Kocaeli Üniversitesi İç Mimarlık 'ın özellikle özel sektörün gözbebeği olan bu bölüm, sizin ufkunuzu açarak hayal gücünüze dokunuyor. Güzelleştirmeyi, düzenlemeyi ve tabii bir de ödevler, çizimler, maketler içinde yüzmeyi sevmeniz gerekiyor. Peki, Kocaeli Üniversitesi İç Mimarlık zor mu? Başarmak için hiçbir şey kolay değil! Emek ve heves istiyor. Dersleri geçmek için belirli bir düzeyin üstünde başarı istiyor. Üniversite seçiminde okulun araç, hayallerin amaç olduğunu söyleyen İrem, şayet siz de istiyorsanız sizi Kocaeli’nin karlı yollarında beraber yürümeye davet ediyor!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS 80k LYS mf-4 60k ile bölüme girdim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet bölümü kendi arzumla seçtim. Hayalimdi. Hedefim burasıydı.

3-Bu bölümü bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Stajımı doğru ve iyi yapıp, dilimi iyi geliştirip, bize uygun çizim programlarıni öğrenip, iç mimar olarak özel sektöre girmek ve ilerlemek.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

İç mimarlıkta sayısaldan alan 4 tane üniversite var. Puanıma göre İTÜ hariç diğerleri geliyordu. İTÜ’den sonra Anadolu Üniversitesi geliyordu fakat Kocaeli Üniversitesinin daha iyi olduğunu araştırmalarım sonucu öğrendiğim için buraya geldim.(farkları çok fazla) 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet, ilk sene yurtta kaldım ama bu yıl eve çıktım. Mimarlık fakültesi için yurtta kalabilmek oldukça zor(ödevler çizimler maketler için gerekli bize ayrılan alan vs.). Mimarlık fakültesi kampüste değil merkezde ve okula yakın kalacak yerler bulabilirsiniz. Ya da tek vasıtayla kolay ulaşım sağlayabilirsiniz hatta bu yıl tramvayımız bile geldi.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Sosyal olarak yüzde yüz yeterlilikte olduğunu düşünmüyorum. Özellikle mimarlık fakültesi ana kampüste bulunmadığı için sosyalliğin tam içinde olduğumuz söylenemez ama İstanbul’a yakın olmamız büyük avantaj. Bienal sergi vs. görmemiz kaçırmamamız gereken şeylere ulaşabilmemiz rahat. Bölümümle ilgili seminerler mevcut evet, yeterli mi tartışılır.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümümün kolay olduğu söylenemez, hatta zor bir bölüm bile diyebilirim. Emek istiyor. Gelmenizden önce heves istek istiyor. Bir çok ödev ve çok yoğun bir dönem geçiriyoruz ve istemeden gelirseniz alışmakta zorluk çekebilirsiniz. Okulumun iç mimarlıkta eğitiminin iyi olduğunu düşünüyorum. Hatta diğer üniversitelere göre zorladıklarının farkındayız. Ama zorladıklarının da karşılığını aldığımızı düşünüyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hem zorlayan zorladıklarının farkında olan eğer siz öğrenme hevesliyseniz ve bunu gösterdiğinizde de yardımcı olan eğitimcilerimiz var.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumun mimarlık bölümünün Erasmus yapabildiği ve iç mimarlık bölümümüzün Erasmus yapamadığını biliyorum.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okulumun eğitimcilerimizin bu konuda yardımcı olduklarını duyuyorum. Tabii ki yine siz isterseniz. Her şey sizde bitiyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Hayal olan bir bölüm için normal üniversiteye gitmek bence. Çünkü okul her şey değil bölümünüzde kendinizi nasıl geliştirmeniz önemli olan. Bizi iyi yerlere getirecek olan kendi çabamız, kendi yaptıklarımız. Okul sadece bir araç diye düşünüyorum.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Geçme notumuz 65. bu çoğu diğer üniversitelerden fazla. ve bu konuda zorlandığımız da aşikar. Kocaeli Üniversitesi gerçekten kaliteli bir üniversite. Ana kampüsü kış aylarında sıkıntı(soğuk ve aşırı karlı) olsa da oldukça büyük ve güzel. Mimarlık Fakültesi ana kampüste değil merkezde. Tabi bu kırtasiye, malzeme taşıma konusunda bize avantaj. Zorlamaktan çekinmeyen eğitimcilerin olduğu bir üniversitedeyiz. Özellikle bölümüm için öyle. Sabır gerektiriyor. Hevesiniz yoksa hayaliniz değilse gelmeyin, bıkarsınız. Ama ben hayal ederek geldim ve şu an halimden memnunum, yine olsa yine burayı yazarım. herkese başarılar. 

 

Hemen İç Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!