorlayıcı. Sizin sınırlarınızı ve sinirlerinizi zorlar. Üniversitede her şey çoğunlukla olduğu gibi devam ediyor arkadaşlar hatta her hafta lab raporları, her gün quizler derken bir de vizeler gelince işiniz gerçekten zorlaşıyor. Fakat gerçekten bu bölümü isteyerek geldiyseniz siz de her ne kadar zorlansanız ve sinirlenseniz de eminim ki yola devam edeceksiniz. :)


Hemen Kimya bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!