Koç Üniversitesi İşletme bölümü öğrencileri anlatıyor! Koç Üniversitesi öğrencilerine hangi imkanları sağlıyor? Koç Üniversitesi İşletme bölümü öğrencileri hangi staj olanaklarından yararlanabiliyor? İşletme bölümünü okuduktan sonra sen neler yapacaksın? 

İŞLETME BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?

İşletme bölümü işletme kurma, işletmelerin çalışma biçimleri, işletme yönetimi, başarılı bir işletme yöneticisi yetiştirme gibi amaçlarla kurulmakla birlikte bugün var olan pratikte iktisat ile ortak alanlarda çalışma yapma amacıyla var olan bir bölümdür. İşletme bölümü bugün gelinen noktada teknolojik gelişmeleri kullanarak ve günümüz dünyasında var olan büyük şirketler ile ekonomik sistemler üzerine eğitim verir ve çalışma yapar. Özetle işletme bölümü işletmelerin yönetimi ve yeni dünya düzeninde bunların yorumlanması ile ilgili alanlara elemanlar yetiştirir ve araştırma yapar.

İŞLETME BÖLÜMÜ DERSLERİ, OKUTULAN DERSLER

İşletme bölümünün başlıca dersleri; işletme bilimine giriş, pazarlama, finansal yönetim, ürün, pazar ve satış yönetimi dersleri, piyasalar ile ilgili derslerden oluşmaktadır. İktisadi ve idari bilimler fakülteleri (İİBF) ile siyasal bilgiler fakültelerinde okutulan işletme bölümünde aynı zamanda bu fakültelerin ortak dersleri hukuk, iktisat, muhasebe gibi dersler zorunlu ya da seçmeli olarak okutulmaktadır.

İŞLETME BÖLÜMÜ OKUYACAK BİREY İÇİN GEREKEN NİTELİKLER

İşletme; iktisadi ve idari bilimlerin ortak noktada buluştuğu bölümlerden biri. Hem iktisadi alanlarda çalışma yaparken gelişilen hem de idari bilimlerdeki yönetim kavramı üzerine eğitim alınan bir bölüm olması sebebiyle bu bölümde okuyan birey yönetim konusunu ve iktisadi yorumlama becerisini kazanabilmesi adına analitik düşünme yeteneğine sahip olmalı. Analitik düşünme becerisi birçok İİBF bölümü için gerekli olsa da işletme bölümünde özellikle gerekli. Bununla beraber muhasebe alanına yönelecek birey için sayısal beceriler, pazarlama alanına yönelecek bireyler için ikna kabiliyeti, yönetim alanına yönelecek bireyler için de yönetimin esaslarını uygulayabilme yeteneği gerekli diyebiliriz.

İŞLETME BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ İMKANLARI

İşletme bölümü mezunları adının özdeşleştiği işletmelerde yönetici, yönetici yardımcısı, insan kaynakları uzmanı olarak çalışabilirler. Ayrıca bankalara bağlı birimler ile işletmelerin, şirketlerin muhasebe alanlarında çalışabilirler. İçinde bulunan şartlar gereği Kamu personeli seçme sınavı’na (KPSS) hazırlanarak devletin yönetici kadrolarından en alt kademelerine kadar farklı alanlarda iş bulma olasılıkları daha yüksektir. KPSS ile girilebilecek A kadro memuriyetler; bazı bakanlıklara bağlı uzmanlıklar, müfettişlikler, yönetici kadrolardır. B kadro memuriyet konusunda ise en fazla alımın yapıldığı alanlardan birisidir bu yüzden bu alana odaklanarak iş bulma imkanı elde etmek nispeten daha kolaydır. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da tercihlerden birisi olabilir.

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!