1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ikinci senemde kazandım. 62bin sıralamam vardı.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Aslına bakarsak tam olarak hayalim değildi daha çok mimar olmak istiyordum. Çizim yapmaya ve üretmeye daha yatkın olduğum için. Mimarlık bazı yerlerde geliyordu ama daha köklü, ad yapmış bir üniversitede isteğimden çokta uzak olmayan ve İngilizce olan inşaat mühendisliği okumak daha mantıklı geldi. Çevre baskısı yoktu en azından, benim ailem bana bırakmıştı ama beni tanıyan birçok insandan inşaat mühendisliği kadın için zor olmaz mı, şantiyelerde nasıl çalışacaksın, işçilerle çalışmak zor olmaz mı gibi tepkiler aldım. Ama bunu yapabileceğimden emindim onlara ben olduğumda nasıl olunur görmüş olursunuz dedim ve şimdi bu bölümü okuyorum.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Herkes mühendisliğin en çok iş imkanı olan bölümü olarak nitelendiriyor inşaat mühendisliğini, umarım öyledir. Devlette, özel sektörde ya da akademisyen olarak çalışabiliyorsun. Benim hedeflerime gelince ben özel sektör düşünüyorum. İlk önce yurt dışında çalışıp sonra ülkeme dönüp kendi işimi kurmak istiyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Bunu bende her zaman sorguluyorum çünkü Eskişehir’de Osmangazi inşaat geliyordu sıralamamla ama ben KTÜ inşaatı seçtim. Benim için de zor bir seçimdi Trabzon yerine Eskişehir’de okumak daha güzel geliyordu ama İngilizce olması benim seçimime yön veren durum oldu.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurttaydım ama bu yıl aparta geçtim. Ulaşım için yurttayken servis vardı ama apart da yürüme mesafesinde. Trabzon’da dolmuş sistemi var, her yere o dolmuşlarla gidiyorsun, bir de kartlı otobüsler var.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Mevcut çünkü KTÜ mühendislik alanında, özellikle inşaat mühendisliğinde köklü bir üniversite.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Sosyal olarak yeterli olduğunu düşünmüyorum hatta bundan baya şikayetçiyim. Okulun kulüpleri var bende bunlardan birkaçına üyeyim ama genel olarak yetersiz. Bahar şenlikleri bile uzun süredir yapılmıyormuş bu yıl şansımıza yapıldı ama şenlik dediysem büyük organizasyonlar değil bir günlük ufak şeyler.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okulumuz oldukça zor bir okul hatta nam salmışlığı bile var. 3.sınıf en zor sınıf olarak söyleniyor bir de kilit sistemi var KTÜ de bir dersi veremezsen onun devam derslerini alamıyorsun o kilidi açmak için 2 ortalaman olması gerekiyor. Yani her anlamda zorluyorlar.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Ben %100 İngilizce olduğum için hazırlık okudum ve gerçekten bu yıl dersime giren hocalardan çok şey öğrendim. Tamam çok zorladılar ama çok şey öğrettiler, eğitim düzeylerinden şüphe duymak imkansız. Biraz da benim şansıma ve bizim bölümün 2. yılı olması dolayısıyla bu kadar iyi hocalarla çalıştığımı düşünüyorum.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus imkanı var ki ben de 2. sınıfta yapmayı planlıyorum.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bildiğim kadarıyla stajını sen ayarlıyorsun.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bunu ben yaptım, Balıkesir’de mimarlık okuyabilirdim ama KTÜ de inşaatı seçtim. Pişman değilim, gerçi bölümümle henüz tam olarak tanışamadım bunu ileride daha iyi anlayacağım ama bu yıl aldığım İngilizce eğitimden sonra anladım ki İngilizce benim hayatımda olması gereken bir dil; hem yurt dışında çalışmak istediğim için hem de o dili sevdiğim için.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Trabzon çok sevilesi bir şehir değil, KTÜ zor bir üniversite ama aldığın eğitimle seni olabildiğince bilgiye doyuruyor ve ilerisi için hatrı sayılır bir şekilde isim yapmış olması en büyük artısı. Ama bence hangi bölümü okursan oku mesele ondan sonrası; işini sevmek ve kendini geliştirmek. Bu zamanda en önemlisi bu. Çünkü senin gibi aynı bölümü okuyan binlerce insan var onlardan farkın olması lazım, bu da çalışmakla oluyor. Hepinize kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun.

 

Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!