1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

DGS ile yerleştim, sanırım ilk 100'e girmek gerekiyordu. Matematiğin tamamını doğru yapmak kısmet olmuştu :) İlk üniversitem değildi o yüzden daha bilinçli bir tercihti diyebiliriz.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

İlk üniversitem değildi o yüzden tamamen şahsi isteğim diyebilirim. Ayrıca hukuk okumak gerçekten diğer bölümlere nispeten meşakkatli olduğu için biraz daha fedakarlık istiyor. Ezberleyerek de geçilebilir ancak ilerleyen dönemlerde hukuk nosyonuna sahip olunmadığının farkına varılabilir.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Hukuk mezunları 1 yıllık stajın sonrasında avukatlık yapabilir veyahut hakimlik-savcılık sınavlarında başarılı olunursa devlet memuru olarak hakimlik-savcılık yapılabilir. Akademisyen olarak çalışıyorum hali hazırda o yüzden hukuk eğitimi alabilmek adına okudum. Şu an için memnunum diyebilirim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Marmara mı İstanbul mu dedim ve nispeten daha kolay olduğu için okulumu seçtim diyebilirim, ayrıca bizim dönemimizde dersler dönemlikti bunun çok etkisi oldu. Yıllık olunca yaz okulu açılmıyor çünkü. İstanbul hukuk daha iyi olabilirmiş, mezuniyet aşamasında pişman olduğumu söyleyebilirim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum, ulaşımımı marmaray ve Üsküdar'dan 12 numaralı otobüs ile sağlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bazı konularda eğitimler veriliyor ancak çok yaygın değil onlar da çok ilgimi çekmediği için katılmadım.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

İlk üniversitemin Boğaziçi olması sebebiyle bu soruyu görünce Marmara'da kulüp mü varmış diyesim geldi :)

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulun en önemli senesi 3. sınıf sanırım çünkü tüm ana dersleri orada görüyoruz. 1. sınıf biraz daha Hukuka Giriş gibi temel derslerden ibaret, 2. sınıf da 3. sınıfa hazırlık şeklinde oluyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Sınavını unutup yapmayan hoca bile gördük ne yazık ki. Bazı hocalar gereksiz zorluyor, yaz okulunda kalkıp Akdeniz Üniversitesinden o kadar öğrenci herhalde ilgili dersi boşuna almıyordur :(

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Üniversiteden ziyade mutlaka bölüm tercih edilmeli, yoksa girelim daha sonra yatay geçiş yaparım havası olmaz. Ancak Boğaziçi'nde durum farklı idi, orada herhangi bir bölüm de olsa üniversite okunur :)

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Çalışmanın yanı sıra faaliyetlere imkanınız ölçüsünde katılmaya çalışın, artık çok fazla hukuk mezunu olacak ve farklılık oluşturmanız gerekecek. Siteyi yapan sizler için de ayrıca teşekkür ederiz. Süper fikir! Keşke bizim zamanımızda da olsaydı :)

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!