1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet okulu ilk yılımda kazandım. Tam sıralamamı hatırlamıyorum ama 68 bin-69 bin civarındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında hep sağlık alanına yönelmek istiyordum ama puanlar elvermedi :) Yani açıkçası düşündüğüm bir bölüm değilken araştırmalarım sonucu aklıma yattı ve tercihlerimi yaptım. Çevre ve aile baskısı yoktu tamamen kendi kararımla tercih yaptım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanları geniş bir bölüm. Özel sektörde veya kamu kuruluşlarında çalışılabilir. Proje, otomasyon, tesis vb. birçok alan var. Ben bitirdikten sonra tesis alanına yönelmeyi düşünüyorum, bu alanı daha çok seviyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden farklı bir bölüm. Yani aslında onlarca değil yalnızca 4 üniversitede bizim bölümümüz var. Kocaeli Üniversitesini tercih nedenim; memleketim olması dışında özellikle mühendislik fakültesinin ve bölümümüzün eğitim kadrosunun iyi olması ve mezunlarının iş bulma oranının daha fazla olmasıydı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle beraber evimde yaşıyorum. Okula kendi aracımla gidip geliyorum fakat daha önceleri toplu taşıma kullanarak okula gidiyordum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Öğrenci kulüpleri bu konuda gerçekten aktif. Büyük firmaların yöneticileri, mühendisleri sık sık seminer ve eğitim vermek için bölümümüze geliyorlar.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Maalesef üniversitemizin sosyalliğini yeterli bulmuyorum.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Açık konuşmak gerekirse bölüm zor. İlk iki sene temel mühendislik ve bölüm dersleri veriliyor. 3. sınıfta tam olarak bölüm derslerine geçiş yapılmış oluyor. Ben 3. sınıf derslerinde gerçekten zorlanmıştım. 4. sınıf ise nispeten daha kolay olmasına rağmen yine zor dersler barındırıyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genel olarak hem zorlayan hem öğreten diyebilirim. Hocalarımızın bilgisi üst düzeyde, birkaç istisna dışında hocalarımız öğrenciye ciddi manada bilgisini aktaran ve ders anlatırken mutlu olan hocalar.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj konusunda bir hocamız her sene staj yeri ayarlıyor öğrencilerine fakat bu hocanın ayrıca yaptığı bir durum. Genelde öğrenciler bu tip fırsatları kendisi bulmak durumunda kalıyor.

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Ben bölümümden gayet memnunum fakat biraz ilgi meselesi. Araştırmadan, kafanıza yatmadan sadece imkanları fazla diye hiçbir bölümün tercih edilmemeniz taraftarıyım. Eğer ilgileri varsa, mühendislik yapabileceklerine inançları varsa bölümümüzün kapıları açıktır :)

 

Hemen Elektrik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!