1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ikinci senemde kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Matematik öğretmeni olmak benim çocukluk hayalimdi diyebilirim ama ben ilköğretim yerine ortaöğretim matematik öğretmenliği istiyordum. Sıralamamdan ve ortaöğretimde üniversitelerin sayısının az olmasından kaynaklı olarak ve de ilköğretimde daha kolay atanma ihtimalini düşünerek ilköğretim matematik öğretmenliğini tercih ettim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bu bölümü bitirdiğinizde, okurken formasyon aldığınızdan ötürü KPSS'ye girerek devlet okullarına atanıp öğretmenlik yapabilirsiniz. Ayrıca devlet okullarına atanmayı düşünmezseniz de özel eğitim kurslarında öğretmenlik yapabilir ve alanınız matematik olduğu için ve de bu alana devamlı olarak ihtiyaç duyulduğundan özel ders verebilirsiniz. Ben bitirdikten sonra KPSS'ye hazırlanıp atanmayı düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Samsun'da yaşıyorum ve üniversite tercihlerini yaparken Karadeniz bölgesinde kalmak istedim ve ailemden çok fazla uzaklaşmak istemedim. Trabzon şehir olarak güzel olduğu için ve de KTÜ'nün eğitimi iyi olduğu için KTÜ'yü tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet, yurtta kalıyorum. Okula ulaşımımı dolmuşla ve bazen de yürüyerek sağlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Açıkçası bölümümle ilgili çok fazla seminer olduğunu söyleyemem. Fakat eğitim düzeyi ve kalitesi olarak gayet yeterli bir okulda bulunmaktayım.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okuduğum bölüm eğitim fakültesine bağlı olduğundan ve KTÜ'nün eğitim fakültesi Trabzon'un ilçesinde olduğundan sosyal olarak çok yeterli bir yer olduğunu söyleyemem. Fakat merkez kampüse gittiğiniz vakit her şey daha sosyal bir hale gelebiliyor. Okulun kulüp faaliyetlerine bakacak olursak yine eğitim fakültesinin çok fazla kulüp faaliyetleri bulunmamakta, onun haricinde KTÜ'nün kulüplerine bakarsak yeterince kulüp faaliyetleri var diyebilirim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüm matematik olduğundan dersler de sadece matematiksel ifadelerle değil de sözel ifadelerle de anlatılıyor ve bunları anlamak biraz zor. Okulun zorluğuna gelirsek, hocalar genel olarak sınavlarda zorlayabiliyor ve dersten geçirme konusunda sıkıntı yapabiliyorlar ama bu her ders için geçerli değil tabi ki. Üst sınıflarda derslerin yoğunluğu hem artıyor, hem biraz zorlaşıyor hem de staj olayı devreye giriyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Devlet okulu olduğu için öğrenci sayısı ister istemez çok fazla artabiliyor ve bunun sonucunda ilgi düzeyi azalabiliyor. Ama siz o ilgiyi istedikten sonra karşılığını güzelce alabiliyorsunuz. Eğitimcileri genel olarak hem zaman zaman zorlayan hem de öğreten/yardımcı olan kişilerdir.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok bir bilgim yok fakat erasmus yapılabildiğini ve erasmus yapılan ülkelerin geniş çaplı olduğunu biliyorum.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bu bölümde ve diğer öğretmenliklerde okul bizlere staj imkanını okurken sunuyor. Son sınıfta yani 4. sınıfta iken hem derslerinizi alıyorsunuz hem de stajınızı yapıyorsunuz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

İyi ve duyulmuş bir üniversite değil de hayalim olan bölüm için eğitim ve şehir bakımından daha iyi olan bir üniversite seçmek diyebilirim. Çünkü insan hayalini kurduğu yerde, meslekte mutludur ve çalışma şartları ne olursa olsun hayalini kurduğu yerde olduğundan tüm zorlukları kendi içinde minimuma indirebilir ve de insan ancak istediğini, hayalini gerçekleştirdiğinde kendine daha fazla şey katabilir diye düşünüyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer gerçekten öğretmen olup gelecek nesillere bu şekilde yol göstermek istiyorsanız ve de matematikle aranız iyiyse KTÜ size bu yolda yardımcı olabilecek bir üniversitedir. Sınav konusuna gelirsek eğer öncelikle yapılması gereken şey hayatınızdaki tüm şeyleri ve aynı zamanda dersleri bir düzene koymak. Düzen ve plan-program olduğu vakit daha verimli çalıştığınız için stres yapma olasılığınız biraz daha azalıyor. Çünkü derslerinizi özümseyerek ve daha az konu eksiğiniz olarak çalışmanızı tamamlamış oluyorsunuz.

Hemen İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!