1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet. TS-2 45 bin gelmişti.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Türkçe ve edebiyata olan yatkınlığımdan dolayı önceliğim türkçe olsa da edebiyat da ikinci bir tercih olarak evet hayalimdi. Ailem ve çevremden hiçbir baskı görmedim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Alan sınavıyla MEB'de göreve başlayabiliyorsun. Kütüphanelerde, arşivlerde yine bu bölüm öğrencileri aranan yüzlerden. Ayrıca araştırdığımızda TRT'de kamera önü ve arkası çalışan spiker ve editörlerimizin de bu bölüme hakim, nitelikli mezunlar olduğunu görebiliriz. ALES ile birlikte yüksek lisans yapıp akademisyenliğe adım atabiliyorsun ki benim hayalim de bu yönde fakat bu sanıldığı gibi kolay bir süreç değil, çok emek istiyor, umarım olur.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Memleketimde okumak istediğim için seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum ve kampüs servisleriyle okula gidiyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Eğitimi yeterli buluyorum fakat seminer ve alan etkinliklerinin artması gerektiğini düşünüyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Üniversite kapsamında pek yeterli diyemem ama bölüm içi topluluklarda gerek öğrencilerin gerek öğretmenlerin ellerinden geleni yaptığını düşünüyorum.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümde en çok zorlandığım taraf Türkçenin farklı dönemlerdeki dil şekilleri; gerek Osmanlıca olsun, gerek Göktürkçe olsun. Eski edebiyatta sık sık karşımıza çıkan Osmanlıcaya hakim olmak çok önemli. Üst sınıflarla insan ilişkileri genelde çok yüksek, bölüm öğrencileri birbirini tanıyor ve yardımlaşıyor, bu çok önemli. O yüzden her yıl bir sonraki yıl hakkında mutlaka bir ön bilgimiz oluyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocadan hocaya değişiyor diye klişe bir şey söyleyeceğim ama gerçekten çok kaliteli olduklarını düşünüyorum. Herhangi bir sorun karşısında çekinmeden yardım alabilirsiniz.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümümüzde yabancı uyruklu insanlar var tabii ki ama imkanları hakkında bir fikrim yok malesef. Onun haricinde bizim yurt dışı imkanlarımız için de okuldan bilgi alınabilir.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

İmkan sunuyorlar, stajlar hocaların kontrolünde düzenli olarak gerçekleşiyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalim olan bir şeyi nerede okuduğumun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Zaten yaptığın işin, okuduğun bölümün en iyisi olmak senin elinde ve senin kimliğinde, üniversitenin imajı bir yerden sonra bitiyor.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne gerçekten ilgisi olan öğrencilerin gelmesini öneririm gerçi her bölüm için geçerli bu. Aksi taktirde istenmeyen bir eğitim hayatı yaşanılabilir. Şöyle de bir detay vermek isterim, Türkçe öğretmenliğinden daha detaylı bir müfredat var hatta bana göre daha zorlayıcı. Çünkü Fen Edebiyat Fakülteleri öğretmen değil bir bilim adamı yetiştirmeyi düşünüyor ve bu yolda ilerliyor. Tabii ki de bu bölüm öğrencilerinin öğretmen kimliği yadsınamaz. 3. sınıfla birlikte formasyon alabiliyoruz ve devamında stajla sonlandırıyoruz.

Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!