1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır. 1 yıl mezuna kaldıktan sonra kazandım. YGS 45 bin, LYS ise 18 bin civarıydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında ben psikoloji için mezuna kalmıştım ama o bölümün bana uygun olmayacağını anladıktan sonra araştırma içerisine girdim. Ailem, öğretmenlerim de özellikle hukuk konusunda ısrar edince biraz cazip geldi.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Ben hukuk okumak istediğim için hukuk okuyorum. Yani meslek olarak düşünmeye pek fırsatım olmadı. Hukuk nasıl onu merak ettiğim için okuyorum desem yalan olmaz çünkü en çok ilgimi çeken bölüm buydu.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aileme yakın ve bana da en uygun olan okul buydu. Teyzemler İstanbul’da yaşıyor. İstediğim zaman çıkıp kafa dinleyebilmek adına Kocaeli yazdım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum, yüksek ücretli olan KYK tipinde. Kampüsün içindeki yurt çıktı şansıma da. Camdan bakınca fakültem görünüyor, bu benim için çok büyük bir avantaj.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okuldaki hukuk kulübü sürekli broşür dağıtımı vs. yapıyor. Amfide otururken her an önümüze minik broşürler geliyor ama açık sözlü olmak gerekirse ben bir veya ikisine ancak gittim. Çok fazla katılmadım.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Kampüsümüz Umuttepe’de. Merkeze biraz uzak ve 33 numaralı otobüsle merkeze gidiyoruz ki bence dünyanın en kalabalık otobüsü. Sosyal olarak çok fazla gelişemedim. Kulüpler de faaliyetlerini katılım azlığından dolayı bir süre sonra kesti. Biraz kendi kendinize çaba göstermeniz gerekiyor sanırım.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Sanırım en büyük zorluğumuz geçme notunun 65 olması ve fakültenin bize yetmemesi. Yeni fakülte yapılıyor diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Sınıfımız sene başında çok kalabalıktı. Özellikle ikinci dönemden sonra derslerde kemik kadro oluşmaya başladı, bu sayede öğretmenlerle daha yakından iletişim kurma şansı bulduk. Bana şu ana kadar zorluk çıkaran bir öğretmenim olmadığı gibi çok idealist öğretmenlerimiz de var. Bu konuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. En azından bu sene öyle.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Sınıftan Erasmus'u kazanan birkaç kişi duydum. Ama bu konu ilgimi çekmediği için araştırma vs. yapmadım.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Açıkçası bu konu hakkında da bilgim yok. Çünkü dediğim gibi okulun sonunu hiç düşünmedim. Ama sonuçta hukuk okuyoruz, yapacağımız staj belli, zaten büyük adliyelerde olması gerekli. Öğretmenlerimizin çok da yardımcı olabileceğini düşünmüyorum bu yüzden.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle hayalin olan bölümde sıradan bir üniversite benim tek seçeneğim. Çünkü ileride yapamayacağını düşündüğün bir mesleğe sahip olmak için 4 sene hayallerinin üniversitesinde okumak bence geçici bir çözüm.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hukuk okumak isteyen kişi kesinlikle çalışmaktan yorulmamalı, gocunmamalı. Çünkü asıl hukuk kazandıktan sonra başlıyor çalışmalar. Artık meslek hayatına giriş yapmış gibi öğreneceğin her şeyin ileride karşına çıkacağını bilerek çalışman gerekiyor. Çalışmayı, araştırmayı, yeni şeyler denemeyi sevmeyen kişi bu bölümde çok ama çok zorlanır.

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!