Kocaeli Üniversitesi Hukuk fakültesi öğrencisi Onur Akçınar tüm incelikleri senin için anlattı! Herkes okuyamaz bu bölümü! Önce neyi okuduğunu, sonra nasıl okuduğunu bileceksin! Sayfalarca KHK'ya bakarken haftalarca kör gezeceksin... Yine de çok seveceksin... Kim bilir, yüreğin belki de adaleti sağlamak için çırpınacak? Öyle basit olmaz ama, önce dinlemek ister misin?

Gel biraz da birlikte keşfedelim, ne dersin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır 2. Senemde kazandım YGS/LYS sıralamam 16.000 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet yani tam olarak hayal denir mi bilmiyorum ama son yıllarda git gide daha çok ilgimi çeken ve sayısaldan eşit ağırlığa dönmemi sağlayan bölüm bu oldu. Bu yüzden hayalimdi diyebilirim. Hayır bir aile/çevre baskısı yoktu hatta biraz tersi olarak çevremden bazı insanlar sayısalda devam etmem gerektiğini söylediler. Ama bu da bir baskı şeklinde değildi. Ailem ise kararı tamamen bana bıraktı. Bu yüzden herhangi bir baskının olmadığını söyleyebilirim.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Avukat, Hakim, Savcı, Noter(çok sıra var ne yazık ki), kaymakamlık, İcra Müdürlüğü, her bölümde olduğu gibi Akademisyenlik, Bakanlıklarda Uzman, Müfettiş, Hukuk Müşavirliği ... diye devam edebiliriz. Ben avukatlık ya da akademisyenlik tarafında bir gelecek hedefliyorum ama bakalım neler olacak diğer iş imkanlarına karşı da negatif bir bakış açım yok.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında benim için tercih sırasında önemli olan sıralamam ve İstanbul'a yakınlığı oldu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır evde kalıyorum. Okul şehir merkezine biraz uzak kalıyor(10-20 dakika arası) bunu bir eksi olarak sayabiliriz. Otobüs hattı aslında kısa süreli olarak geçiyor ama çoğu kişi aynı hatta(33 hattı) bindiği için otobüs özellikle sınav zamanları baya kalabalık (bazen binilemeyecek kadar) olabiliyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Yeterli eğitimi sunduğunu düşünüyorum ancak seminer konusunda (kulüp) yeterli olduğunu düşünmüyorum neredeyse hiç hukuk semineri yapılmıyor ama burada okuldan ziyade biraz da bizim(öğrencilerin) suçlu olduğumuzu düşünüyorum. Ama hali hazırda yeterli olmadığını söyleyebilirim. Sosyal olarak bir çok aktif kulüpler mevcut belki hukuk konusunda yeterli olmayabilir ama herhangi bir hobinize yönelik bir kulüp bulabilirsiniz.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün zorlukları belki de daha önce bu konular hakkında (hukuk, adalet, pozitif hukuk ...) hiçbir eğitim almamış olmamızdan kaynaklı bir anda hiç bilmediğin ve çok fazla bilgi içeren bir alana girmiş olmak biraz afallatabiliyor. Bunun dışında da şu an gördüğüm kadarıyla yıl ilerledikçe derslerin yoğunluğu git gide artıyor bazı dersler ciddi anlamda çok fazla bilgi içerebiliyor.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bölümden kaynaklı zorlayan bir bölüm ama eğitimciler olarak baktığımda öğreten, yardım eden kişiler olduklarını söyleyebilirim. Sınavlar ve geçme notunun 65 olması bazen gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Ancak şimdiye kadar hangi eğitimciyle ders çıkışı konuşmaya çalıştıysam konuştum ve sorularıma olumlu dönüşler aldım. Aynısı ders içinde sorduğum sorular içinde geçerli. Öğrenci bilgi sisteminden de kime soru sorduysam cevap aldım. Danışmanıma da ders ekleme çıkarma zamanları da dahil ne zaman bir soru yönelttiysem cevap aldım.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konuda neredeyse hiçbir fikrim yok.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Belki de şu an ikinci sınıf olduğum içindir çalışma/staj(yasal olarak staj yapabilmek için zaten mezun olmak gerekiyor, mezun olunca 1 yıl zorunlu staj) imkanları ile ilgili hiçbir şey duymadım.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Aslında bunun doğru bir cevabı olduğunu düşünmüyorum. Belki de ikiside doğrudur çok fazla değişken var. Ama bana kalırsa ömür boyu yapmayı planlamak çok büyük bir vaatte olsa en azından ona yakın severek yapmayı seçeceğim şeyi(bölümü) tercih etmek üniversite tercihinden daha önce geliyor. Tabii ki üniversitenin imkanları, yeri, akademik kadrosunu da yabana atmamak gerek bana kalırsa bölüm ağırlıklı okul denilebilir.

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Ben baya uzunca bir süre çalışmayıp 12. Sınıfta başlayanlardan oldum bu da mezuna kalmamı sağladı :) şu an düşününce sadece bir anı olarak kaldılar yaşarken ne kadar zor olsa da (o sıralar bana bu tavsiyeyi verenleri dinlemesem de) gerçekten yavaş yavaş bu gerilim atmosferinden kurtuluyorsunuz. Yine çok çalışıyorsunuz :) ama artık baskılar azalıyor. Bir birey olarak dikkate alınmaya başlıyorsun kararlarının sorumluluğunu tek başına almayı öğreniyorsun(belki de çoktan öğrenmişsindir). Kısacası hayat bizi sürekli bir yere sürüklerken artık bir alan üzerin de (bana kalırsa istediğiniz bir alan olsun) daha detaylı birbiriyle bağlantılı bir disiplin öğrenmeye başlıyorsunuz bana kalırsa bu lise eğitiminden çok daha zevkli bir şey.

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!