1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayallerimdeki bölüm her zaman İngiliz Dili ve Edebiyatı olduğu için beklemediğim bir sıralama gelse de ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 400 binlerdeyken LYS sıralamam 19 bin civarındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölümün aksine İspanyol Dili ve Edebiyatı (İspanyol Filolojisi) benim hayalimdi fakat öğretmenimin ve ailemin biraz ısrarı üzerine İngiliz Filolojisi seçtim. İngiliz Dili ve Edebiyatı da ilgi alanım ve hayallerim arasında yer alıyordu tabii ki.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün iş imkanları sınırsız denilebilecek kadar fazla aslında. Birçok insan bu bölümü ingilizce öğretmeni olmak için basamak olarak kullansa da bu bölüm mezunu olarak "filolog" unvanını alıyorsunuz ve bu unvana sahip olarak çevirmen, tercüman, editör, turizm rehberi, ingilizce öğretmeni ve hatta senaryo yazarı olabilirsiniz.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açıkça söylemem gerekirse üniversitenin köklülüğü ve ortamı çok etkiledi beni. Trabzon doğal güzelliklere ve gezilecek mekanlara sahip. Ayrıca öğrencilerin bulunacağı ortamlar da sayısız. Şehir zamanla öğrenciye ayak uydurmaya başlamış yani. Bir yandan da üniversitenin tarihi ve kendini zamanla geliştirip isim yapması benim için önemli bir etken oldu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Geçen sene özel yurtta kalıyordum ve ulaşımımı servis&yürüme ile sağlıyordum fakat bu sene yurduma yakın bir yerde ev/apart tarzı bir yerde kalacağım ve ulaşımım yine yürüyerek olacak. Yürüme mesafesi genelde üniversite caddesi sınırlarında 10-15 dakika sürüyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Karadeniz Teknik Üniversitesinde en sevdiğim olaylardan birisi de aslında bu. Çok sayıda seminer yapılıp sertifikalar veriliyor. İlber Ortaylı'dan tutun yurt dışındaki İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında doktora yapan insanlara kadar seminer veriyor. Bu kendinizi geliştirmek için ciddi anlamda güzel bir fırsat!

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Trabzon birçok öğrenciyle birlikte kendini sosyal yönde geliştirmiş bir şehir. Gezilecek mekanları, oturulacak kafeleri, yapılacak etkinlikleri saymakla bitmez. Çok uygun fiyatlara şehir dışında gezilere katılabilirsiniz mesela. Benim en sevdiğim etkinlikse Ramazan ayında şenlik alanında yapılan açık hava sineması. Yüzlerce öğrenci toplanıp yeşilçam filmleri izliyoruz. Muazzam! Kulüplere gelirsek herhalde bulamayacağınız kulüp yok.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü bir bilim dalı olduğundan zaten zor bir bölüm ve Karadeniz Teknik Üniversitesi de başlı başına zorken maalesef zorlanıyorsunuz. Edebiyatı severek seçenler için bu zorlama aslında eğlenceli gelebilir fakat istemeyenler için işkenceye dönüşebilir mi? Evet. Üst sınıflarda göreceğimiz dersler alt sınıfta gördüklerimizin daha kapsamlısı olacak. Örneğin araştırma teknikleri temel görüyorsak üst sınıfta araştırma teknikleri ileri düzey göreceğiz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bölümümde hayran olduğum nokta da eğitimcilerin bilgisi, kültürü ve yardımseverliği aslında... Sadece bölüm hakkında değil neredeyse her şey hakkında yeterli bilgiye sahipler. Öğrencilerle ise arkadaş gibiler ve öğrencileri bölüme bağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Gerçek eğitimci de böyle olmalı bence...

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Karadeniz Teknik Üniversitesinin Erasmus, Farabi ve Mevlana programları var. Yurt dışındaki birçok üniversite ile bağlantılılar. Bizim bölümümüzde gidilebilecek birçok ülke var mesela. Örnek vermem gerekirse İngiltere, İtalya, Almanya, Portekiz, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti...

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bölümümüzün Facebook üzerinde bir kariyer sayfası var, oradan iş ilanlarını bizimle paylaşıyorlar ve gerekirse referans da oluyorlar. Bölümümüz her konuda arkamızda diyebilirim sanırım.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle hayalimdeki bölüm, hiç planlamadığım bir üniversite... Üniversite bir gün bitecek ve okuduğun bölüm ve kendimizi ne kadar geliştirdiğimiz unvanımızı belirleyecek. Biz o unvanla hayatımıza devam edeceğiz. Sevmediği mesleği yapan insan kendini o alanda ne kadar çabalarsa çabalasın geliştiremez bence. Fakat sevdiği mesleği yapan insan hangi üniversitede okursa okusun kendisini en iyi üniversitede okuyan insandan çok daha fazla geliştirebilir hatta öyle geliştirir ki hayali olan üniversitede master ya da doktora yapabilir. Bu yüzden bölüm çok önemli.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Edebiyatı gerçekten seviyorsanız gözünüz kapalı yazabileceğiniz bir bölüm. Derslerin içerikleri ve yazdığınız uygulamalı şiirler olsun, çevirdiğiniz kitaplar olsun cidden haz verecektir. Okulum için konuşmak gerekirse bizim okulda bu bölümü okuyorsanız ciddi anlamda yaz tatilinde okulu/dersleri aşırı derece özleyebilirsiniz benden demesi.

Hemen İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!