1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk sene kazandım, 80.000 sıralama ile.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Benim hayalimdi.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş alanı çok geniş. 3. sınıfı bitirdikten sonra yaz stajı yaptım ve tam zamanlı çalışmaya başladım bile.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin

Ben tercih yaparken pek de öyle onlarca üniversite yoktu. Üniversiteyi yurt dışında okuma planlarım yüzünden LYS'ye hiç çalışmadım ve eldeki bilgilerle girip biraz sıralamamı düşürdüm. Bu nedenle de evimle aynı şehirde olduğu ve puanım buna yettiği için tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Üniversite hayatım boyunca yurtta kaldım. Biraz rahatımdır. Eve çıkmakla falan uğraşamadım. Yürüyerek gidip geliyordum okula.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Verilen eğitimler yeterli. İzmir'e de yakın olduğu için gerekli seminer ve konferanslara isterseniz rahat rahat gidebilirsiniz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyal olarak çok kötü. Nispeten küçük bir ilçe burası. Eski adı kasaba zaten çok bir şey beklemeyin. Tek teselliniz İzmir'e yakın olması olsun.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Mühendislik olduğu için eğitim öyle çok da rahat değil. Çalışmanız ve iş bulabilmek için kendinizi geliştirmeniz lazım. Bunların yaparsanız zorluk falan yok zaten.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Okuldaki kadro güzel. Hocalarımız ilgili ve yeterli eğitimi veriyorlar. Gerisi de size kalıyor.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

3. sınıf yazında Berlin'de staj yaptım. Erasmus+Staj Hareketliliği ile gittim. Her üniversite gibi Erasmus ile yurt dışına gidebilirsiniz.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bir yaz stajı ve bir dönem iş yeri eğitimi var. Yaz stajı 30 iş günü. İş yeri eğitimi de 15 hafta. İş yeri eğitiminde 4. sınıfın son döneminde ders olmuyor, bir dönem boyunca staj yapıyorsunuz. Genellikle iş yerine karşı izleniminiz güzelse zaten bu iş yeri eğitiminden sonra tam zamanlı işe terfi edersiniz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan bir bölüme girmek kesinlikle daha iyi. Ben hayalim olan bir bölüme sıradan bir üniversitede gittim ve şu an Türkiye'de milyonların kullandığı bir platformun Android ve iOS uygulamalarını yazıyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Yazılım Mühendisliği zorla yapılacak bir iş değil, sevmeniz gerekiyor. "Ya bu işte çok para varmış bla bla" diyerek gelirseniz büyük hayal kırıklıkları yaşar ve büyük ihtimalle okulu bırakırsınız. Bazı durumlar da gerçekten sizi bıktırabilir, hayattan soğutabilir. Bu durumlarda gerçekten yazılıma tutkunuz varsa üstüne gider ve sorunları çözersiniz. Aksi halde işler sizin için hiç iyi gitmez.

 

Hemen Yazılım Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!