Karadeniz Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüyle bakış açını değiştirecek ve insanlara yepyeni pencereler kazandıracak bir bölüm okumak ister miydin? Yalnızca bakmak yetmez, görmek için çaba sarf edebilir misin? Reklam yapmak değil yaratmak için uğraşır mısın? İşte tam sana göre bir bölüm bulduk! Karadeniz Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisi Şeyma Keser; sana bu bölümde yapabileceklerin adına ufak ipuçları vermek için konuştu!

Hadi, gel! Biliyoruz sen her şeyin içindeki o güzelliği görebilenlerdensin!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır 2. senemde kazandım. TS sıralamam 100 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayal ettiğim 2 bölüm vardı. İlk senemde edebiyat öğretmenliği için uğraştım. Ama lisede Halkla ilişkiler ve Organizasyon okuduğum için iletişim bölümlerine yatkınlığım ve ilgim vardı zaten. İkinci sene İletişim okumanın daha iyi olacağını düşündüm ve yazdım. Aile baskısı olmadı hiç, zaten lisede de o bölümün içindeydim. Kendi tercihimdi.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Okul bittikten sonra tasarımcı olarak ilerlemeyi düşünüyorum, reklamcılık/tasarım işi içinde olmayı hedefliyorum. Ama kurumsal halkla ilişkiler de olabilir, neden olmasın.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında iyi olduğunu düşündüğüm, adı duyulmuş, eğitim kalitesi yüksek olan birçok okulun iletişim bölümünü yazdım. Ama Karadeniz Teknik Üniversitesi gerçekten eğitim kalitesi olarak çok beğendiğim bir okuldu bu yüzden 2. sıraya yazdım ve yerleştim. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Devlet yurdunda kalıyorum. Ulaşım bakımından şanslıyım çünkü yurdum okulumun hemen karşısında bulunuyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumda çok fazla olmasa da seminerler, bilgilendirici etkinlikler mevcut. Sosyal olarak yeterli buluyorum ben ama tabii ki kişisel özelliklere ve ne beklediğinize bağlı biraz da bu durumun yeterliliği.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm yani iletişim, geniş bakmayı gerektiriyor. Her konuda fikrinin, bilginin olması gerekiyor aslında ama okurken gelişiyoruz da. Okulum çok kolay değil, zorlandığım yerler tabii ki oluyor ve üst sınıflara doğru tabii ki zorlaşıyor. Sadece yerinde saymamak gerekiyor. Zorlansak bile ilerliyoruz aslında.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimciler ilgili bir soru sorduğumuzda, bir fikir danıştığımızda ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar. Hem zorlayan hem de öğreten/yardımcı olan hocalarımız var. Zorlamalarının sebebi ise öğrenmemiz aslında. Sektöre girdiğimizde daha çok bilgi birikimimiz olmasını istemelerinden kaynaklanıyor.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok bir bilgim olmasa da her okulda olduğu gibi Erasmus imkanı olduğundan haberdarım. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Atölyelerimiz var. Reklam atölyesi, film atölyesi gibi. Orada iletişim yarışmalara başvurabiliyoruz, orada staj/iş imkanları yakalayabiliyoruz. Aslında bu anlamda güzel şeyler olabiliyor, yine kendimiz kovalıyoruz bu fırsatları yani.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Kesinlikle hayal ettiğimiz bölümü normal bir üniversite olsa bile okumak.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulum çok kolay değil. İletişim okumak çok kolay değil aslında bu sadece gördüğümüz dersler anlamında da değil. İletişim okumak birçok pencereden bakabilmekle alakalı. Biraz yaratıcı olmak gerekiyor, en azından reklamcılık için. Ben mutluyum bölümümden fakat öncesinde hiç düşünmeyen, puanım yetiyor gideyim diye düşünüp yazan arkadaşlar daha çok zorlanabilir. Çünkü sevmeden istemeden okunacak bir bölüm değil. Ama istekleri varsa araştırdıktan sonra “Evet, ben bu sektörde başarılı olabilirim.” diyebiliyorlarsa kesinlikle yazmalılar.

Hemen Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!